Známy antivaxer Peter Kotlár povedie tím na preverenie riadenia pandémie

  • Vláda má splnomocnenca na preverenie postupov počas pandémie
  • Ide o moderátora z TV Slovan
Splnomocnenec vlády Peter Kotlár covid
TASR/Jaroslav Novák
  • Vláda má splnomocnenca na preverenie postupov počas pandémie
  • Ide o moderátora z TV Slovan

Vláda dnes vymenovala Petra Kotlára za svojho splnomocnenca, ktorý má za úlohu preveriť proces riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19

„Úlohou novovymenovaného splnomocnenca bude plniť koordinačné úlohy zamerané na posúdenie a analyzovanie zákonnosti, hospodárnosti, účelnosti a efektivity opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou COVID-19 v rokoch 2020 – 2022,“ vysvetlil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), ktorý návrh na rokovanie predložil, píše TASR.

Denník N pripomenul, že Peter Kotlár je lekár známy aj ako moderátor z dezinformačnej TV Slovan. Počas pandémie bol proti očkovaniu.

Fico v predkladacej správe menovanie splnomocnenca zdôvodnil procesom manažovania pandémie, ktoré podľa Fica charakterizovalo zlyhávanie ochrany základných práv a slobôd.

„Počas obdobia dvoch rokov pandémie sa tvorba protipandemických opatrení, ako aj kontrola ich zákonnosti vymkla štandardnej kontrole: prebiehala mimo riadnych legislatívnych procesov a mimo riadnej súdnej kontroly,“ uviedol v materiáli.

Kotlárovou úlohou bude preto tiež zaistiť, aby sa „podobné zlyhania štátu“ už neopakovali.

Kotlár volal po komisii

Denník N podotýka, že Kotlár zriadenie komisie sám inicioval. Hovoril o tom aj napríklad v online vysielaní na Facebooku s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou. Má v pláne aj skúmanie zloženia vakcín.

Okrem splnomocnenca vlády bol v tejto súvislosti možnosťou aj vznik tretieho podpredsedu Najvyššieho kontrolné úradu (NKÚ). Jeho úlohou malo byť vyšetrovanie pandémie, no úrad reagoval tým, že nemá vyšetrovaciu pôsobnosť, pripomína Denník N.

Podľa Šimkovičovej má splnomocnencovi vlády pomáhať Soňa Peková. Ide o českú molekulárnu biologičku, ktorá sa zviditeľnila počas pandémie. Šírila totiž nepodložené alebo až nepravdivé informácie o ochorení Covid-19 a tvrdila, že vznikol umelým vytvorením, dopĺňa portál.

Reakcie

TASR zároveň citovala aj Oskara Dvořáka z Progresívneho Slovenska, ktorý Kotlárovo vymenovanie prirovnal k výberu pytliak do vedenia národného parku. 

„Peter Kotlár chce prešetrovať zloženie vakcín a so svojou sadou mladého chemika chce konkurovať etablovaným inštitúciám, ako sú Štátny ústav pre kontrolu liečiv alebo Európska lieková agentúra, ktoré už vakcíny preverili a povedali, že sú v poriadku,“ napísal Dvořák.

Podľa KDH je nový splnomocnenec nepodareným vtipom vlády. Kresťanskí demokrati poukázali na to, že v súčasnosti by sa niektoré veci pri manažmente pandémie robili inak, no v nepripravenej krajine v roku 2020 sa podľa nich spravilo pre pacientov maximum. Zároveň súhlasia, aby sa Slovensko k pandémii vrátilo, no má vyvodiť závery, ktoré ho pripravia na krízové situácie podobného druhu v budúcnosti.

Od kabinetu Roberta Fica očakávajú aj prípadných kompetentných splnomocnencov.

„Slovensko nepotrebuje na vyšetrovanie pandémie pána Kotlára, ktorý ide skúmať prítomnosť nanočastíc či mikročipov vo vakcínach. Slovensko potrebuje rozbor pandémie a poučenie sa z nej, aby bolo čo najdôkladnejšie pripravené na nové krízy a nové výzvy pri ochrane obyvateľstva,“ dodal poslanec František Majerský.

Zdroje: TASR, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá