Znovuzrodenie SNP: Ako sa Bratislava opäť prebrala k životu

  • Aliancia Stará tržnica má budovu tržnice v nájme od roku 2012
  • Odvtedy došlo aj vďaka nim na Námestí SNP k mnohým zmenám
  • Lokalita je dnes už centrom kultúrneho a zábavného života v Bratislave s množstvom podnikov, reštaurácií a barov
  • Aliancia Stará tržnica má budovu tržnice v nájme od roku 2012
  • Odvtedy došlo aj vďaka nim na Námestí SNP k mnohým zmenám
  • Lokalita je dnes už centrom kultúrneho a zábavného života v Bratislave s množstvom podnikov, reštaurácií a barov

Písal sa rok 2012 a Stará Tržnica na Námestí SNP v centre Bratislavy zívala prázdnotou. Ojedinelé podujatia otvárali jej brány iba sporadicky a historická budova ani zďaleka nevyužívala svoj potenciál. Stála v srdci mesta ako symbol pripomínajúci fakt, že bratislavský mestský život zaostával za európskymi metropolami. V tomto období bola budova v správe Bratislavského informačného a kultúrneho strediska, ktoré ju od mesta dostalo bez jasného plánu či finančnej podpory.

Práve vtedy sa skupina dobrovoľníkov rozhodla, že sa už viac nebude prizerať tomu, ako jeden z najoriginálnejších objektov centra postáva v úzadí a nikto mu nevenuje dostatočnú pozornosť. Aliancia Stará tržnica pozostávajúca z jedenástich profesionálov z rôznych oblastí podnikla radikálne kroky, ktoré postupom času viedli nielen k obnoveniu Starej tržnice, ale aj k znovuzrodeniu celého Námestia SNP. Z neatraktívnej a nevyužívanej lokality spravili s pomocou ďalších nadšencov jednu z najvyhľadávanejších oblastí Bratislavy.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Zatvorenie posledného stánku 2009 TASR

„Členovia AST sa rozhodli zužitkovať svoje profesionálne skúsenosti a vytvoriť projekt znovuoživenia Starej tržnice tak, aby slúžila ako mestské centrum ponúkajúce trhy, kultúrne podujatia a služby s pridanou hodnotou pre obyvateľov aj návštevníkov mesta a to bez finančného zaťaženia mestského rozpočtu,“ vyjadrila sa aliancia.

AST sa podarilo prenajať od mesta budovu Starej tržnice, no tá naozaj tvrdá práca ich ešte len čakala. Mesiace príprav, spolupráce s odborníkmi, s médiami a poslancami mestského zastupiteľstva priniesli prvé ovocie 21. septembra 2013, kedy sa tu konal historicky prvý TRH-PIAC-MARKT — potravinový trh. V začiatkoch sa predávalo iba raz mesačne, dnes už je to každú sobotu.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Trh PIAC MARKT TASR

Postupom času sa pridali aj rôzne kultúrne podujatia, koncerty, konferencie, veľtrhy či komunitné akcie. V septembri 2015 sa tu začal pravidelne konať Street Food Park a bratislavské Námestie SNP sa začalo rozrastať aj o nové podniky priťahujúce množstvo ľudí zo všetkých lokalít Bratislavy.

Vďaka grantu Creative Europe mohlo v roku 2016 dôjsť k postupnej revitalizácii celého námestia a už v marci tu pribudla kaviareň Lab.cafe slúžiaca ako na oddych, tak aj ako coworkingový priestor. O rok neskôr otvoril aj Foodstock ponúkajúci hlavne špeciality ázijskej kuchyne.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Food Stock Google Maps

Ako prvý nočný podnik sa na scéne nového námestia objavil Bukowski bar a to v roku 2016. Hneď bolo jasné, že presne takýto bar Bratislava potrebovala ako soľ a vyhladovaná klientela sa po ňom doslova vrhla.

„Bukowski bar sme navrhli tak, aby sa v ňom dobre sedelo aj nám samotným. Chceli sme podnik, aký nám v Bratislave chýbal. Sme radi, že sme taký bar nepostrádali len my a že už po krátkej dobe sme mávali pravidelne plno,“ vyjadrilo sa pre Startitup vedenie podniku.

Zákazníkov lákajú aj na rôzne akcie v klube pod prevádzkou. Často k nám chodia domáci aj cudzinci žijúci v Bratislave, pravidelne aj turisti, skôr mladšia klientela do 30 rokov. Aj vďaka pravidelnému kultúrnemu programu v našom klube však vieme prilákať rôzne komunity mimo tradičnej cieľovky a takáto rozmanitosť baru pomáha,“ vysvetľujú. 

Aj Bukowski hodnotí prerod námestia veľmi pozitívne: Tešíme sa, že v približne rovnakom čase, ako sme otvorili podnik, začalo celé okolie Starej tržnice ožívať a pribudli zaujímavé podniky a prevádzky, ktoré nevnímame ako konkurenciu, ale ako kolegov, ktorí pomáhajú zlepšiť priestor v srdci mesta, ten bol roky zanedbaný. Sme radi za vznik iniciatívy, vďaka ktorej sa oživí celé Námestie SNP a sme radi, že ľudia, čo za ňou stoja oslovili aj nás a my môžeme prispieť a pomôcť,“ vysvetľujú.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Bukowski Bar

O rok neskôr nasledovali po vzore Bukowski aj ďalšie podniky a to Výčap u Ernőho na rohu Námestia SNP a Fuga, tá si za svoju ambíciou stanovila vytvoriť priestor pre chýbajúcu kultúru. Ernő otočil svoje pípy prvýkrát 16. júna 2017 a ľudia si na ich remeselné pivá zvykli veľmi rýchlo.

„Robíme všetko preto, aby sa u nás zákazníci cítili čo najlepšie a prijímame aj veľa pozitívnych reakcií. Chodia k nám všetci, turisti aj domáci. Susedia či Bratislavčania, ktorí si chcú len tak posedieť pri dobrom pive. Zároveň aj pivní fajnšmekri, ktorí vyhľadávajú remeselné pivo alebo aj zberatelia, ktorým neujde žiadna naša novinka a poctivo si kupujú všetky naše podpivníky, etikety či iný merch,“ prezradilo nám vedenie podniku.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Výčap u Ernoho

Fuga zase oslovuje veľkú skupinu fanúšikov alternatívnej kultúry, tá mala v hlavnom meste dovtedy iba obmedzené možnosti. Jej záber je naozaj široký a ponúka divadlá, výstavy aj koncerty. Na svoje si prídu fanúšikovia elektra, rocku, metalu aj jazzu. Pravidelne hosťuje kvalitné slovenské aj zahraničné umelecké projekty a počas večera sem môžeš tiež len tak zájsť na dobré pivko a pokec s kamošmi.

Fuga je nízkoprahový kultúrny priestor, v ktorom stále pretrváva industriálna atmosféra zbúraných bratislavských tovární. Popri občasných divadelných hrách a výstavách ostávajú ťažiskom fugáckej dramaturgie koncerty a párties. Tie sa vymykajú bežnej ponuke bratislavských kultúrnych stánkov,“ hovoria na svojej facebookovej stránke.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Fuga Google Maps

Minulý rok začalo Námestie SNP ožívať aj pri Obchodnom dome Dunaj, tu nedávno otvorili dva nové podniky. Jedným je umelecký bar Bohéma, kde okrem kvalitného alkoholu servírujú aj skvelé hudobné a kultúrne večery. Otvorili sme aj preto, lebo sme sami nemali kam chodiť si sadnúť. Evidentne takých ľudí bolo viac. Za ten krátky čas máme už štamgastov (minimálne nás štyroch), za čo sme neskutočne vďační a šťastní. Viete, aké to je, keď si kamoši otvoria bar a zároveň chcú robiť umenie. Zrazu majú kde a s kým,“ vyjadril sa pre Startitup jeden zo spolumajiteľov. 

Bohéma je čerstvou novinkou na trhu bratislavských barov, vznikli 26. októbra 2018. Zameriava sa hlavne na umelcov hľadajúcich priestor, kde budú môcť nielen tvoriť, ale aj stretávať sa s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi.Klientela sa nám celkom pekne vyšpecifikovala už samotným charakterom a atmosférou podniku. Chodia ku nám ľudia podobní nám. Bohémi, umelci, či fanúšikovia umenia alebo len fanúšikovia bohémskeho životného štýlu. Je to široký pojem, ale vystihuje to našu klientelu. Zároveň prichádzajú cudzinci a náhodní ľudia, ktorí len cítia, že sú Bohémi,  pretože Bohéma sa nesie všetkým,“ vysvetľuje. 

Podnik, ale zároveň kritizuje, že na Námestí je priveľa vizuálneho smogu, ten by mal byť podľa nich odstránený. Chýba mu čistota, ale nielen tá prvoplánová, ale aj ta dizajnová. Trošku okolie skultivovať, vyčistiť od grafického smogu a prepojiť. Veľmi sa nám páči projekt Živého námestia, ktoré by uzavrelo aj automobilovú dopravu na Námestie SNP a pomohlo by z námestia vytvoriť super miesto na relax (v Bohéme). Ale naozaj, páčilo by sa nám to, SNP-čko by mohlo byť kultové miesto v Bratislave. Cítíme, že to môže vyrásť do veľkej artovej renesancie. Povýšiť šeď socializmu a dodať mu nový pohľad. Využiť minulosť a urobiť z toho cool súčasnosť,“ hovorí.

Podobne to vidí aj nová luxusná reštaurácie The Velvet zariadená v štýle Art deco fungujúca od 17. novembra 2018.Mali by tu odbudnúť parkovacie miesta aj reklamné plochy. Chýbajú napríklad obchody s naozaj svetovými módnymi značkami,uvádza.

Za menej ako šesť rokov sme sa stali svedkami revolúcie v centre Bratislavy, ktorá naveky zmenila jej tvár k lepšiemu a vymietla ducha zašlého funkcionalizmu z budov námestia. Námestie SNP stálo pri zrode revolúcie aj mnohých protestov a teraz zažíva prevrat na vlastnej koži. Vďaka tomuto miestu sme na Slovensku odštartovali kopu pozitívnych zmien a dúfame, že inšpiruje aj ďalšie oblasti v Bratislave.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK