Zo starých potravín vytvorili dizajnové fitko. Nájdeš ho v bratislavskom Ružinove

  • Nachádza sa na Uránovej ulici a trénovať v ňom môžeš cross fit
  • Vytvorili ho architekti a3um ateliér v Bratislave
Cross Fit by A3UM
Tomáš Manina
  • Nachádza sa na Uránovej ulici a trénovať v ňom môžeš cross fit
  • Vytvorili ho architekti a3um ateliér v Bratislave

Fitness centrá majú spravidla jednotný vizuál. Šatne plné skriniek, pár spŕch a niekoľko telocviční. Ak je fitko menšie, cvičíš v takzvanom open space spolu s ostatnými. Hovorí sa, že nejde o prostredie, v ktorom športovú aktivitu vykonávaš, ale o to, ako dobre ju robíš.

Dnes je už ponuka obrovská. Preto ak je priestor, v ktorom cvičíš zaujímavý, vytvára pridanú hodnotu. Na druhej strane, mnohokrát môže byť pri výbere aj rozhodujúci.

Za cross fitovým priestorom na Uránovej ulici v bratislavskom Ružinove, stoja architekti z a3um. Venujú sa predovšetkým rodinným domom, no výzvy ich pravdepodobne tešia. Keď ich v novembri 2018 oslovil manželský pár, ktorý si prenajal priestor v značne zlom stave, prijali.

zdroj: Foto: Tomáš Manina

Priestor bol v dezolátnom stave a požiadavka bola vytvoriť v ňom crossfit,“ hovorí Ladislav Jurík z ateliéru a3um, ktorý bol presne v tom istom roku nominovaný na CE ZA AR v kategórii rodinné domy za rodinnú vilku. Tú navrhol architektonický tím v roku 2017 a dnes stojí v Hainburgu.

Ich práca má pomerne čitateľný rukopis. Niekedy je náročné presadiť štýl tvorby akýmkoľvek architektom vlastný a dostať ho do takej výslednej podoby, aby vyhovovala obom stranám. Tu sa však k tvorbe pristupuje triezvo a hlavne vždy rovnako.

Prvý návrh je podľa nás, s minimálnymi kompromismi. Čím viac investor do pôvodného návrhu zasahuje, tým horšie to nakoniec dopadne,“ pokračuje Jurík. V prípade Uránovej bolo zadanie jednoduché a absolútne jasné. Do existujúceho priestoru bývalých potravín vtesnať crossfit so zázemím. „A musíme pochváliť investora, že nám nechal voľnú ruku a do návrhu zasahoval minimálne,“ vysvetľuje pre Startitup celý postup realizácie, ktorá trvala päť mesiacov.

Nielen návrh, ale aj realizácia

Realizácia bola pre architektov najväčšou výzvou, keďže ju zabezpečovali oni sami. Ako už bolo spomenuté, trvala 5 mesiacov. Priestor súčasného crossfitového centra má cvičiacu plochu oddelenú od tej oddychovej respektíve šatňovej. Obrovské okná, ktoré siahajú od zeme až po strop vytvárajú pocit, akoby si cvičil na čerstvom vzduchu. Priznané železobetónové stĺpy, žiarivé farby a dizajnová recepcia. Do tohto fitka proste chceš chodiť. Na druhej strane, nič nie je prehnané. Napriek všetkému aplikovali moderné materiály.

Snažíme sa robiť veci čo najjednoduchšie, čo sa technického vybavenia týka. Tu sme sa nevyhli vzduchotechnike s rekuperáciou, klimatizácii a podobne. Netradične sú urobené rozvody vody, kúrenia aj elektriny. Všetky sú priznané a vedené povrchovo, čo dotvára industriálny charakter celého priestoru,“ hovorí jeden z architektov z a3um.

Môže si niekto vytvoriť vzťah k projektu, ktorý tvorí? Môže. Možno pre niekoho znie paradoxne fakt, že ani Ladislav Jurík ani jeho kolega Henrich Korec do fitka nechodia a napriek tomu vytvorili absolútne funkčný priestor pre cvičencov. Neznamená to ale, že nešportujú vôbec. Skôr si užívajú pohyb na čerstvom vzduchu v zime aj v lete. „Ak by sme však z nejakého dôvodu, napríklad zdravotného museli, určite do tohto,“ uzatvárajú.

Ako napokon sami tvrdia, projekty ich zaujímajú, pokiaľ na nich pracujú. Potom si už žijú vlastným životom.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá