Známe osobnosti v kampani Greenpeace vyzývajú Slovákov, aby sa zapojili do klimatického štrajku

  • V piatok 20. septembra 2019 sa pedagógovia, žiaci a študenti zúčastnia globálneho klimatického štrajku
  • Pochody budú v Bratislave, Žiline, Košiciach a v Banskej Bystrici
Greenpeace
  • V piatok 20. septembra 2019 sa pedagógovia, žiaci a študenti zúčastnia globálneho klimatického štrajku
  • Pochody budú v Bratislave, Žiline, Košiciach a v Banskej Bystrici

Globálny klimatický štrajk organizovaný prevažne študentami, sa bude konať v tisíckach miest na celom svete. Ten hlavný sa skutoční pred samitom OSN o klimatickej kríze v New Yorku 23. septembra, na ktorej sa zúčastní i slovenská delegácia.

Klimatický štrajk však bude aj na Slovensku. V piatok, 20. septembra by školy podľa študentského klimatického hnutia mali podporiť celosvetový štrajk tým, že sa aj s pedagógmi, žiakmi a študentmi zúčastnia na pochodoch v Bratislave, Žiline, Košiciach a v Banskej Bystrici.

Štrajk je organizovaný prímárne hnutím Fridays for Future a podporovaný slovenským Greenpeacom. „Žiadame školy, aby nás podporili v našom boji za budúcnosť na tejto planéte. Vyzývame všetkých riaditeľov, riaditeľky, učiteľov, učiteľky, profesorov a vysokoškolských učiteľov, ale aj rektorov a dekanov, aby sa k nám v tomto boji pridali,“ zdôraznila koordinátorka hnutia Fridays for Future Slovensko Emma Zajačková.

Teplo, teplejšie, horíš

Organizácia Greenpeace prednedávnom zverejnila video, v ktorom cez známe tváre vyzýva ľudí k tomu, aby v piatok prišli do ulíc. Nielen študentov a učiteľov, ale všetkých tých, ktorým budúcnosť mladšej generácie nie je ukradnutá.

Video produkovala agentúra Cukru. Vystupujú v ňom herci Róbert Roth a Božidara Turzonovová, Dj-ka Martina Dúhová/B-Komplex a spisovateľ Michal Hvorecký.

Osobnosti sme sa snažili vybrať tak, aby sme oslovili fanúšikov rôznych osobností. Máme tam herečku a herca, spisovateľa a hudobníčku. Keďže študenti sa zamerali na svojich vrtevníkov, my sme sa zamerali na trochu staršiu generáciu, ako sú násťroční,“ uviedla pre Startitup členka Greenpeace Katarína Juríková.

Organizácie v kampaniach vyzývali ľudí cez rôzne nástroje. Videá, printy, či obrovská panvica, ktorá sa pred pár dňami objavili pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí.

„Osobne študenti oslovili a oslovujú množstvo inštitúcií, škôl, univerzít, SAV, mestá, kultúrne inštitúcie. Je toho veľa. Zároveň rôzne iniciatívy a organizácie robili pred štrajkom eventy, ktoré mali na štrajk upozorniť. Či už to bola panvica Greenpeace na fontáne mieru na Hodžovom namestí alebo maľovanie transparentov s deťmi na Dobrom trhu, ktoré robili Znepokojené matky. Organizovali sa diskusie, natočilo sa niekoľko videí. Snažíme sa byť prítomní v mediách ale aj na uliciach,“ ďalej uviedla Juríková.

Podpora prezidentky

Podporu klimatického štrajku na Slovensku vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Vo svojom prejave hovorila o nás, ako o generácii, ktorá je prvá, čo pociťuje klimatické zmeny, no zároveň posledná, ktorá môže niečo zvrátiť.

Bratislavský štrajk

V piatok sa bude jednať už o štvrtý štrajk, ktorý organizujú študenti z Fridays for Future Slovensko. Prvý bol v marci, druhý v apríli a tretí v júli. Ten v Bratislave sa začína o 11.00 a predpokladaný koniec je o 13.00 hod.

Facebookový event môžeš nájsť TU.

Zdroj: TASR, Greenpeace Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá