Zomrela známa slovenská kapacita: Ako psychiater dostával ľudí z drogových závislostí

  • Usiloval sa aj o obmedzenie miest a času predaja alkoholu
  • Kolega na neho spomína ako na skvelého a múdreho človeka
michal somora
Ilustračný obrázok Facebook/reprofoto/Michal Patarák
  • Usiloval sa aj o obmedzenie miest a času predaja alkoholu
  • Kolega na neho spomína ako na skvelého a múdreho človeka

Zomrel psychiater Martin Somora, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Banskej Bystrici. Na sociálnej sieti o tom informoval jeho kolega, psychiater Michal Patarák.

„Zomrel náš priateľ a kolega, psychiater Martin Somora, riaditeľ banskobystrického Centra pre liečbu drogových závislostí, skvelý a múdry človek,“ napísal Patarák, prednosta II. psychiatrickej kliniky SZU Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Vždy povedal niečo pekné o svojej žene, spomína

„Zomrel brat dobrodružstva, adoptívny syn mora, ktoré tak miloval, nasledovník veľkých mužov, čo kráčali psychiatriou dávno pred ním, manžel, ktorý vždy povedal niečo pekné o svojej žene, nech bol kdekoľvek a s kýmkoľvek, tvorca svetov, z ktorých sa teraz jeden obrovský prevrátil spolu s ním – ako si nad tým povzdychol Lučo, v morskej pene sa mu azda nakrátko zjavili doby dávno minulé i nedávne, odliv života a príliv spomienok nás trápi, tých, čo sme ustrnuli, lebo tomu stále nemôžeme uveriť,“ napísal na sociálnej sieti.

Na psychiatra Somoru sa dlhé roky obracali ľudia, ktorí mali problém s drogami či alkoholom. Zasadzoval sa za obmedzenie miest a času predaja alkoholu. Veril, že zníženie jeho dostupnosti aj pomocou zvýšenia ceny môže znížiť jeho spotrebu, informujú Aktuality.

Poukazoval tiež na to, že v určitom štádiu opitosti ľudia strácajú úsudok a prirodzenú brzdu, ktorá je pre nich charakteristická. Ak človek stráca kontrolu nad požívaním alkoholických nápojov opakovane, ide už o príznak choroby.

Problémom s užívaním drog sa podrobne venoval vo vlastnom odbornom článku, ktorý je na webe Centra pre liečbu drogových závislostí.

Zdroje: Facebook/Michal Patarák, Aktuality.sk, Centrum pre liečbu drogových závislostí

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá