Zrub zo skla plný svetla. Taký vytvorili Česi, aby vzdali úctu sklárskym tradíciám v regióne

  • Česká sklárska firma má novú centrálu
  • Nachádza sa v severnom Česku, v Libereckom kraji, ktorý je zázemím pre tradičné remeslo - sklárstvo
lasvit1
Lasvit
  • Česká sklárska firma má novú centrálu
  • Nachádza sa v severnom Česku, v Libereckom kraji, ktorý je zázemím pre tradičné remeslo - sklárstvo

Nový Bor je mesto na samom severe Čiech, neďaleko hranice s Nemeckom. Sklárska tradícia z minulosti sa sem postupne vracia aj vďaka slávnemu Lasvitu. Ten tu totiž na Palackom námestí otvoril svoju centrálu a v druhej polovici minulého roku v tomto meste dokonca otvoril sklenený zrub. Tradičné versus moderné tak dostalo nový rozmer.

Sklenený dom s tradičnou bridlicou

Zrub pokrytý sklenenými dlaždicami, ktoré sú kópiou klasickej bridlice, je umiestnený medzi dvoma historickými budovami. Nový areál tvoria dokopy štyri budovy. Dve sú pôvodné, zaradené k národným kultúrnym pamiatkam. Sklenená budova slúži ako rokovacia miestnosť, kde sa nachádza kaviareň a časť knižnice.

Sklenené bridlice sú umiestnené na železobetónovej konštrukcii, ktorá je jedinečná vizuálne ale zároveň aj netradičným spracovaním.

Sklo a svetlo, ktoré priniesol český Lasvit do svojej novej centrály sa na zrub vôbec nepodobá. Až keď podídeš bližšie, zistíš, že ide o unikátne dielo pripomínajúce severskú ľadovú modernu.

zdroj: Lasvit

„Naše nové sídlo nie je len klasickou kanceláriou, je ukážkou našej vízie inšpirovať svet a symbolom našej lásky k svetlu. Vybrali sme dom, ktorý slúžil sklárom už pred dvesto rokmi a teraz mu vdýchli nový život. Sklenený dom je ukážkou spojenia tradičného materiálu s moderným dizajnom a technológiou, “ povedal k projektu Leon Jakimič, ktorý je prezidentom spoločnosti Lasvit.

Zodpovedná rekonštrukcia

K takej došlo práve v prípade skleného zrubu. Ohľad sa bral na tradíciu, ktorá sa v Libereckom regióne datuje už od 18.storočia. Lasvit je svetoznámy, a ich sklenené artefakty sú umiestnené v najlepších múzeách, hoteloch či výstavných sieňach po celom svete.

Náprotivkom skleneného domu je čierny dom, ktorý umiestnili architekti práve vedľa svetlej priesvitnej budovy. Sklenený dom môžeme skutočne vnímať ako lampu či maják žiariaci nielen v meste, ale aj ďaleko za hranicami České republiky. Celý dom je obložený sklenenými dlaždicami, ktoré LASVIT vyvinul špeciálne pre túto stavbu. „Obloženie je inšpirované tradičnou bridlicovou dlaždicou, ktorá sa používala na stavbách v Českolipsku už dávno v minulosti,“ vysvetľuje architekt.

Počas výstavby sa podarilo architektom objaviť aj studňu, ktorá na plánoch zakreslená nebola. A tak vznikla sklenená podlaha, ktorá dáva miestnosti ešte špecifickejší charakter. Vyzerá ako sklenená škrupinka. Dizajnový interiér je samozrejmosťou, dotvára absolútne funkčné pracovné prostredie.

zdroj: Lasvit

 

V priestoroch skleneného domu sa nachádzajú tradičné kancelárie, na ktoré sme zvyknutí, oddychové zóny, ale ja zaujímavé výhľady na historické centrum sklárskeho epicentra.

Naposledy vytvorila česká spoločnosť Lasvit krištáľový luster za viac ako 10 miliónov eur a umiestnili ho do hotelovej lobby v Tichomorí.

Viac čítaj TU>> Česi vytvorili krištáľový luster za vyše 10 miliónov eur. Nachádza sa v Tichomorí

Gepostet von Lasvit am Montag, 4. November 2019

Gepostet von Lasvit am Montag, 4. November 2019

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech