Zubná kefka ako ju poznáme sa môže stať prežitkom. Toto sú alternatívy od svetových strartupov

 • Keď si človek poctivo umýva zuby 2 minúty každé ráno a večer, touto aktivitou strávi dokopy viac ako 2 mesiace svojho života. Práve to chce zmeniť niekoľko startupov so svojimi
 • inovatívnymi produktami zubnej hygieny, pretože si myslia, že tento čas by sa dal stráviť aj lepšie. Aké budú dostupné alternatívy klasických zubných kefiek, a čo od nich môžeme
 • očakávať?
pexels-photo-298611
pexels
 • Keď si človek poctivo umýva zuby 2 minúty každé ráno a večer, touto aktivitou strávi dokopy viac ako 2 mesiace svojho života. Práve to chce zmeniť niekoľko startupov so svojimi
 • inovatívnymi produktami zubnej hygieny, pretože si myslia, že tento čas by sa dal stráviť aj lepšie. Aké budú dostupné alternatívy klasických zubných kefiek, a čo od nich môžeme
 • očakávať?

Amabrush

Amabrush sa promuje ako prvá automatická zubná kefka na svete. Jej telo sa skladá zo silikónového oblúka so štetinkami. Keď si ju vložíme do úst, štetinky obklopia zuby horného aj dolného zuboradia. Výrobcovia sľubujú perfektné vyčistenie zubov už za 10 sekúnd. Ako? Na telo kefky sa magneticky pripája držiak, v ktorom sa nachádza patentovaná technológia. Tá zabezpečí osciláciu štetiniek, ktoré kmitajú a vibrujú koordinovanými pohybmi. Sú dostatočne mäkké na to, aby jemne umývali zuby, a to bez poškrabania ich povrchu a poškodenia ďasna. Bonusom Amabrushu je batéria, ktorá vydrží mesiac, pričom má bezdrôtové nabíjanie. Dávkovanie zubnej pasty je tiež automatizované – pasta sa dostane pri umývaní zubov z kapsuly

držiaku do úst cez vbudované mikrokanály. Kapsula obsahuje množstvo pasty na mesiac a stojí len 3 doláre. Telo kefky je vyrobené zo silikónu, ktorý má antibakteriálnu vlastnosť. Technika umývania zodpovedá Bassovej metóde – štetinky sú naklonené v 45 stupňovom uhle do gingiválnej štrbiny pre dôkladné čistenie. Veľkosť kefky je univerzálna, pretože vďaka flexibilite materiálu sa pohodlne zmestí do úst bežných ľudí. Môžu ju používať aj ľudia so strojčekom a fixnou protézou.

 • Očakávaná cena sady: 200 dolárov.
 • Cena náhradnej kefky: 6 dolárov.
 • Pozitíva: praktický dávkovač pasty, pohodlná veľkosť kefky. Negatíva: iba jedna veľkosť, pomerne málo štetiniek.

Blizzident

Blizzident je úplne individuálna mechanická zubná kefka, ktorá je vyrobená podľa digitálne naskenovaného chrupu zákazníka. Štetinky sú napolohované v uhle 45 stupňov tak, aby čo najdôkladnejšie vyčistili zuby z každej strany. Pomocou intraorálneho skenu, ktorý si musíme dať spraviť u zubára, sa vytvorí digitálny sken chrupu. V počítači sa navrhne uloženie štetiniek presne na mieru. Keď dostaneme vyrobenú kefku, používanie je už veľmi jednoduché – stačí si ju vložiť do úst a niekoľkokrát do nej jemne zahryznúť. Keďže štetinky sú vyrobené presne pre naše zuby, stačí nám zahryznúť a uvoľniť 10 – 15 krát, čo znamená, že zuby budeme mať čisté za 6 sekúnd.


Aj touto kefkou si umývame všetky zuby naraz takže ušetríme cenné minúty strávené ráno v kúpeľni. Každý máme iné zručnosti, trošku inú techniku umývanie zubov, no hryzieme všetci rovnako. Tento fakt využívali pri navrhnutí tejto kefky, pretože eliminácia chýb a nepozorností počas umývania zubov môže znamenať rozdiel medzi zdravým a kariéznym chrupom. Príliš silný tlak, krátky čas a vynechanie ťažko dostupných miest pri používaní tejto kefky nehrozí.

Životnosť kefky je 12 mesiacov, potom nám výrobca automaticky pošle náhradnú kefku za nižšiu cenu. Telo kefky je vybavené škrabkou na jazyk. Kefka môže byť vyrobená aj pre deti, starších alebo hendikepovaných. Je vyrobená z biokompatibilného plastu a je recyklovateľná. Novinkou od tejto firmy je 3D zubná niť. Princíp je podobný, zubné nite sú polohovateľné v násadci takým spôsobom, aby sa pri zahryznutí dostali naraz do primeranej hĺbky v každej gingiválnej štrbine. Stačia 2 sekundy a máme všetky medzizubné priestory vyčistené.

 • Cena: 199 eur – z toho 150 eur je cena jednorazového dizajnu kefky pre nových zákazníkov, samotná kefka a náhrady stoja 49 eur.
 • Výhody: možnosť čistenia jazyka a medzizubného priestoru, nie je elektrická, preto nemusíme riešiť nabíjanie.
 • Nevýhody: pomerne mohutná kefka, nutnosť ísť k zubárovi na skenovanie zubov

Unico

Projekt Unico nám sľubuje najrýchlejšie umývanie zubov – táto elektrická kefka má dosiahnuť čistotu už za 3 sekundy. Návod je extrémne jednoduchý – stlačte pastu do nádobky, vložte kefku do úst, po zapnutí počkajte tri sekundy a hotovo. Telo kefky je vybavené rotujúcimi hlavičkami, ktoré čistia zuby podobnými rotačnými pohybmi ako dnešné elektrické kefky, na ktoré sme zvyknutí. Rozdiel je v tom, že Unico má týchto hlavičiek niekoľko desiatok, čím umožňuje čistenie všetkých zubov, a to z každej strany a naraz.

Kefka je vyrobená z antibakteriálneho silikónu, čo znamená, že je flexibilná, ale predsa sú dostupné 4 veľkosti. Správnu veľkosť si môžeme odhadnúť podľa našej telesnej výšky. Zubnú pastu musíme manuálne aplikovať do násadca, ale potom ju prístroj automaticky nadávkuje priamo na povrch našich zubov cez perforované hlavičky kefiek. Výrobca ponúka aj sadu na dezinfekciu kefky s vbudovanou UV lampou v nádobke. Nabíjateľná batéria zabezpečuje, aby ste batériu niky nemuseli meniť počas celej životnosti kefky.

Zadarmo aplikácia v telefóne pomáha pri nastavení rýchlosti rotácii kefiek a dĺžke umývania. Životnosť kefky výrobca nestanovil, zvýrazňuje ale nízku cenu násadca – náhradnu kefku si kúpite už za 14 eur.

 • Očakávaná predajná cena: 200 eur.
 • Výhody: dezinfekčná sada, účinné rotačné pohyby kefiek.
 • Nevýhody: nerieši medzizubné priestory, nedbá na gingiválnu štrbinu.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech