Zoznam vecí, ktoré ti v prípade karantény vydržia dva týždne. Múku však potrebovať nebudeš

  • Masky, ktoré ťa pred samotným vírusom ochránia, sú síce dôležité, no počas karantény sú ti na nič
  • Sústrediť sa treba na jedlo, ktoré už beztak z regálov supermarketov mizne
  • S týmto zoznamom by si mal byť v pohode na dva týždne
korona (2)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Masky, ktoré ťa pred samotným vírusom ochránia, sú síce dôležité, no počas karantény sú ti na nič
  • Sústrediť sa treba na jedlo, ktoré už beztak z regálov supermarketov mizne
  • S týmto zoznamom by si mal byť v pohode na dva týždne

V našej krajine zatiaľ karanténa vyhlásená nie je, no regály niektorých supermarketov už zívajú prázdnotou a rozvoz potravín má vyššie tržby ako počas sviatkov, informuje SITA.

Čítaj viac TU>>Reťazce na Slovensku majú kvôli koronavírusu druhé Vianoce, na dračku idú trvanlivé potraviny

Američania, ktorí sa po návrate z Číny v rámci bezpečnostných a preventívnych opatrení na 2 týždne uzavreli v domácej karanténe, museli podľa informácii americkej agentúry AP existovať na zozname trvanlivých potravín, ktoré sa v prípade vyskytnutia a šírenia vírusu, ujmú aj v našej krajine.

Zabudni na múku, konzervy pomôžu viac

Ak sa riziko koronavírusu v krajine zvýši, treba mať podľa nedávno aktualizovaných informácií Amerického červeného kríža, pripravený základný balíček. Ten ti pomôže vtedy, keď bude najhoršie. Okrem jedla sú dôležité aj prášky a gély na pranie, prostriedky na čistenie domácnosti a ak máš malé deti, nezabúdaj na poriadnu zásobu plienok.

Čo sa týka jedla, sústrediť by si sa mal na suché a konzervované potraviny, ktoré sa dajú jednoducho pripraviť. Výhodou sú aj mrazené potraviny, najmä ovocie a zelenina. Majú rovnako veľa živín ako tie čerstvé, je to mnohokrát potvrdené.

Suché suroviny ako ryža, cestoviny, fazuľa, vločky by mali tvoriť základ, z ktorého vieš veľmi rýchlo vyčarovať akékoľvek jedlo.Vydržia dlho, jednoducho sa skladujú a sú skutočne veľmi variovateľné.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

 

Skvelé sú tiež oriešky, sušené ovocie a veľkým a nenáročným zdrojom energie môže byť tiež med.

Zabezpeč si dostatok vody a v časoch neduhu ti dobre padne aj otvárač na konzervy. Čo sa týka tekutín, rovnako dobré je mať zásoby trvanlivého mlieka. To ťa pri varení vytrhne z biedy kedykoľvek.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

„Guilty pleasure“ je už potom len čokoláda, ale tá je rovnako ako med, rýchlou pomocou pri poklese cukru v krvi. Nezabudni si ju preto zaradiť do svojich „koronavírusových nákupov“. Rovnako tak aj kávu. Karanténa neznamená, že ostaneš na suchom chlebe a vode. Žiť treba normálne, pretože najdôležitejší je predovšetkým psychický stav, a to nielen počas vírusu, ale každej choroby.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Červený kríž upokojuje

Popri jedle treba myslieť aj na lieky, ktoré by si mal mať predpísané a ideálne aj vybraté na 30 dní dopredu. Ak užívaš antibiotiká alebo lieky na špeciálne ochorenia alebo alergie, mal by si byť aj s takýmito zásobami o krok vpred. Lekárne sú najbežnejším zdrojom nákazy, pretože tu sa zhromažďujú všetci chorí ľudia.

Jedlo, lieky a všetky potrebné veci má zhromaždený aj Americký červený kríž. Okrem neho zverejnili zoznam opatrení, ktoré treba dodržiavať. Sem patria nielen tie hygienické, záujemcovia tu nájdu aj stránku, na ktorej nájdeš aktuálne informácie týkajúce sa miery ohrozenia.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Slovenský červený kríž nám zatiaľ krízový stav a ani prípadné opatrenia nepotvrdil. Ich úlohou je podľa slov hovorkyne Silvie Kostelnej šíriť osvetu a zabrániť panike, ktorá sa v krajine rozmáha. Nariadenia Svetovej zdravotníckej organizácie ani úradu verejného zdravotníctva zatiaľ podnet konať nedali. Preto treba hlavne ostať v pokoji.

Keďže ide o špecifickú situáciu, postup, akým by Červený kríž mal postupovať, zatiaľ nie je známy ani im samým. Takéto krízové situácie sa ešte na Slovensku nekonali.

Zdroje: apnews.com, SITA, redcross.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech