Zomrel posledný osloboditeľ Osvienčimu: Potácali sa z barakov, sedeli a ležali medzi mŕtvymi

  • Vo veku 98 rokov zomrel posledný osloboditeľ koncentračného tábora Osvienčim
  • Bol synom židovského lekára, brány Osvienčimu prerazil, keď mal len 21 rokov, neskôr sa stal špičkovým šermiarom
David Dushman
TASR/AP
  • Vo veku 98 rokov zomrel posledný osloboditeľ koncentračného tábora Osvienčim
  • Bol synom židovského lekára, brány Osvienčimu prerazil, keď mal len 21 rokov, neskôr sa stal špičkovým šermiarom

Vo veku 98 rokov zomrel v sobotu večer v nemocnici v Mníchove David Dushman, posledný žijúci osloboditeľ koncentračného tábora Osvienčim. Túto informáciu denníka Abendzeitung potvrdil v nedeľu hovorca židovskej obce v Mníchove a Hornom Bavorsku, ktorej sa stal pri príležitosti svojich posledných narodenín čestným členom, informuje TASR.

David Dushman sa narodil 1. apríla 1923 v Gdansku ako syn židovského vojenského lekára Červenej armády v hodnosti generála, ktorého počas stalinských čistiek deportovali do pracovného tábora, kde aj zahynul. Okrem iného bojoval v radoch Červenej armády ako vodič tanku v bitke pri Stalingrade. Dňa 27. januára 1945 vo veku 21 rokov so svojím tankom T-34 prerazil elektrický plot nacistického koncentračného tábora Osvienčim.

„O Osvienčime sme takmer nič nevedeli,“ spomínal Dushman na ten deň v roku 2015 v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung. Po prerazení plota uvidel hromady mŕtvol a na kosť vychudnutých ľudí. „Potácali sa z barakov, sedeli a ležali medzi mŕtvymi. Strašné. Hodili sme im všetky konzervy a okamžite sme pokračovali v hľadaní fašistov,“ povedal.

Po vojne pôsobil v rokoch 1952 – 1988 ako tréner šermu ženského národného tímu Sovietskeho zväzu. Zažil aj teroristický útok na izraelský tím počas olympijských hier v Mníchove v roku 1972. „Bývali sme priamo oproti izraelskému tímu. My a všetci ostatní športovci sme boli zhrození,“ uviedol v rozhovore pre Jüdische Allgemeine Zeitung.

Po otvorení hraníc východného bloku opustil Sovietsky zväz a na krátky čas sa presťahoval do Rakúska. Od roku 1996 žil so svojou medzičasom zosnulou manželkou Zojou v Mníchove, kde pokračoval v šermiarskom výcviku a na školách  rozprával o svojich zážitkoch z vojny.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP SK (@startitup_sk)

Z osloboditeľa špičkový šermiar

Zo šiestich miliónov Židov zabitých v holokauste bolo viac ako milión zavraždených v Osvienčime-Birkenau, najviac v jeho notoricky známych plynových komorách, spolu s desiatkami tisíc ďalších vrátane homosexuálov, Rómov a sovietskych vojnových zajatcov. Dushman bol jedným zo 69 vojakov v jeho divízii, ktorí prežili vojnu, utrpel však vážne zranenia, informuje The Guardian.

Napriek tomu sa stal špičkovým šermiarom v Sovietskom zväze a neskôr jedným z najväčších trénerov šermu na svete, uviedol v krátkom vyhlásení Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Šéf MOV Thomas Bach vyjadril smútok nad Dushmanovou smrťou. „Keď sme sa stretli v roku 1970, okamžite mi ponúkneme priateľstvo a radu, stále osobne skúsime pána Dušan a druhú svetovú vojnu a Osvienčimom, pričom išlo o muža židovského pôvodu,“ uviedol Bach, ktorý je Nemec.

Zdroje: TASR, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá