ZSE Drive otvára prvý mestský nabíjací hub pre elektromobily

zse
ZSE Drive

ZSE Drive prichádza s unikátnym riešením nabíjania osobných elektromobilov. Na Landererovej ulici v Bratislave otvára prvý nabíjací City Hub, ktorý v sebe kombinuje najmodernejšiu nabíjaciu technológiu, nadčasový dizajn v lukratívnej lokalite v centre mesta a udržateľnosť. Vďaka nehlučnosti a bezemisnosti je ideálnym riešením pre oblasti s bytovými domami.

„Téma elektromobility predstavuje dôležitú súčasť procesu nevyhnutnej energetickej transformácie 21. storočia. ZSE City Hub zahajuje novú éru mestského nabíjania s najvyšším unikátnym výkonom do 400 kW. Svojou komplexnosťou a inovatívnymi technológiami ide o prvý nabíjací hub tohto druhu nielen na Slovensku, ale aj v regióne strednej Európy,“ uviedol pri slávnostnom otvorení člen predstavenstva ZSE Juraj Krajcár.

Vybavenie nabíjacieho hubu

Nový hub ponúka desať nabíjacích miest s nabíjačkami renomovaných výrobcov Alpitronic a Alfen. Spolu sa tu nachádza šesť DC nabíjacích bodov, z čoho dva samostatné s maximálnym výkonom 300 kW a štyri zdieľané s maximálnym výkonom až 400 kW, pričom ako doplnok slúžia dve AC nabíjačky so štyrmi nabíjacími bodmi s maximálnym výkonom 22 kW.

Lokalita je riadená inteligentným systémom riadenia záťaže (tzv. dynamic load management) rozdeľujúcim dostupný príkon medzi aktívne nabíjania.

Vďaka inovatívnemu nabíjaniu dokáže stanica nabiť automobily najnovšej generácie až na 80 % len v priebehu 18 minút, budúce modely vozidiel pri využití plného výkonu 400 kW dokonca už za 10 minút.

Na nabíjanie elektromobilov bude použitá 100 % certifikovaná elektrina z obnoviteľných zdrojov vyrobená vodnými elektrárňami zo Slovenska, ktorú ZSE Drive využíva pre potreby všetkých svojich nabíjačiek a nabíjacích staníc.

unnamed-1
zdroj: ZSE Drive

Ekologická udržateľnosť hubu

City Hub prináša nové služby do lukratívnej lokality v rušnom centre mesta. Zaujať dokáže aj unikátnym moderným vzhľadom presklenej zaoblenej fasády, ktorá tvarovo a kvalitou prevedenia nadväzuje na charakter projektu Sky Park.

Nabíjací hub je navrhnutý v súlade s filozofiou ekologickej udržateľnosti s ambíciou dosiahnutia úrovne certifikácie LEED Gold. Strecha má vegetačný charakter a obsahuje zeleň nenáročnú na zavlažovanie, ktorá udržuje vlahu. Inteligentné technológie projektu minimalizujú energetickú náročnosť, spotrebu vody, regulujú energiu na vykurovanie v zime a naopak chladenie v lete a udržiavajú kvalitu vnútorného ovzdušia.

Okrem nabíjacích staníc sa v City Hube nachádza aj inovatívne ekologické riešenie od spoločnosti Ecotank. Zabezpečuje dopĺňanie kvapaliny do ostrekovačov podobným spôsobom, ako je klasické tankovanie, teda bez potreby plastovej nádoby.

,,Tešíme sa z novej spolupráce so ZSE Drive. Spája naše snahy o udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Dlhodobým cieľom Ecotanku je znižovať ekologickú stopu a prispievať k ozdraveniu našej planéty. Od nášho vzniku sme na celom svete ušetrili stovky ton plastového odpadu. S každou novou spoluprácou bude naša planéta o ďalšie stovky kilogramov ľahšia. Umiestnenie Ecotanku na nabíjacej stanici na Landererovej zároveň ukazuje, že ekologické riešenia vedia byť jednoduché a dômyselné,“ vyjadril sa ku kooperácii generálny riaditeľ spoločnosti Ecotank, Juraj Saktor.

unnamed-13
zdroj: ZSE Drive

Multi-E projekt

Na výstavbu nabíjacieho hubu bolo využité spolufinancovanie z Nástroja na Prepájanie Európy (CEF) do výšky 20 % na nabíjaciu technológiu v rámci medzinárodného EÚ projektu Multi-E.

„Dekarbonizácia dopravy je základným prvkom boja proti zmene klímy a zlepšenia kvality života európskych občanov. Projekt Multi-E významne prispieva k tomuto cieľu tým, že poskytuje viaceré bezemisné dopravné riešenia založené na alternatívnych palivách pre mestskú, regionálnu a cezhraničnú dopravu. Európska únia poskytuje značné finančné prostriedky národným a lokálnym projektom, ktoré sú zamerané na rozvoj udržateľných dopravných riešení a bude tieto iniciatívy naďalej rozvíjať vďaka nástroju na podporu infraštruktúry pre alternatívne palivá (AFIF),“ uviedla Paloma Aba Garrote, riaditeľka CINEA (European Climate, Infrastructure and Environmental Executive Agency – Európska výkonná agentúra pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie).

Prvenstvá ZSE Drive

Aktuálne je v sieti ZSE Drive 489 nabíjacích bodov po celom Slovensku. 209 DC nabíjacích bodov disponuje výkonom 50 až 400 kW a 280 AC nabíjacích bodov ponúka výkon od 11 do 22 kW. Za rok 2024 by malo navyše pribudnúť ďalších 120 ultrarýchlych nabíjacích bodov.

Ambíciou ZSE Drive je prinášať najmodernejšie technologické riešenia so zameraním sa na ultrarýchle nabíjanie. V roku 2018 bola vybudovaná prvá ultrarýchla nabíjacia stanica (350 kW) v lokalite Budča. V tomto roku bola otvorená prvá nabíjacia stanica pre nákladné vozidlá s výkonom 400 kW v lokalite EMPARK pri Trnave.

Pri všetkých typoch nabíjania je využívaná služba pokročilého riadenia výkonu na báze technológie GridX, ktorú ZSE ako prvá spoločnosť v skupine E.ON nasadila v reálnej prevádzke v lokalite nákupného centra Nivy.

ZSE je zároveň vedúcim partnerom medzinárodného projektu V4Grid financovaného v rámci programu Interreg Stredná Európa, ktorého cieľom je transformovať existujúcu technológiu Vehicle-to-Everything (V2X), ktorá uľahčuje integráciu elektromobilov do elektrickej siete, na plne funkčnú službu v strednej Európe.

Prostredníctvom V2X môžu elektromobily komunikovať s nabíjacími stanicami a sieťou, optimalizovať čas nabíjania, znižovať náklady na energiu ako aj dodávať prebytočnú energiu späť do siete.

Najnovšie videá

Trendové videá