Známy expert zvozil pod čiernu zem obľúbenú kávu Štrbské presso. Majiteľ značky hovorí o klamstvách a zavádzaní

  • Po recenzii kávového blogera Királyho sa rozdúchali v rámci gastro komunity veľké vášne
  • Majiteľ pražiarne Štrbské presso hovorí o recenzii plnej klamstiev a zavádzania
štrbské presso
Blog o káve, archív: Michal Pollák
  • Po recenzii kávového blogera Királyho sa rozdúchali v rámci gastro komunity veľké vášne
  • Majiteľ pražiarne Štrbské presso hovorí o recenzii plnej klamstiev a zavádzania

Ladislav Király je kávový bloger, ktorý má pod palcom Blog o káve. Už niekoľko týždňov spisuje svoje pozorovania a hodnotenia do recenzií slovenských pražiarov. Na paškál si pri svojej poslednej recenzii zobral giganta na slovenskom trhu, ktorým je Štrbské presso. 

Jedna strana zastáva tradičnejšie značky a komoditný druh kávy, tá druhá sa zameriava na väčšie experimentovanie, hľadanie chuťových profilov a objavovanie kúziel, ktoré sa skrývajú za lokálnymi malými pražiarmi kávy.

Štrbské presso

„V roku 2013 koncom augusta som sedel s priateľom na káve a vtedy sme si spoločne uvedomili, že na Slovensku neexistuje značka kávy, ktorá by bola typicky slovenská. Práve preto sme sa rozhodli na trh priniesť Štrbské presso,“ začínal svoje rozprávanie zakladateľ značky Michal Pollák v našom článku z roku 2021.

Michal Pollák
zdroj: archív: Michal Pollák

Káva z pražiarne Michala Polláka sa skutočne rozšírila do povedomia Slovákov. Zákazníci si ju mohli odrazu zakúpiť na e-shopoch, ale aj v predajniach. Ochutnať sa dala v ich kaviarni, no aj v partnerských. Na trhu ponúkajú aj možnosť odkúpiť si ich franšízu. 

Ladislav Király a jeho recenzia

Na opačnom póle však stojí Ladislav Király, ktorý chce svojím Blogom o káve vzdelávať Slovákov v pití, ale aj príprave kávy. Pred začiatkom roka sa preto rozhodol prísť s rebríčkom slovenských káv, aby možno aj bežným ľuďom ukázal, že dobrá káva nie je len tá, ktorá má pekný obal.

„Keď sme pred začiatkom roka predstavili nový recenzný systém, tak sme vyzvali ľudí, aby nám posielali tipy. Išlo mi o to, aby sme do recenzií čo najviac zapojili publikum. Medzi odpoveďami, ktoré mi ľudia poslali, sa Štrbské Presso vyskytovalo veľmi často, tak sme stavili práve na túto značku. Navyše mi chodili správy, že zneužívajú akoby slovenskú značku a pritom to ani nepražia na Slovensku,“ odpovedá Király na otázky, prečo si do recenzie vybrali práve kávu od Štrbského pressa.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ladislav Király-kávový bloger (@ladislavkiraly)

Samotná recenzia sa skladala z viacerých bodov hodnotenia. Vybrané kávy z portfólia známej pražiarne zhodnotili dvaja baristi, s ktorými Király spolupracuje, potom sa nápoje dostali aj k nemu.

Jedna z káv dostala v hodnotení 6 bodov z 10 a druhej udelil len 4 z 10. V hodnotení sa objavili aj takéto tvrdenia: „na tie zvyšné arabiko-robustové grcky som tentoraz nenabral odvahu“, „nevieme si predstaviť, komu by sme takúto kávu odporučili, jedine tak veľmi zlej návšteve, alebo svokre“, „je to len kopa komoditného odpadu, ktorý kvalitné pražiarne nechceli“. 

„Bolo to podľa mňa veľmi dobré hodnotenie, keďže preukázateľne nejde o žiadne výberové kávy vyššej kvality. Respektíve, aby som to povedal taktne: na trhu sú oveľa, oveľa lepšie kávy, ktoré by dostali viac bodov. Dokonca aj káva zo špičkovej európskej pražiarne The Barn z Berlína, ktorá bola vypestovaná na ich vlastnej parcele v Etiópii a ktorá bola špičkovo upražená, dostala len ‚8’ bodov. Hodnotenie je teda pomerne prísne,“ dodáva Király.

Reakcia Štrbského pressa

Samozrejme sa na reakciu nielen od majiteľa nečakalo dlho. Hneď pod spomínanou recenziou sa objavil komentár od majiteľa slovenskej pražiarne. 

„Prirodzene, hodnotiť niečo, v čom máte ‚zamotané’ prsty, a hodnotiť niečo, čo vám konkuruje, podá aj presne taký deformovaný výsledok. Ten sa vám práve podaril, lebo váš blogový článok nepripomína hodnotenie kávy, ale skôr kritiku, zosmiešňovanie, osočovanie a hodnotenie môjho ‚politického’ profilu a názoru, za ktorý sa nehanbím a stojím si za ním.“

Ako v komentári môžeme vidieť, tak majiteľ Štrbského pressa poukázal aj na fakt, že v recenzii pán Király spomína aj jeho politické, proruské presvedčenie.

Spýtali sme sa, samozrejme, aj autora, či to bol zámer voliť takto uštipačné poznámky na adresu majiteľa.

štrbské presso
zdroj: Blog o káve

„Na jednej strane som bol v recenzii úmyselne uštipačný a voľbou štipľavých slov som chcel prilákať záujem. Tesne pred uverejnením recenzie sa ku mne navyše dostali aj slová o tom, že pán majiteľ je prudko prorusky naladený. Tak som ho trochu prelustroval. Na záver recenzie doplnil pomerne atraktívny odstavec, ktorým som jasne ukázal, že sa s takýmito názormi nestotožňujem,“ dodal Király.

Rovnako sme k danej veci kontaktovali okrem pána Királyho aj majiteľa značky Štrbské presso. Ten nám viackrát zopakoval to, že recenzia bola úmyselne nafingovaná a je plná lží a zavádzania. Podľa jeho slov aj fotky, ktoré boli pri recenzii použité, sú vykonštruované a nenachádzajú sa na nich fotky ich kávového zrna, ale nejaké iné. 

„Recenziu pána Királyho neberiem ako opodstatnenú vec. Pánovi Királymu, jeho skúsenostiam a jeho baristom s trojročnou praxou nedôverujem. Recenzia je plná klamstiev, ako aj falošných fotografií,“ dodal.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá