Známy minister sa chce „vykašľať“ na politiku: Priznal, aké má plány

  • Dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan chce s politikou skoncovať
  • V predčasných voľbách už kandidovať nebude
Samuel Vlčan a vláda
TASR, TASR/Jakub Kotian
  • Dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan chce s politikou skoncovať
  • V predčasných voľbách už kandidovať nebude

Dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan má aktuálne plné ruky práce s vysvetľovaním okolností okolo správ o kontaminácii ukrajinského obilia a následne aj stopky tovaru na slovenský trh.

Predčasné voľby sa síce nezadržateľne blížia, no zdá sa, že šéfa rezortu už zaujímať nemusia. Ten totiž prezradil, že sa tohtoročného boja o poslanecké miesta nezúčastní a nezlákala ho ani žiadna zo straníckych kandidátok.

Koniec v politike

„Rozhodol som sa, že v nasledujúcich parlamentných voľbách nebudem kandidovať,“ povedal pre Startitup Vlčan tento týždeň. Ako prezradil, strany o Vlčana záujem mali, no ten sa rozhodol politické remeslo zavesiť nateraz na klinec.

„Ponuky boli, ale rozhodol som sa, že nebudem kandidovať v najbližších parlamentných voľbách,“ priblížil člen vládneho kabinetu. Vlčan v roku 2021 na čele agrorezortu vystriedal Jána Mičovského ako nominanta Obyčajných ľudí Igora Matoviča.

Ostrieľaný biznismen

Vlčan nám prezradil, kam budú jeho kariérne kroky smerovať po tom, čo opustí ministerský job. „Po ukončení mandátu ministra sa vrátim do súkromného biznisu,“ podotkol. 

Samotný Vlčan pôsobil v minulosti v právnej oblasti v bankovom sektore. Tejto časti kariéry sa venoval približne 17 rokov. Stál napríklad na čele právneho oddelenia HVB Bank Slovakia a pôsobil aj v Slovenskej sporiteľni. V známej banke bol aj členom predstavenstva.

Medzi rokmi 2010 a 2012 pôsobil ako generálny manažér vo firme Hypo Alpe-Adria-Bank v Bosne a Hercegovine. Jeho kroky ho zaviedli do reštrukturalizačného tímu Hypo Alpe-Adria-Bank International AG v rakúskom Klagenfurte, kde bol jeho členom. Objavil sa aj na pozícii generálneho manažéra Sberbank Slovensko.

Patálie s obilím

V súčasnosti sa Vlčan ako dočasne poverený minister pasuje s problematikou okolo ukrajinských potravín. Tie podľa vyhlášky rezortu hospodárstva majú na Slovensku stopku. Dôvodom sú správy o kontaminovanom obilí, ktoré sa malo objaviť v Mlyne Kolárovo. Po ďalších kontrolách sa kontaminované vzorky už nenašli.

Slovensko presadzuje európske riešenie problémov, ktoré na jednotnom trhu EÚ spôsobili lacnejšie agrovýrobky z Ukrajiny. Uviedol to dočasne poverený minister pôdohospodárstva SR Samuel Vlčan po utorňajšom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Luxemburgu.

Vlčan zdôraznil, že súčasťou „obchodnej vojny“, do ktorej sa Slovensko dostalo nie vlastnou vinou, je aj pomoc Ukrajine uvoľnením colného režimu na dovoz jej agrovýrobkov do Únie.

Ministri poľnohospodárstva upozorňovali, že treba byť opatrný v uvoľňovaní colných bariér, lebo v minulosti fungovali colné kvóty. Rozhodnutia zo strany Európskej komisie neboli celkom domyslené,“ uviedol s odkazom na to, že lacné ukrajinské obilie, ktoré malo cez Európu len tranzitovať, spôsobuje Európanom problémy.

„Len pri obilninách a spracúvaní olejnín sú straty slovenských poľnohospodárov okolo 200 miliónov eur. Preto sme boli nútení zaviesť vlastné ochranné opatrenia na hraniciach. Ale Slovensko nikdy nezablokovalo tranzit ukrajinských poľnohospodárskych plodín,“ opísal situáciu.       

Komisia v utorok naznačila, že vyplatenie pomoci z druhého kompenzačného balíka vo výške 100 miliónov eur pre päť krajín EÚ a prijatie ďalších podporných opatrení bude podmienené jednostranným stiahnutím zákazu dovozov a zárukami týchto krajín, že v budúcnosti podobné zákazy nezavedú.

Vlčan dodal, že Slovensko podporuje nájdenie európskeho riešenia tejto otázky. Eurokomisia navrhla dočasný zákaz štyroch komodít – pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, pričom v hre je aj slnečnicový olej. Komisia zároveň pozná požiadavky piatich krajín susediacich s Ukrajinou pridať na zoznam osem až deväť ďalších produktov. Diskusia o rozšírení zoznamu bude pokračovať v nasledujúcich dňoch na expertnej úrovni.

„Pre nás je dôležité, aby sme sa dohodli, že prípadný zákaz vybraných produktov z Ukrajiny nebude platiť len do piateho júna, dokedy bol stanovený terajší colný režim, ale dlhšiu dobu, do konca tohto roka,“ vysvetlil.

Slovensko navrhlo eurokomisii vytvorenie osobitného nástroja v spolupráci so Svetovým potravinovým programom (WFP), na základe ktorého ukrajinská vláda vykúpi dodatočné obilniny, ktoré nevie umiestniť u svojich pôvodných odberateľov.

WFP by tieto obilniny umiestňoval tam, kde je obilie potrebné a pomohol tak Ukrajine ustrážiť si trhy, ktoré by inak mohlo cez dodávky svojej pšenice obsadiť Rusko. Tento návrh Vlčan predniesol aj v utorok pred rezortnými kolegami z EÚ.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá