Zoot získal nového vlastníka, svoje dlhy už nevedel splácať

  • Internetový módny predajca Zoot sa zotavuje z problémov, zmenil majiteľa a čaká ho úplná reorganizácia
  • Celkový dlh predsatvoval približne 783 miliónov českých korún (približne 29,8 milióna eur)
Zoot Facebook
  • Internetový módny predajca Zoot sa zotavuje z problémov, zmenil majiteľa a čaká ho úplná reorganizácia
  • Celkový dlh predsatvoval približne 783 miliónov českých korún (približne 29,8 milióna eur)

Novým vlastníkom internetového obchodu s módou a doplnkami Zoot bude Company New, ktorá je súčasťou investičnej skupiny Natland. Na dnešnej schôdzi veritelia Zootu prijali reorganizačný plán, ktorý na mieste schválil aj súd.

S nadobudnutím účinnosti reorganizačného plánu sa počíta do 30. júna. Skupina Natland bola najväčším veriteľom firmy.

Zoot predvlani nezvládol financovať svoje prevádzky a výrazne sa zadĺžil. Vlani požiadal insolvenčný súd o ochranu pred veriteľmi. Mestský súd v Prahe reorganizáciu v máji povolil. Nový manažérsky tím Zootu vedený Lukášom Uhlom a Robertom Vojáčkom znížil prevádzkové náklady zhruba o polovicu a začal budovať novú predajnú sieť. Zameral sa aj na predaj tovaru vlastných značiek.

Skupina Natland disponovala pohľadávkami za zhruba 230 miliónov korún, z ktorých 108 miliónov korún pripadalo na zaistené. Company New formou úpisu emisie nových akcií získa kontrolný podiel v akciovej spoločnosti Zoot. Posilní ďalej vlastný kapitál spoločnosti formou príplatku mimo základný kapitál, ktorým splatí časť prevádzkového úveru a zníži zadĺženosť Zootu.

„Vlastný kapitál Zootu posilní tiež odpis dlhov pri reorganizácii, čo bude mať pozitívny dopad na výsledok hospodárenia firmy. Vlastný kapitál spoločnosti Zoot sa tak v rámci plnenia reorganizačného plánu posilní o stovky miliónov korún,“ uviedol Uhl.

zdroj: ZOOT/Unsplash

Lepšie počkať ako ísť do konkurzu

Nezabezpečení veritelia sa môžu rozhodnúť, či získajú zhruba 2,5 percenta z prihlásených pohľadávok do 30 dní po nadobudnutí účinnosti reorganizačného plánu. Toto plnenie môžu tiež odložiť do 30. septembra 2022, kedy získajú vyšší podiel približne 15 percent zo svojich pohľadávok.

Držitelia firemných dlhopisov, ktorí by za normálnych okolností nemali nárok na vyrovnanie, dostanú dlhopisy nové so splatnosťou k 30. septembra 2022. Ich hodnota zodpovedá zhruba 9,5 percentám nominálnej hodnoty súčasných dlhopisov.

„Veriteľovi umožňuje prijatý reorganizačné plán podstatne vyššie uspokojenie pohľadávok predovšetkým v početnej skupine nezabezpečených veriteľov a vlastníkov dlhopisov, než pri rozpredaja majetku v konkurze, kedy by bolo nulové,“ dodal insolvenčný správca firmy Lukáš Zrůst.

Reorganizácia Zootu mala vyriešiť dlh zhruba 783 miliónov korún. Z toho jediná zabezpečená pohľadávka predstavovala 108 miliónov korún. Nezabezpečené pohľadávky boli v hodnote asi 675 miliónov korún, z čoho približne 240 miliónov pripadalo na vydané firemné dlhopisy. Po splnení reorganizačného plánu bude dokončená reorganizácie, ukončené insolvenčné konanie a Zoot bude fungovať v bežnom režime.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá