Zo 4,5 hodiny na menej než 120 minút: Bratislava a Praha chystajú železničnú revolúciu, v hre je konkrétny rok

  • Cesta medzi Bratislavou a Prahou sa má výrazne skrátiť
  • Pod dve hodiny by sa cestujúci mohli dostať až okolo roku 2042
Leo Express
  • Cesta medzi Bratislavou a Prahou sa má výrazne skrátiť
  • Pod dve hodiny by sa cestujúci mohli dostať až okolo roku 2042
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Cesta vlakom medzi Bratislavou a Prahou by sa v budúcnosti mohla výrazne skrátiť. Slovensko a Česko podpísali memorandum o spolupráci, ktoré má podporiť rozvoj železničnej infraštruktúry a prípravu vysokorýchlostných tratí.

Ambícia je jasná. Dostať sa z jednej metropoly do druhej za menej ako dve hodiny. Zatiaľ však cestujúci zažívajú skôr opačný trend.

Trasa, ktorú vlaky ešte pred niekoľkými rokmi zvládali približne za štyri hodiny, dnes trvá takmer štyri a pol hodiny. Plány na zrýchlenie sú preto výrazným prísľubom, no ich naplnenie bude otázkou mnohých rokov.

Memorandum má posunúť železnicu dopredu

Dokument podpísali ministri dopravy Ivan Bednárik a Jozef Ráž. Podľa informácií portálu tvnoviny.sk má spolupráca pomôcť zatraktívniť vlakové spojenie medzi Českom a Slovenskom. Kľúčovým cieľom je najmä skrátenie cestovných časov.

Podpis memoranda je dôležitým krokom k tomu, aby sa železnica stala prvou voľbou pre cestovanie medzi Českom a Slovenskom. Kľúčom je predovšetkým skracovanie cestovných dôb,“ uviedol Bednárik.

V pláne sú vysokorýchlostné trate, na ktorých by vlaky mohli jazdiť rýchlosťou až 320 kilometrov za hodinu. Výstavba úseku z Brna smerom na juh by sa podľa dostupných plánov mohla začať okolo roku 2030. Bednárik odhaduje, že cesta z Prahy do Bratislavy pod 120 minút by mohla byť realitou približne o 15 rokov, teda v roku 2042.

Dnešné spojenie zaostáva za očakávaniami

Hoci plány hovoria o výraznom zrýchlení, súčasná realita je menej priaznivá. Cesta vlakom medzi Prahou a Bratislavou sa v posledných rokoch predĺžila. Kým v roku 2019 trvala približne štyri hodiny, dnes sa blíži k štyrom a pol hodinám.

Zaujímavé je aj historické porovnanie. Legendárna Slovenská strela dokázala podľa Českých dráh už v roku 1938 prejsť trasu za 4 hodiny a 18 minút. To je čas, ktorý je porovnateľný s dnešným spojením. Až po približne 70 rokoch ho výraznejšie prekonal vlak typu SC Pendolino, ktorý zvládol cestu za 3 hodiny a 47 minút.

Práve toto porovnanie ukazuje, prečo sa o modernizácii železníc hovorí ako o zásadnej téme. Ak má vlak konkurovať autám či leteckej doprave, musí byť nielen pohodlný, ale aj časovo výhodný. Skrátenie cesty pod dve hodiny by preto znamenalo veľkú zmenu pre bežných cestujúcich aj pracovné cesty medzi oboma krajinami.

Leo Express nasadí modernizované súpravy

Na trase medzi Prahou a Bratislavou sa zároveň objaví novinka. Dopravca Leo Express predstavuje modernizované netrakčné súpravy Talgo S6, ktoré bude nasadzovať na pravidelných linkách do Bratislavy a Prešova. Informoval o tom portál Z Dopravy.

Súpravy ponúknu ekonomickú aj biznis triedu a ich súčasťou bude aj bistrovoz. Pre dopravcu ide o novinku, keďže podobný produkt vo svojich vlakoch doteraz neponúkal. Vlaky budú jazdiť s lokomotívou Siemens Vectron.

Nízkopodlažné súpravy Talgo S6 disponujú technológiou pasívneho naklápania, ktorá zvyšuje jazdný komfort, a sú vybavené klimatizáciou,“ uviedol dopravca podľa Z Dopravy.

Súpravy majú maximálnu rýchlosť 200 kilometrov za hodinu. Pochádzajú z 90. rokov minulého storočia, no nedávno prešli modernizáciou. Leo Express ich prenajíma od španielskeho Renfe, ktoré je zároveň jeho najväčším vlastníkom.

Nové vlaky neprinesú okamžité zrýchlenie

Ako sme ťa už informovali, Leo Express plánuje medzi Prahou a Bratislavou jazdiť dvakrát denne. Cestovný poriadok počíta s odchodmi z Prahy o 6:25 a 14:23. Cesta má trvať približne päť a pol hodiny. Z Bratislavy majú vlaky odchádzať o 4:30 a 13:30.

Odpoludňajší spoj z Prahy bude končiť v stanici Bratislava-Petržalka. Praha tak získa priame spojenie aj s najväčším slovenským sídliskom. Zo stanice Bratislava-Petržalka bude zároveň ráno vychádzať spoj o 4:05.

Nové súpravy teda prinesú väčší komfort, no nie okamžité skrátenie jazdného času. Zásadná zmena môže prísť až s výstavbou vysokorýchlostnej infraštruktúry.

Memorandum má pomôcť aj pri získavaní európskych peňazí, no samo osebe nie je právne záväzné. Podobné dohody z minulosti podľa dostupných informácií nepriniesli výrazné výsledky, preto bude rozhodujúce, či sa tentoraz plány pretavia aj do konkrétnej výstavby.

Čítaj viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: tvnoviny.sk , Z Dopravy, České dráhy, Startitup 

Najnovšie videá

Trendové videá