Známy vitamín ti zachráni zdravie. Nájdeš ho v tých najbežnejších potravinách vo vlastnej chladničke

  • Citrón nie je najlepším zdrojom vitamínu C
  • Potraviny s jeho vyšším obsahom náš aj v chladničke
  • Na otázky nám odpovedala aj odborníčka
vitamíny v ovocí a zelenine
Ilustračný obrázok, Unsplash/nathan-dumlao, thomas-le
  • Citrón nie je najlepším zdrojom vitamínu C
  • Potraviny s jeho vyšším obsahom náš aj v chladničke
  • Na otázky nám odpovedala aj odborníčka

Zdravotný stav Slovákov sa od roku 2000 zlepšil. Napríklad stredná dĺžka života už presiahla 77 rokov. Stále však v mnohých ukazovateľoch zaostávame za priemerom Európskej únie. Nepriaznivé je, že až približne polovicu úmrtí možno pripísať rizikovým faktorom správania sa.

Sme jedna z mála krajín, ktorým rastie obezita u detí a tiež podiel fajčiarov,“ vyjadril sa pre portál Noviny.sk k problematike Martin Smatana, analytik ministerstva zdravotníctva. 

Približne polovicu všetkých úmrtí na Slovensku možno pripísať rizikovým faktorom životosprávy, ako sú nezdravé stravovanie, nízka fyzická aktivita či fajčenie. Ide o zhruba 25-tisíc úmrtí ročne, ktorým by bolo možné predísť, ak by pacienti žili zdravšie.

Aké najčastejšie chyby robia Slováci, keď ide o zdravie, pre Startitup prezradila aj odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo, MUDr. Adriana Šimková, PhD. „Naši obyvatelia často zabúdajú, že sa o seba treba aktívne starať. Keď sú zdraví, cítia sa ako supermani. Žiaľ, ľudské telo si pamätá všetky naše pochybenia a zanedbávania a je len otázkou času, v akom veku nám to všetko zráta. Nešťastným paradoxom je, že tie najzávažnejšie ochorenia prichádzajú v tichosti a nečakane.“ 

Nedostatok liekov 

Spolu so susedmi Čechmi zaznamenáva aj Slovensko najväčší nedostatok liekov za posledné tri roky. Ako sme ťa už v predošlom článku informovali, problémy pretrvávajú napríklad pri liekoch na zníženie horúčky a liečbu bolesti. V posledných dňoch pribudol aj nedostatok sprejov, kvapiek do nosa, tabliet na zmiernenie chrípky, antibiotík či dokonca detských sirupov alebo čapíkov.

Imunitný obranca 

Keďže je náš imunitný systém najviac ohrozený najmä v zimných mesiacoch, sú to práve vitamíny, ktoré by sme mali dopĺňať. Jedným z primárnych a nevyhnutných je vitamín C. „Pôsobí predovšetkým ako antivirotikum (liek proti vírusom), sčasti ako antibiotikum a ako antitoxín –  látka v tele chrániaca pred toxínmi,” uvádza MUDr. Adriana Šimková, PhD.

Okrem iného vitamín C pomáha vyhladzovať aj vrásky, zosvetľuje tmavé škvrny či zrýchľuje hojenie. Pomáha napríklad aj pri chudnutí, kedy plní funkciu „spaľovača“ tuku, a hrá kľúčovú úlohu pri znižovaní hladiny cholesterolu, čím napomáha znižovať riziko srdcových ochorení.

„Tým, že funguje ako antioxidant, zabraňuje aj usádzaniu zlých tukových častíc do cievnej steny, prilepenie sa krvných doštičiek na stenu a svojím nepriamym pôsobením zlepšuje ,rozťažiteľnosť’ ciev,” objasnila odborníčka.  

Dodáva aj to, že najviac vitamínu C sa nachádza v nervovom systéme. Vďaka nemu vieme lepšie zvládať stres a nie sme takí psychicky vyčerpaní a unavení. Pozitívne dokonca vplýva aj na zvládanie depresií.   

vitamin C
zdroj: Unsplash/vicky-nguyen,michal-parzuchowski

A čo sa stane, ak máš vitamínu C v tele nedostatok? Keďže organizmus funguje na dlh, spočiatku o tom vôbec nemusíš vedieť. „Príznaky sú najprv nešpecifické a nie vždy sa prejavia v plnej miere. Patrí medzi ne zvýšená náchylnosť na infekcie, rôzne druhy alergií, poruchy trávenia, zníženie tolerancie stresu a iné.“

Prejavom extrémneho a dlhodobého nedostatku je známe ochorenie skorbut, ktorým v minulosti trpeli najmä námorníci. „Medzi typické príznaky patrilo krvácanie ďasien, vypadávanie zubov, ale aj chudokrvnosť, poruchy kostí, závažná krvácavosť do tráviaceho systému či neurologické poruchy. Je potrebné dodať, že ľudský organizmus si vitamín C nevie vyrobiť sám. Počas evolúcie sme, žiaľ, stratili enzým, ktorý je potrebný na jeho tvorbu.“

Preto, ak sa tomuto a iným ochoreniam chceš úspešne vyhnúť, mal by si ho do tela pravidelne dopĺňať práve cez stravu. Najlepšie ovocím a zeleninou. Ktoré potraviny ho obsahujú najviac? Nájsť ich môžeš aj vo svojej chladničke. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Nutraceutical Business Review, Dr. Axe, Heal With food, Life, National Health Service, Stack, Nature Communications, Good Food, Startitup, Noviny , Európske noviny , National Health Service, WebMD, Souper Sage, Healthline Media , Medical News Today, WebMD, Healthline Media , Healthline Media , Stack, Dove Med

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá