Zóna smrti: Toto je jediné miesto na svete, na ktorom ti môže legálne prejsť aj vražda

  • Na tomto mieste by vám mohol prejsť akýkoľvek zločin
  • Dokonca aj vražda
aspen
zdroj: pixabay.com
  • Na tomto mieste by vám mohol prejsť akýkoľvek zločin
  • Dokonca aj vražda

Každý zločin by mal byť riadne prešetrený a vinník spravodlivo potrestaný. Toto tvrdenie však neplatí na tomto mieste. Kvôli štrbinke v právnom systéme vám tu totiž môže prejsť dokonca aj vražda. 

Yellowstonský národný park je najstarší národný park, ktorý sa rozprestiera v troch štátoch Wyoming, Montana a Idaho. Preslávený je najmä svojimi gejzírmi, horúcimi prameňmi a je domovom medveďov grizly, bizónov alebo losov. Toto nádherné nedotknuté prírodné dedičstvo však nie je to jediné, čím je táto oblasť výnimočná.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: zdroj:commons.wikimedia.org (Ryan Holliday)

Nachádza sa tu totiž aj takzvaná Zóna smrti. Ide o miesto o rozlohe 130 kilometrov štvorcových, na ktorých vám technicky môže prejsť aj vražda. Ale ako je to možné? Prvýkrát sa táto informácia objavila v práci Perfektný zločin od Briana C. Kalta, profesora z právnickej univerzity v Michigane. Vysvetľuje v nej, že väčšina Yellowstonského národného parku je federálna krajina, rozprestierajúca sa najmä vo Wyomingu, Preto je celý park pod právomocou súdu vo Wyomingu.

A presne tu vzniká problém. Federálne obžalovaný zločinec má právo na súdne konanie pred porotou štátu, v oblasti, v ktorej bol trestný čin spáchaný. Takže, ak ste zločin spáchali v časti Idahu, na ktorej sa nachádza Yellowstone, potom by sa súd mal konať v Idahu. Kalt však tvrdí, že je to nemožné. V tejto prekríženej oblasti totiž nežijú žiadni ľudia, len niekoľko vlkov alebo orlov.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: zdroj:commons.wikimedia.org ( Brocken Inaglory)

Pokiaľ ide o časť Montana, na ktorej sa park tiež rozprestiera, v súčasnosti tam žije niekoľko ľudí. Teoreticky by sa tu teda v prípade zločinu dala vytvoriť porota. Aj keď by to bolo samozrejme celkom náročné.

Kalt sa rozhodol túto teóriu zverejniť najmä kvôli tomu, aby sa tento problém začal riešiť. Nechcel teda nikoho inšpirovať alebo motivovať k zločinom páchaným na tomto území. Keď ju prvýkrát publikoval dúfal, že sa tento problém vyrieši. Ubehlo už však odvtedy niekoľko rokov a zatiaľ to zostalo bez povšimnutia. „Ak naozaj existuje takáto medzera, aká je opísaná v tejto eseji, mala by byť uzavretá, nie ignorovaná.“

zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech