„Zrovnáme Bahamy so zemou, ak nás napadnú.“ Ašpirant na prezidenta USA prekvapil drsným prehlásením

  • Spojené štáty podniknú prísne kroky proti Bahamám, ak by ohrozili Floridu
  • Ministerstvo zahraničia USA musí vysvetľovať DeSantisové slová
Ron DeSantis
Ron DeSantis, TASR/AP, Ron Johnson
  • Spojené štáty podniknú prísne kroky proti Bahamám, ak by ohrozili Floridu
  • Ministerstvo zahraničia USA musí vysvetľovať DeSantisové slová

Kontroverzný republikánsky guvernér štátu Florida Ron DeSantis, ktorý je zároveň jeden z nominantov republikánskej strany na prezidentskú kanceláriu, zopakoval, že Spojené štáty podniknú prísne kroky proti Bahamám, ak by vypálili rakety na Floridu, s touto informáciou prišiel bahamský denník The Nassau Guardian.

Počas víkendového predvolebného podujatia v meste Charles City v štáte Iowa sa vyjadril: „Viete si predstaviť, že by tesne po útokoch 11. septembra o tri týždne neskôr ľudia požadovali, aby sme mali prímerie s Al-Káidou a Talibanom?“

„Nikdy by sme to neurobili. A ako guvernér Floridy nad tým uvažujem; keby niekto na Bahamách odpaľoval rakety na mesto Fort Lauderdale, ani na minútu by sme to neakceptovali. Zasiahli by sme rýchlo a rozhodne.“

Toto bizarné vyjadrenie použil guvernér ako príklad na súčasnú dramatickú situáciu na Blízkom východe v kontexte Izraelskej vojny proti teroristickej skupine Hamas, ktorá je zodpovedná za stovky mŕtvych a unesených civilistov počas útoku na Izrael 7. októbra. Na podujatí vyhlásil:

„Myslím tým, že som hovoril, že aj keď vystreľujú normálne rakety, pretože tieto rakety vystreľujú už roky a roky. A pomyslel som si, že keby Bahamy odpaľovali rakety na mesto Fort Lauderdale, tak to nebudeme akceptovať ani minútu. Myslím tým, že by sme to jednoducho zrovnali so zemou. Ako Američania by sme nikdy neboli ochotní takto žiť.“

Ide o druhý prípad, keď DeSantis, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu do prezidentských volieb v USA v roku 2024, urobil takéto vyhlásenie.

Na predvolebnom podujatí pred týždňom vyjadril podobný názor.

Reakcie diplomatickej obce

Veľvyslanectvo USA v Nassau v reakcii na jeho prvé vyjadrenia vyjadrilo ľútosť a uviedlo: „Bahamy a Spojené štáty spája trvalé a jedinečné partnerstvo. Charge d’Affairs Usha Pitts ľutuje, ak DeSantisove komentáre naznačujú niečo iné ako úzke spojenectvo medzi našimi dvoma demokratickými národmi,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení tlmočilo, že sa zapojilo do diplomatickej komunikácie s veľvyslanectvom USA v Nassau, pričom sa snažilo objasniť kontext DeSantisovych výrokov.

vlajka Florida
zdroj: Unsplash/Karl Callwood

Portál The Nassau Guardian naznačil, že DeSantis nemusel byť vo svojich poznámkach zlomyseľný, ale uviedol, že jeho prirovnanie bolo nepochopiteľné a nepresné, keďže Bahamy nemajú rakety, ktoré by mohli na niekoho vystreliť, a nemajú záujem viesť vojnu so žiadnou krajinou, ani na to nemajú kapacity, a už vôbec nie s naším najväčším obchodným partnerom a najväčším spotrebiteľským trhom, ktorý má zhodou okolností najväčšiu armádu na svete.

Okrem toho na Floride žije značná časť obyvateľstva s bahamskými koreňmi. Bahamy sa preto tešia pevnému spojenectvu so Spojenými štátmi, ktoré sú spoľahlivým partnerom vždy pripraveným poskytnúť pomoc v ťažkých časoch.

Navyše značný počet bahamských občanov, ktorí pokračujú vo vzdelávaní, má obrovský prospech z neoceniteľnej podpory, poskytovanej v USA.

Zdroje: The Nassau Guardian, Florida Politics, Caribbean Life, The Nassau Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá