Zoznám sa s novým slovenským módnym vizionárom a autorom TOP fashion filmu

  • Toto je jeden z dôkazov, že slovenská módna scéna má čo povedať! Poznáme totiž mená víťazov titulov Best Fashion Graduate a Best Fashion Film a ich diela rozhodne stoja za to.
collagedwed
  • Toto je jeden z dôkazov, že slovenská módna scéna má čo povedať! Poznáme totiž mená víťazov titulov Best Fashion Graduate a Best Fashion Film a ich diela rozhodne stoja za to.

Napriek tomu, že sa na Slovensku veľkosťou módnej scény a módnej spoločnosti nemôžeme porovnávať s niektorými zahraničnými krajinami, kvalitu mnohých našich talentov môžeme označiť za svetovú. Organizácia Slovak Fashion Council preto podporuje a oceňuje práve takýchto šikovných ľudí. Ocenenie Best Fashion Graduate alebo aj „Najlepší absolvent módy“ udeľuje raz za dva roky absolventovi bakalárskeho štúdia vysokej školy, ktorý presvedčí svojou jedinečnou tvorbou a odhodlaním naštartovať svoju kariéru módneho dizajnéra. Tento rok navyše prvýkrát udeľuje aj ocenenie Best Fashion Film autorovi, ktorý preukáže svoje kvality, ale aj odhodlanie pracovať ďalej na rozvoji svojej tvorby.

Zobraziť celú galériu (20)
zdroj: Slovak Fashion Council

Zobraziť celú galériu (20)
zdroj: Slovak Fashion Council

Diela slovenských dizajnérov a film-makerov hodnotila porota zložená z fundovaných fashion odborníkov na čele s Muriel Piaser, ktorá je konzultantkou v oblasti módy a PR, zakladateľkou parížskeho veľtrhu „The Box“ a kurátorkou veľtrhu Prêt-à-Porter Paris. Zasadli v nej tiež maďarská editorka, stylistka a riaditeľka Societé Fashion Martyna Panczak, slovenská blogerka, fotografka a spoluzakladateľka Kapsule Marika Beňadik Majorová, vedúca ateliéru odevnej tvorby VŠVU Júlia Sabová a ďalší. Projekt podporila Nadácia Tatra banky.

Sarkastická prezentácia ľudských hriechov

Obrovskú konkurenciu šiestich šikovných mladých dizajnérov napokon predčil študent odevného dizajnu na zlínskej Univerzite Tomáše Bati Lukáš Krnáč. Jeho kolekcia si získala porotu svojou zrelosťou a samotná predsedkyňa poroty Muriel Piasier označila Lukáša za „módneho vizionára“. Tento mladý talent presvedčil skutočne originálnou módnou kolekciou a zároveň jeho bakalárskou prácou s témou 7 smrteľných hriechov, ktorú už mal tento rok možnosť prezentovať napríklad na Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Zobraziť celú galériu (20)
zdroj: Slovak Fashion Council

Zobraziť celú galériu (20)
zdroj: Alexander Bel

„V každom hriechu som riešil nejaký iný koncept, a to z pohľadu človeka žijúceho v 21. storočí. Vrámci obžerstva som napríklad riešil, čo všetko dnes potraviny obsahujú a ako sa k nám dostávajú. Modelke som tak obliekol šaty z PVC, na ktorých mala štítok Francúzska šunka, ako kus mäsa označený v obchode. Vrámci smilstva som pracoval s témou online sexu a zoznamiek, kde modelka mala rukavice vytvorené z emoji, vrámci závisti som zas pracoval s témou fejkov, kde som sa snažil ikonické značky okato ofejkovať – napríklad značku Lacoste nalepením hračkárskeho krokodíla na tričko,“ prezradil Lukáš, ktorý mal pri preberaní ceny sám na sebe jeden z komerčných kúskov svojej kolekcie so štítkom Francúzska šunka.

Zobraziť celú galériu (20)
zdroj: Slovak Fashion Council

Zobraziť celú galériu (20)
zdroj: Alexander Bel

Pri príprave kolekcií sa vždy snaží tvoriť kúsky pre show, ktorá púta pozornosť a predá kolekciu. Až potom tvorí komerčné kúsky, ktoré sú z kolekcie odvodené a iba na ňu jemne poukazujú. Vznikli tak napríklad mikiny vhodné na každodenné nosenie, ktoré nápisom alebo iným detailom odkazujú na kolekciu. Ako vidno, Lukáš sa prostredníctvom módy snaží vtipne a sarkasticky poukazovať na rôzne spoločenské problémy, čo obdivuje aj u iných dizajnérov, napríklad Vivienne Westwood. Ako nám prezradil, jeho ďalšia kolekcia bude zaostrená na ekológiu a my sa môžeme tešiť na ďalšiu dávku sarkazmu, ktorú chce odprezentovať na budúcoročnom Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Módny odkaz na Hitchcocka

Tento rok vrámci súťaže prvýkrát prezentovali svoju tvorbu aj autori fashion filmov. Práve tento žáner, hoci je na Slovensku len v plienkach, zažíva vo svete obrovský vzostup. Je totiž významnou súčasťou ekonomiky kreatívneho priemyslu a poskytuje nespočet možností, ako módu propagovať. Na to, že ide o prvý ročník, nás aj porotu nesmierne prekvapila kvalita slovenských autorov, ktorých tvorbu si rozhodne nesmieš nechať ujsť. Z 11 filmov od štyroch finalistov napokon zažiaril snímok s názvom „Vertigo“ od Jakuba Gulyáša, ktorý vyštudoval reštaurátorstvo na VŠVU.

Zobraziť celú galériu (20)
zdroj: Slovak Fashion Council

„Po štúdiu som sa rozhodol naplno venovať módnej fotografii, ktorá a lákala. Začal som spolupracovať so slovenskými módnymi návrhármi, s ktorými sme fotili módne story, editoriály či lookbooky, a keďže dnes je na vzostupe práve módny film, tak sme zabŕdli aj do takéhoto média. Pre mňa osobne je však fotografia stále veľmi silné médium, pretože dokáže doslova zmraziť okamih a zároveň si ju každý môže interpretovať inak. Módny film už istým spôsobom manipuluje, má svoje smerovanie a príbeh. Myslím si však, že fotka bude mať čo povedať,“ prezradil Jakub.

V tvorbe ho baví viac alternatívnejšia poloha ako komerčná a má rád, keď mu pri práci nebránia žiadne mantinely a môže to robiť tak, ako cíti. Film Vertigo točil pre Borisa Hanečku, ktorý ním v roku 2015 otvoril svoju prehliadku na Fashion Live v Bratislave. Jakub sa pri tvorbe nechal inšpirovať americkým režisérom Alfredom Hitchcockom. „Je mojím veľkým vzorom, čo sa týka estetiky a obrazu príbehu. Veľmi inšpiratívne sú pre mňa tie jeho blondíny, preto som vždy túžil spraviť niečo podobné. Hľadali sme preto ženu, ktorá by dokázala takúto rolu stelesniť, mala by v sebe chladnosť a štýlovosť a vyžarovanie, ako napríklad Grace Kelly. Napokon sme si zvolili slovenskú herečku, režisérku a tanečníčku Slávu Daubnerovú, „ uviedol.

Film Vertigo natáčali v štúdiu a pracovali najmä s materiálom a pohybom. Ten správny náboj mu však dodala práve Sláva Daubnerová, od ktorej je pri sledovaní filmu ťažké odtrhnúť oči. S odstupom niekoľkých rokov Jakub hodnotí, že by na výsledku nič nemenil a s filmom je spokojný. Porota má očividne totožný názor. Niet pochýb o tom, že film má kvalitu a nebude nadnesené tvrdiť, že aj svetovú úroveň. Príležitosť, ktorú Jakub ako ocenený získal, by rád využil na sprofesionálnenie svojich pracovných postupov a presadenie sa v zahraničí.

Ocenení autori si odniesli nielen titul, ale najmä sa stali súčasťou koučingového programu s podporou profíkov z odvetvia, ktorý im pomôže profesne sa rozvíjať a dostať svoju tvorbu ešte viac do sveta. Pozitívne je tiež to, že nejde o žiadne vopred predpísané ceny, ale ušitie programu priamo na mieru tak, aby mal pre konkrétneho autora najväčší prínos. Medzi predošlé víťazky patrili Petra Kubíková, Maja Božovič a Andrea Pojezdálová, ktoré sú dnes už známymi menami na módnej scéne, preto rovnaké úspechy prajeme aj tohtoročným víťazom. Určite sa máme na čo tešiť!

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá