Zoologička vyvracia najväčší mýtus o medveďoch: Nie sú vôbec premnožené, problém je inde

  • Medvede na Slovensku premnožené nie sú, ich populácia nepresiahla dostupné zdroje ani priestor, tvrdí zoologička
  • To že dochádza ku stretom s ľuďmi, sú podľa nej zodpovední samotní ľudia
medveď
TASR/Agent Green via AP
  • Medvede na Slovensku premnožené nie sú, ich populácia nepresiahla dostupné zdroje ani priestor, tvrdí zoologička
  • To že dochádza ku stretom s ľuďmi, sú podľa nej zodpovední samotní ľudia

Medvede hnedé na Slovensku v žiadnom prípade premnožené nie sú. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla zoologička Tatranského národného parku (TANAP) Erika Feriancová.

V súvislosti s častými prípadmi stretov človeka s medveďom, ku ktorým dochádza čoraz častejšie v intravilánoch miest a obcí, sa v spoločnosti diskutuje aj o tom, či populácia medveďov na Slovensku nie je príliš veľká. Podľa Feriancovej však v prípade medveďa hnedého nemôže byť v žiadnom prípade o premnožení reč. Zoologička pôsobiaca priamo v oblasti najčastejšieho výskytu medveďov vidí problém hlavne v nezodpovednom správaní ľudí.

Ako často v lese stretávaš medveďa?

Veľkosť populácie akéhokoľvek druhu stúpa, pokiaľ mu to zdroje v území dovoľujú. Premnoženie nastáva, keď veľkosť populácie presiahne vhodné či dostupné zdroje a priestor. Nič podobné sa pri medvedej populácii na Slovensku neudialo,“ povedala pre agentúru SITA Feriancová.

Na vine sú skôr ľudia

Premnoženie medveďov nenastalo napriek tomu, že ľudia svojou činnosťou množstvo zdrojov potrebných pre medveďa hnedého neustále navyšujú, napríklad pestovaním vysokoenergetických potravín, ako je kukurica či repka olejná. Podľa zoologičky sú tieto potraviny často pestované tesne za hranicou národných parkov, v ktorých sa medvede vyskytujú.

Keď sa k tomu pridajú nezabezpečené kontajnerové stojiská či prikrmovanie medveďov ľuďmi, majú medvede dostatok zdrojov potravy. Ten jedincom medveďov dovoľuje vzájomne sa tolerovať bez nutnosti bojovať o potravinové zdroje či vyvádzať medvediciam viac mláďat, než v minulosti.

Feriancová za veľmi dôležitý aspekt považuje aj zmenu charakteru lesných porastov, ktoré sú po veterných kalamitách a ťažbe dreva oklieštené, čo vedie k strate pre medveďa vhodných biotopov. Ten preto následne vyhľadáva nové lokality, ktoré sú častokrát bližšie k ľudským obydlia. Rovnako podstatnú úlohu pri stretoch človeka s medveďom hrá zvyšujúci sa počet návštevníkov vo vysokohorskom prostredí, kde medvede hľadajú pokojné miesta na oddych bez prítomnosti človeka.

Počty sú ideálne

Počas práce v teréne sa ochranári v TANAPe veľmi často stretávajú s nezabezpečenými kontajnerovými stojiskami či úmyselným prikrmovaním medveďov. Výnimkou nie je ani úmyselné ponechávanie potravín ako ovocie, zelenina či pečivo pod oknami ubytovacích zariadení na prilákanie medveďa za účelom jeho fotografovania.

Zoologička dodáva, že z hľadiska genetickej variability má v súčasnosti medveď hnedý na Slovensku ideálnu početnosť. Pre minimalizovanie počtu jeho stretov s človekom bude podľa nej dôležité, aby kompetentní ľudia našli na medzirezortnej úrovni riešenie, aby medvede obývali hlavne svoje prirodzené biotopy a prestali zachádzať do intravilánov miest a obcí.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá