Zrušte sanitárny deň, odkazujú poslanci hygienikovi. Koaliční poslanci sa škriepia o nedeľu

  • Trojica koaličných poslancov vyzvala hlavného hygienika, aby ukončil povinnosť sanitárneho dňa pre obchody v nedeľu
  • Matovič hovorí, že už čoskoro si budeme môcť kúpiť teplé rožky, no musíme počkať, kým nebezpečenstvo pominie
obchod nedela
  • Trojica koaličných poslancov vyzvala hlavného hygienika, aby ukončil povinnosť sanitárneho dňa pre obchody v nedeľu
  • Matovič hovorí, že už čoskoro si budeme môcť kúpiť teplé rožky, no musíme počkať, kým nebezpečenstvo pominie

Traja poslanci NR SR Ondrej Dostál (predseda OKS, klub SaS), Radovan Kazda (člen OKS, poslanecký klub SaS) a Ján Benčík (poslanecký klub Za ľudí) sa v pondelok obrátili na hlavného hygienika Jána Mikasa, aby ho upozornili na možnú protiústavnosť opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorým zakázal nedeľný maloobchodný predaj.

Práve z dôvodu protiústavnosti tohto nariadenia poslanci požiadali hlavného hygienikaJána Mikasa, aby zákaz nedeľného predaja zrušil. Informoval o tom v pondelok predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál, ktorý zverejnil výzvu na Facebooku.

Premiér Igor Matovič hovorí, že vírus potrebuje v obchodoch aspoň deň „vykapať“ a keď hrozba pominie, obchody sa otvoria.

NÁZOR: Sulík chce obchody v nedeľu otvorené, Matovič zatvorené. Nie je koniec, no máme porazeného

Môže ísť o protiústavný krok

Možnú protiústavnosť zákazu nedeľného predaja vidia poslanci v nasledujúcich troch dôvodoch. „Po prvé je neodôvodnený legitímnym verejným záujmom. Máme pochybnosti o tom, že skutočným dôvodom zákazu nedeľného maloobchodného predaja je ochrana verejného zdravia, keďže prevádzky sú povinné vykonávať dezinfekciu a preventívne opatrenia pravidelne aj počas týždňa,“ ozrejmil Dostál.

Po druhé je podľa poslancov neodôvodnene stanovený v takomto rozsahu, ktorý ide nad rámec rozsahu nevyhnutného pre splnenie deklarovaného cieľa. „Považujeme za nepreukázaný dôvod, pre ktorý je potrebné dezinfikovať celý deň a každú nedeľu. Úrad tiež nevysvetlil, prečo sa to týka len maloobchodných prevádzok a ani to nie všetkých,“ doplnil Dostál.

Po tretie je neodôvodnene stanovený sanitárny deň na nedeľu. Sanitárnym dňom, ak už je potrebný celý deň, čo nie je, môže byť akýkoľvek iný deň v týždni. V rozhodnutí vnímame politické dôvody, aby tým dňom bola práve nedeľa,“ dodal Dostál.

Hlavného hygienika poslanci upozornili aj na problematickú právnu povahu opatrení Úradu verejného zdravotníctva ako takých, a teda na ich možnú nezákonnosť. „V neposlednom rade sme poukázali na negatívne ekonomické dôsledky, ktoré sú s týmto opatrením spojené. Preto sme hlavného hygienika Jána Mikasa požiadali, aby zákaz nedeľného predaja zrušil,“ uzavrel Ondrej Dostál.

Matovič: Rozhodnúť musí úrad

Predseda vlády Igor matovič na tlačovom brífingu povedal, že obchody sa v nedeľu otvoria vtedy, keď to Úrad verejného zdravotníctva povolí. Najskôr však musí byť jasné, že nebezpečenstvo pominulo.

Súčasťou ochrany verejného zdravia je, aby vírus dostal priestor na to, aby vykapal. V predajni a na potravinách sa vírus nejakú dobu drží. Preto je ten sanitárny deň,“ priblížil Matovič. „Keď Úrad verejného zdravotníctva uzná, že to už nie je potrebné, že nebezpečie pominulo, tak to nebude. A v nedeľu sa opäť budú dať kúpiť teplé rožky,“ uzavrel. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK