Zorka na vozíku, ktorá musela cestovať v bufete, dala vlakom druhú šancu. Dopadlo to katastrofálne

  • Vozíčkarka Zorka len nedávno zažila hroznú cestu vlakom
  • Bola počas nej usadená v minibare
  • Pri ďalšej ceste vlakom nemala k dispozícii toaletu
zdravotne postihnutá žena cestovala vlakom v kupé, kde na ňu padali plechovky od piva
Facebook/Zorka Lednárová
  • Vozíčkarka Zorka len nedávno zažila hroznú cestu vlakom
  • Bola počas nej usadená v minibare
  • Pri ďalšej ceste vlakom nemala k dispozícii toaletu

Slovenské vlaky sú pre mnohých už synonymom meškania či nepohodlia. Svoje by o tom vedela rozprávať aj Zorka Lednárová. Zorka je Slovenka, má zdravotné postihnutie a len niekoľko týždňov dozadu ju sklamali slovenské železnice tým, že jej vyhradili miesto na sedenie vo vlakovom minibare.

Absurdnému prípadu sa dostalo mnoho pozornosti, no zdá sa, že v oblasti služieb pre vozíčkarov sa toho na železniciach veľa nezmenilo. Zorku totižto potrápil ďalší prípad nekompetentnosti.

Cesta z pekla

Toho dňa sa Zorka rozhodla prekonať trať Bratislava-Břeclav-Praha. Spoločnosť jej podľa jej vlastných slov robili komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, hovorkyňa úradu pre osoby so zdravotným postihnutím, pani Koritšánska a taktiež právnička Lucia Plaváková, o ktorej sme ťa informovali v našom predošlom článku.

Ako sa píše v statuse na sociálnej sieti Facebook, začiatok cesty bol relatívne v poriadku, až na meškanie vlaku, ktorý na bratislavskú hlavnú stanicu prichádzal z Budapešti. Podľa Zorky Lednárovej je toto bežným úkazom.

Nástup do vlaku prebehol v poriadku a miesta mala vozíčkarka tentokrát k dispozícii dostatok, keďže bol vraj vlak „poloprázdny“. Problém však nastal po tom, ako autorka príspevku zacítila potrebu navštíviť toaletu. Tá bola vo vlaku nefunkčná.

Soľou do rany bol aj fakt, že Zorkina prítomnosť vo vlaku bola riadne nahlásená vopred, no železničiari aj tak vypravili súpravu bez funkčnej toalety. Prítomný sprievodca vraj zistil, že v Maďarsku zabudli do toaletného zariadenia napumpovať vodu.

Nasledoval prestup v českom meste Břeclav, kde sa Zorke konečne podarilo nájsť toaletu. Po ďalšom meškaní na stanicu dorazil vlak, ktorý smeroval do Prahy.

Neľudské zaobchádzanie

Nepríjemnou zhodou náhod bola toaleta v tomto vlaku opäť nefunkčná. Autorka v statuse podotkla, že nefunkčný záchod na tejto trati a v tomto prípade je skutočne bizarný.

Vlak totižto smeruje až do Berlína, čo predstavuje 5 hodín cesty. Navyše, v horúčavách, keď človek potrebuje viac piť, je toaleta priam nutnosťou.

Vlak taktiež meškal kvôli poruche v lokomotíve a v depe stál celých 40 minút, bez toho, aby ktokoľvek vyriešil situáciu s toaletou, aj napriek tomu, že bola podľa Zorkiných slov „pokazená od ôsmej rána“.

Ako ma môžu naložiť na vlak, ktorý má pokazenú toaletu?“ spytuje sa vozíčkarka v statuse. „Je to nad moje chápanie, považujem to za neľudské a nehorázne! Najhoršie na tom je, že toto zažívam naozaj pravidelne,“ dodala.

vlak
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Zorka Lednárová sa však nestala obeťou nepripravenosti železníc po prvýkrát. Virálnym sa stal prípad spred mesiaca, spomenutý vyššie. Ako sme ťa už v čase incidentu informovali, kupé pre imobilných sa zmenilo na mini bar, na čo Zorka upozornila prostredníctvom Facebooku. A to aj napriek tomu, že žena mala zakúpené dve miestenky a miesto pre vozík a ZSSK vedela 48 hodín vopred, že bude cestovať.

Žene pôvodne oznámili, že bude cestovať na mieste vyhradenom pre bicykle a batožinu, kde nie je klimatizácia. Vzhľadom na to, že v týchto priestoroch nie je elektrická zásuvka a žena musela mať dýchací prístroj, vlakový personál vypratal časť kupé s mini barom a ženu so synom posadil tam.

Cestujúca ďalej napísala, že keď vlak zabrzdil, plechovky piva padali jej a jej synovi na hlavu. Jedna dokonca synovi rozrazila stehno. Problémom však bola aj skutočnosť, že v kupé sa pravidelne sa zastavovali cestujúci, aby si nakúpili pochutiny alebo nápoje, keďže premenené na mini bar.

Incident sa rieši právnou cestou

Po tomto incidente jej právnu pomoc ponúkla práve Lucia Plaváková, ktorá jej na ostatnej ceste robila spoločníčku. Plaváková je advokátka, ľudskoprávna aktivistka a členka predsedníctva Progresívneho Slovenska.

zelznica vlak kolajnice
zdroj: TASR

Na ceste opisovanej v tomto článku sa k nej advokátka, spoločne so zvyškom skupiny, pripojila práve z dôvodu „preskúmania fungovania vlakovej stanice pri cestovaní imobilných cestujúcich“.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Plaváková ~ PS (@lucia_plavakova)

„Ponúkla som Zorke, že ju budem právne zastupovať. Spoločne sme podali podnet pre Komisárku pre osoby so zdravotným znevýhodnením a pripravujeme aj ďalšie kroky. Túto nedôstojnú prax musíme čo najskôr zmeniť. Viem, že sa to dá,“ napísala Plaváková vo svojom príspevku na Instagrame.

Zdroj: Facebook/Zorka Lednárová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá