Známy slovenský výrobca nábytku sa topí v dlhoch. Zaznamenal miliónové straty

  • Slovenský výrobca nábytku dlží Sociálnej poisťovni pol milióna eur
  • Firma mala v minulosti miliónové straty
  • Cena dreva je čoraz vyššia
decodom
Výrobné priestory závodu Decodom TASR/Henrich Mišovič
  • Slovenský výrobca nábytku dlží Sociálnej poisťovni pol milióna eur
  • Firma mala v minulosti miliónové straty
  • Cena dreva je čoraz vyššia

Známy slovenský hráč na trhu s nábytkom sa podľa portálu FinStat topí v problémoch.

Reč je o spoločnosti Decodom, ktorý sa ocitol medzi firmami s najväčším zadlžením, pričom jeho dlhy dosiahli až pol milióna eur. Na stav upozornil portál MY Topoľčany.

Spoločnosť zažívala finančné problémy už v minulosti, predovšetkým počas pandémie COVID-19, ktorá mala výrazný vplyv na jej operácie a ohrozila zamestnanosť v regióne.

Aj napriek vyhláseným prepúšťaniam sa však Decodomu podarilo udržať viac ako 800 pracovných miest. V roku 2022 však firma opäť zaznamenala straty, tentokrát vo výške vyše 2,8 milióna eur, a jej dlhy voči Sociálnej poisťovni prekročili 500-tisíc eur.

Drevársky a nábytkársky priemysel bol v posledných rokoch zasiahnutý viacerými nepriaznivými faktormi, vrátane pandémie, inflácie, zvýšenia cien dreva o viac ako 40 % a dopadov vojny na Ukrajine.

Drevo je čoraz drahšie

Len v septembri minulého roka sa situácia na trhu s drevom opäť dramaticky zhoršila. Ceny rapídne padajú pre neschopnosť drevospracujúceho priemyslu realizovať spracované drevo na trhu. Najmä v stavebníctve a pomaly sa vracajú na úroveň roku 2019 pred pandémiou COVID-19.

Pre agentúru SITA to v tom čase uviedol predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník.

„Máme signály o dramatickom útlme drevospracujúcich malých a stredných podnikov, dokonca o zatváraní lokálnych prevádzok,“ povedal. Podľa neho hrozí obrovské ohrozenie pre malých neštátnych obhospodarovateľov lesov pre roztvárajúce sa cenové nožnice znižovania príjmov z predaja dreva a zvyšovania ceny práce a služieb pri zabezpečovaní povinnosti obhospodarovať les.

Drevo v lese
zdroj: Unsplash/@murpaz

„Negatívne vnímame nedostatočnú štátnu dotačnú podporu ekosystémových služieb poskytovaných neštátnymi lesmi a protekcionistické podmienky v hospodárskej súťaži na trhu s drevom prostredníctvom skrytej štátnej pomoci nastavenej na deväť štátnych odborných organizácií ochrany prírody uvádzajúcich drevo na trh,“ dodal Ovseník.

Cena surového dreva pritom vlani druhý rok po sebe výrazne stúpla. Sortimenty surového dreva sa v minulom roku predávali za 74,23 eura za meter kubický. Ide o medziročné zvýšenie o 16,33 eura, resp. o 28,2 %. Spôsobil to výrazný nárast cien ihličnatých, ale aj listnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve a výrobkoch z dreva. Vyplýva to zo správy o lesnom hospodárstve za rok 2022.

Surové drevo v roku 2021 v relatívnom vyjadrení zdraželo ešte o niečo viac. V porovnaní s rokom 2020 išlo o nárast takmer o 30 %, resp. o 13,22 eura na 57,90 eura. Aj v roku 2021 bol dôvodom takéhoto vývoja výrazný nárast cien ihličnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve a výrobkoch z dreva.

V roku 2020 bol pritom cenový vývoj opačný. Ceny surového dreva sa vtedy medziročne prepadli takmer o 6 % na 44,68 eura za meter kubický. Rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka to zdôvodňoval vysokým objemom ihličnatého kalamitného dreva v susedných krajinách a dopadmi pandémie COVID-19.

Zdroje: MY Topoľčany, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá