Zsuzsovej gang pripravoval jeho vraždu. Maroš Žilinka bude generálnym prokurátorom

  • Parlament jednoznačne zvolil do funkcie generálneho prokurátora Maroša Žilinku
  • Prezidentka Zuzana Čaputová ho ešte musí vymenovať
aktualna
  • Parlament jednoznačne zvolil do funkcie generálneho prokurátora Maroša Žilinku
  • Prezidentka Zuzana Čaputová ho ešte musí vymenovať

Generálny prokurátor je zvolený, vláda nepadá. S počtom 132 zo 147 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR) jednoznačne vyhral Maroš Žilinka. Nového generálneho prokurátora ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Voľba nového šéfa prokuratúry bola Damoklovým mečom Matovičovej vlády. Premiér sa totiž v minulosti vyjadril, že ak sa prokurátora nepodarí zvoliť, táto vláda končí. 

Maroš Žilinka bol doteraz prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Dozoroval najzávažnejšie kauzy ako Drukos, Transpetrol či Technopol, mal byť prvou plánovanou obeťou komanda Aleny Zsuzsovej. Objednanú vraždu vykonávatelia odpískali na poslednú chvíľu.

Maroš Žilinka mal byť jednou z plánovaných obetí vrážd, z ktorých sa napokon uskutočnila jedna, teda dve- vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Na muške však vrahovia mali aj advokáta Daniela Lipšica a prokurátora Petra Šufliarskeho.

Hladká voľba

Maroša Žilinku volili poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) aj nezaradení. Zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) mu dali hlasy deviati poslanci. Zo strany Za ľudí ani jeden. Hlas mu odovzdal aj predseda Smeru-SD Robert Fico. Tomáša Honza podporili poslanci Za ľudí 11 hlasmi, a štyria členovia poslaneckého klubu SaS.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech