Známy farmár Oravec lieta v problémoch: Milióny eur mal získať nezákonne

  • Známeho slovenského farmára obvinili z miliónových podvodov
  • Františkovi Oravcovi zaistili jeho majetok
František Oravec
František Oravec, TASR/Pavel Neubauer
  • Známeho slovenského farmára obvinili z miliónových podvodov
  • Františkovi Oravcovi zaistili jeho majetok

Známy farmár František Oravec čelí závažným obvineniam. V roku 2018 tento muž stál na čele protestov farmárov. Dnes však čelí obvineniam z miliónových podvodov. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, Oravec mal spáchať tri skutky, pričom sa mal obohatiť o milióny eur. 

Oravec mal podľa dostupných informácií spáchať závažný zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v jednočinnom súbehu s pokračujúcim mimoriadne závažným zločinom subvenčného podvodu. 

Výberové konania

Slovenský farmár mal podľa uvedených informácií spáchať tri skutky. Ako informujú Aktuality.sk, dva zo spomínaných prípadov sa týkajú projektových podpôr ešte z roku 2010 – agrodotácií. 

Oravec totižto požiadal v rámci programu zameraného na rozvoj vidieka o poskytnutie nenávratných finančných prostriedkov (NFP). Získané finančné prostriedky mali byť použité na vybudovanie agroturistických areálov. Šlo konkrétne o dva penzióny, pričom jeden z nich sa nachádza v dedine Gyňov (trvalé bydlisko Oravca) a ten druhý v obci Haniska pri Košiciach.

Známy farmár dostal na oba penzióny dokopy takmer milión eur z európskych financií. „Ako povinné prílohy projektov v rámci žiadostí o poskytnutie NFP boli predložené nesprávne doklady týkajúce sa výberu dodávateľov stavebných prác a tovarov, pretože aj keď ich výber formálne vykonaný bol, cenové ponuky uchádzačov mali byť zámerne koordinované tak, aby sa víťaznou cenovou ponukou stala ponuka vopred určenej spoločnosti,“ informoval vyšetrovateľ.

Z toho teda vychádza, že mal farmár zmanipulovať výberové konania pri výstavbe penziónov. Chcel docieliť, aby zákazku získala firma, ktorá bola už vopred určená. Konkrétne sa jedná o spoločnosť Seina, ktorú v tom čase viedla Kamila Csupková, ktorá je tiež v tomto prípade obvinená.

Výberové konanie týkajúce sa výstavby vinárstiev z eurofondov už podobne zmanipuloval „kráľ Tokaja“ Štefan Duč. Ten si už odpykáva svoj 11-ročný trest, ktorý mu určili súdy. 

Vykonštruovaná kauza

Posledný skutok, ktorého sa mal Oravec dopustiť, súvisí so žiadosťou z roku 2010, ktorá sa týka operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Farmárovi sa v ňom podarilo získať 2,5-miliónovú dotáciu. Určená bola na výstavbu menšej vodnej elektrárne Gyňov, ktorá mala byť vybudovaná na rieke Hornád. 

Aj v tomto prípade vyšetrovatelia zistili, že Oravec nezorganizoval žiadnu transparentnú verejnú súťaž na dodávateľa stavebných prác. Víťazom sa vďaka manipulácii stala eseročka Aqua Energy Gyňov, za ktorou stála vyššie spomínaná Csupková.

František Oravec
zdroj: TASR/František Iván

Oravcovi aj Csupkovej tak hrozí v rámci prípadu obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu trest odňatia slobody vo výške 10 až 15 rokov. 

Podľa Oravca je ale celá kauza umelo vykonštruovaná. Tvrdí, že proti jednej finančnej skupine sa mu v nedávnej minulosti podarilo vyhrať 106 trestnoprávnych, občianskoprávnych a exekučných konaní. 

„Celé obvinenie je postavené na výpovedi jediného svedka, ktorý je absolútne prepojený na finančnú skupinu. V môj prospech vypovedalo vyše 20 svedkov. V rozpore so zákonom vyšetrovateľ výpovede 15 svedkov nezahrnul do spisu, lebo by sa vyšetrovateľovi nehodili do jeho konceptu,“ uviedol Oravec, pričom dodal, že o neobjektívnosti vyšetrovania svedčí aj fakt, že už pred vznesením obvinenia mu nebola poskytnutá žiadna možnosť vypovedať.

Zdroje: tvnoviny.sk, Aktuality.sk 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá