DSC04958_uprava-scaled
zubárka
Unsplash/Superkitina, Andrea Hrubá/Zápisník zubárky

Zubárka Andrea chce byť prínosom pre slovenské zdravotníctvo: Titul z medicíny máme všetci, chce to niečo viac (ROZHOVOR)

 • Na internete sa šíri množstvo hoaxov ohľadom zubnej hygieny, ktoré môžu mať fatálne následky na náš chrup
 • Mladá zubárka Andrea Hrubá si založila blog Zápisník zubárky, kde pravidelne tieto nezmysly vyvracia
 • Na svojom Instagrame si vybudovala veľkú základňu pacientov, ktorým radí, ako sa správne o zuby starať
 • Na internete sa šíri množstvo hoaxov ohľadom zubnej hygieny, ktoré môžu mať fatálne následky na náš chrup
 • Mladá zubárka Andrea Hrubá si založila blog Zápisník zubárky, kde pravidelne tieto nezmysly vyvracia
 • Na svojom Instagrame si vybudovala veľkú základňu pacientov, ktorým radí, ako sa správne o zuby starať

Strach zo zubára je niečo, čo mnohých z nás sprevádza po celý život. Zrýchlený tep, dýchavičnosť a pocit nevoľnosti pri predstave vŕtačky či vytrhnutého zubu si dokonca vyslúžil svoje vlastné pomenovanie – dentofóbia.

Podľa zubárky Andrey Hrubej náš strach pramení iba z nepríjemných spomienok z detstva, ktoré si so sebou nesieme celý život. Andrea sa tak snaží už u tých najmenších pacientov navodiť dobrú náladu a samú seba označuje ako veselú zubárku.

Okrem iného šíri osvetu, vzdeláva ľudí ohľadom zubnej hygieny a vyvracia hoaxy o zuboch na svojom instagramovom profile a aj na webovej stránke s názvom Zápisník zubárky.

 • Ako koronavírus ovplyvňuje prácu zubárov, ale aj náš chrup
 • Prečo máme nedostatok mladých zubárov
 • Čo sú najčastejšie mýty o zubnej hygiene a či môžeme mať genetickú predispozíciu k zubným kazom
 • Prečo sa Andrea rozhodla ostať po škole na Slovensku a neodišla do zahraničie za lepším platom
 • Ako sa správne starať o zuby a čo najviac trápi chrupy Slovákov

Ako koronavírus ovplyvnil zubárov? Cítia finančný deficit?

Koronavírus ovplyvnil celú našu spoločnosť, nielen zubných lekárov. Myslím si, že táto situácia má nešťastný dopad na každého človeka bez ohľadu na to, či je lekár alebo má inú profesiu. A, samozrejme, dopad koronavírusovej pandémie pocítili aj zubné ambulancie.

Počas prvej vlny bolo mnoho ambulancií zatvorených alebo ošetrovali len akútne prípady, všetky kongresy a školenia boli zrušené. Teraz najmä starší lekári opäť zatvárajú ambulancie a pacientov delegujú mladším kolegom. Musíme sa zomknúť a spoločne túto situáciu vydržať.

zdroj: Andrea Hrubá

Čo je najväčší hoax, ktorému ľudia veria v otázke zdravia zubov?

Mýtov o zuboch, ktoré kolujú medzi ľuďmi, je veľmi veľa. To bol jeden z faktorov, prečo som sa rozhodla založiť edukatívny projekt Zápisník zubárky, ktorý nájdete na Instagrame, Facebooku a webovej stránke. 

Mnoho ľudí v dnešnej dobe napríklad stále verí, že pokazené zuby podedili od rodičov. Pravdou je, že zubný kaz nie je dedičné ochorenie. Dedičné sú zlé hygienické návyky, ktoré kolujú v rodinách. Ak má rodič zlú hygienu, tak pravdepodobne bude mať zlú hygienu aj jeho dieťa.

Čiže človek nemôže mať genetickú predispozíciu k tomu, že sa mu kazia zuby?

Len veľmi malé percento pacientov má vrodené vývojové ochorenie skloviny, tento chorobný stav je zriedkavý a vidieť ho hneď, ako sa zuby prerežú do úst. Niektorí ľudia môžu mať vrodenú anomáliu slinných žliaz a horšiu kvalitu sliny. Títo sú náchylnejší ku vzniku zubného kazu.

Toto sa však týka veľmi malého počtu pacientov. Bohužiaľ, genetika je stále medzi ľuďmi používaná ako skvelá výhovorka k ich stavu zubov. Zdediť môžeme farbu, tvar a počet zubov, no nezdedíme neumytý zubný povlak a pokazené zuby.

Prečo sme stále neprekonali strach zo zubárov?

Strach zo zubára má stále aj veľa dospelých, aj detských pacientov. Strach u detí je strachom z neznámeho, ktorý sa dá dôkladným vysvetlením a milým prístupom eliminovať. Strach u dospelých pramení zo zlých spomienok z minulosti.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroj: Zápisník zubárky

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá