Zoroslav Kollár uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, priznal sa k podplácaniu

  • Potvrdil to podnikateľov advokát
  • Detaily dohody však špecifikovať nechcel
Zoroslav Kollár
TASR/Henrich Mišovič
  • Potvrdil to podnikateľov advokát
  • Detaily dohody však špecifikovať nechcel

Advokát Zoroslava Kollára potvrdil, že podnikateľ uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry dohodu o vine a treste. S informáciou prišli TV noviny, potvrdil im ju právnik Adrián Kucek. Ten nechcel bližšie špecifikovať, na čom presne sa prokurátor s Kollárom dohodli.

Ešte bude rozhodovať súd

Dohodu ešte musí schváliť súd. Konanie by sa malo uskutočniť v závere budúceho týždňa. Rozhodovať bude sudkyňa Ružena Sabová.

Podľa medializovaných informácií sa právnik a podnikateľ priznal, že poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS).

Finančnú čiastku 40-tisíc eur si podľa orgánov činných v trestnom konaní rozdelili odsúdený bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa spolu s obvineným bývalým šéfom tajnej služby Vladimírom Pčolinským. Na toho prokurátor v tejto súvislosti už podal obžalobu.

Podnikateľ Zoroslav Kollár je tiež obvinený v kauze Víchrica týkajúcej sa korupcie v súdnictve. Takisto figuruje v kauze úplatkov za krytie nelegálnej výroby cigariet.

Zvrat v kauze

Koncom apríla sme informovali o tom, že sa Zoroslav Kollár priznal k podplácaniu exšéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Priznanie znamenalo v kauze obrovský zvrat.

Kauza sa spája s Pčolinským, Kollárom a stojí za ňou bývalý námestník SIS Boris Beňa. Beňa povedal, že SIS sledovala Kollára, no na príkaz Pčolinského bolo sledovanie aj odpočúvanie jeho telefónu ukončené. Za túto službu mal Kollár zaplatiť 40-tisíc eur. Peniaze si mali rozdeliť Beňa a Pčolinský.

Do kauzy je zatiahnutý aj niekdajší šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorý mal poslúžiť ako kuriér.

K dnešnému dňu sa ku korupcii priznali traja zo štyroch aktérov kauzy. Makó, Beňa a Kollár si úplatok pamätajú, no Pčolinský tvrdí, že žiaden nikdy nedostal.

Podľa výpovede Kollára odovzdal Makóovi obálku so 40-tisícami eur. Makó tvrdí, že peniaze putovali Beňovi a Pčolinskému, aby zastavili sledovanie Kollára.

Pčolinský pre TV Markíza povedal, že Kollár nikde neuvádza, že by mu úplatok odovzdal. Kollár mal podľa jeho slov povedať, že dal Makóovi peniaze za priateľskú službu a ďalej neriešil, čo sa s peniazmi dialo. „Ani nevedel, za čo tie peniaze Makóovi dal,“ povedal televízii Pčolinský.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie voči podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi a bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému ešte začiatkom februára 2022.

„Môžeme potvrdiť, že vyšetrovateľ NAKA začal trestné stíhanie a súčasne vzniesol obvinenie dvom osobám, V. P. z trestného činu prijímania úplatku, zneužívania právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti a osobe Z. K. z trestného činu podplácania,“ uviedol vtedy Policajný zbor SR.

Zdroje: TV Noviny, SITA, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá