Zubári nám nechceli povedať, či si budú pýtať tzv. covid poplatok 10 až 15 eur. Rozhodnutie je na nich

  • Od stredy by mali zubní lekári fungovať v štandardnom režime
  • Niektorí však zaviedli takzvaný covid poplatok, ktorý sa má pohybovať vo výške od 10 do 15 eur
  • Zubári však o ňom odmietajú otvorene hovoriť
zubár
Unsplash/Quang Tri Nguyen
  • Od stredy by mali zubní lekári fungovať v štandardnom režime
  • Niektorí však zaviedli takzvaný covid poplatok, ktorý sa má pohybovať vo výške od 10 do 15 eur
  • Zubári však o ňom odmietajú otvorene hovoriť

Pred pár dňami Slovenská komora zubných lekárov aktualizovala metodické usmernenie, ktoré sa týka prevádzok zubných ambulancií. Od 20. mája by tak zubári mali ordinovať v normálnom, štandardnom režime. Podľa usmernenie zubári opäť poskytujú preventívne zubné prehliadky.

Mnohé zubné ambulancie museli byť v dôsledku pandémie dlhšiu dobu zatvorené. Pokiaľ neboli, museli spĺňať prísne opatrenia, ktoré sú finančne náročné. Podľa informácii agentúry SITA si zubári kupujú a zabezpečujú ochranné pomôcky sami.

Okrem toho ošetrovali primárne len bolestivých pacientov a tým pádom sa znížil aj počet denne ošetrených pacientov. To viedlo niektoré ambulancie k zavedeniu takzvaného covid poplatku.

Zubári odmietajú zverejnenie informácií spojených s covid poplatkom 

Pre agentúru SITA špecialistka externej komunikácie Slovenskej komory zubných lekárov Lujza Hanová upozornila, že tento poplatok sa nezaviedol celoplošne. Zubní lekári sa teda môžu sami rozhodnúť, či ho budú pacientom účtom. Jeho výška sa pohybuje od 10 do 15 eur.

To, ako sú na tom zubári na Slovensku, je zatiaľ nejasné. Redakcia Startitup volala do viacerých známych zubných ambulancií v Bratislave, Trenčíne či v Žiline. Odpovede boli vždy rovnaké – zubári odmietli zverejňovanie akýchkoľvek informácii.

Zubní lekári na otázku, či vedia, čo je covid poplatok, odpovedali kladne. O tom, či ho zaviedli aj vo svojej ambulancii, už hovoriť nechceli, prípadne žiadali o nezverejnenie konkrétnych informácií. Bližšie informácie o covid poplatku neposkytujú ani na svojich webových stránkach.

zubar
zdroj: Unsplash/Quang Tri Nguyen

Problém by mali riešiť aj zdravotné poisťovne 

Z predošlých informácií je zrejmé, že covid poplatok by mal slúžiť na pokrytie vysokých nákladov za ochranný materiál pre zubárov. „Určite nie je zámerom zubných lekárov, v tejto mimoriadnej situácii,  prenášať náklady spojené s pandémiou na pacienta,“ uviedol v tlačovej správe predseda Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Komora preto požiadala poisťovne, aby riešili náklady spojené s ochrannými pomôckami pre zubárov. Tí totiž stále musia dbať na zvýšenú bezpečnosť seba aj pacientov. Ich povinnosťou je preto aj naďalej používať respirátory, okuliare s bočnicami alebo celotvárový kryt či jednorazový ochranný odev a rukavice.

Pre pacientov aj naďalej platia rovnaké pravidlá 

Prísne opatrenia naďalej platia aj pre pacientov. Na vyšetrenie je potrebné vopred sa objednať telefonicky alebo mailom. Do čakárne či ambulancie môžu pacienti vstupovať iba s rúškom alebo ochrannou pomôckou, ktorá pokrýva ústa a nos. Pred vstupom do priestoru si pacienti musia vydezinfikovať ruky. Povinnosťou zubára je tiež dohliadať na to, aby sa pacienti nezhromažďovali v priestoroch ordinácie.

Zdroje: SKZL, SITA, Aktuality, SKZL

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech