Známy cestovateľ otvára v Bratislave úplne nový podnik nielen pre vegánov. Skúsenosti načerpal v 60 krajinách sveta

  • Prešiel viac ako 60 krajín sveta, žil v rurálnej Keni, Islande, Paname či Thajsku
  • Teraz sa rozhodol začať podnikať na Slovensku
Vík
Vík
  • Prešiel viac ako 60 krajín sveta, žil v rurálnej Keni, Islande, Paname či Thajsku
  • Teraz sa rozhodol začať podnikať na Slovensku

Po mesiacoch vymýšľania a práce mnohých ľudí, už tento týždeň pribudne na slovenskej gastromape nový prírastok. Pôjde o malý podnik v centre mesta, ktorý je podľa slov jeho zakladateľa Ľuba Šišku náročné nazvať jedným slovom.

Môže sa naň pozerať ako na kaviareň, bistro, bar, vináreň či raňajkáreň. Nenájdeš tu nič živočíšne a červenú tu majú aj polotovary, komoditná káva či kola. Vík otvára svoje brány ráno 1. júna v Bratislave na Dunajskej ulici číslo 25.

„Chceli sme byť v centre, mimo pešej zóny, a tento priestor bol pre nás dokonalý. Priestranný, svetlý, zaujímavý aj pred prerábkou. Majiteľovi sa páčil náš koncept a dal aj skvelé podmienky,“ prezradil nám Ľubo.

Čo znamená samotný názov? Pomenovanie Vík v sebe nesie viacero významov. ViK – zátoka, Reykja – vik, alebo aj Husa – vik či Vik, čo sú obce na Islande. Zároveň je to skratka pre VegániK či začiatok slová Viking.

Ľubo pred týmto projektom podnikal v turizme. Roky sprevádzal a organizoval zájazdy po exotickej Paname či ľadovom Islande, kde určitý čas aj žil, no rozhodol sa vrátiť sa na Slovensko. Naskytá sa preto otázka, prečo?

„Možno by som mal odpovedať niečo sentimentálne, že mi to tu chýbalo, ale práve naopak, severský kraj, mentalitu a život som si veľmi užíval. Žiaľ, rozviedol som sa a moje deti žijú v Rakúsku, potreboval som byť bližšie, mať ich v živote čo najviac.“

O rozbehu biznisu spočiatku uvažoval aj na Islande. Zároveň konštatuje, že v tejto severskej krajine je podnikanie vnímané viac ako hazard, mzdy sú veľmi decentné a ako zamestnanec má človek kopec benefitov.

Vyskúšal si aj život v exotike

Časť života prežil aj v divokej Paname. Tvrdí, že Panama je krajina plná diverzity. „Hlavné mesto je považované za Dubaj Strednej Ameriky, plne moderný a už desiatky kilometrov odtiaľ nájdete džungle a indiánske rezervácie.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá