Zuckerberg dostal facku od vlastných zamestnancov. Neutrálny postoj k rasizmu neexistuje, odkazujú mu

  • Americký prezident Donald Trump uverejnil na sociálnych sieťach príspevok o oprávnenosti násilia voči protestujúcim Američanom
  • Mark Zuckerberg sa rozhodol Trumpov príspevok ponechať, za čo si vyslúžil vlnu kritiky
  • Facebook je teraz pod paľbou nielen zo strany ľudskoprávnych aktivistov, ale aj vlastných zamestnancov
Mark Zuckerberg
TASR/AP
  • Americký prezident Donald Trump uverejnil na sociálnych sieťach príspevok o oprávnenosti násilia voči protestujúcim Američanom
  • Mark Zuckerberg sa rozhodol Trumpov príspevok ponechať, za čo si vyslúžil vlnu kritiky
  • Facebook je teraz pod paľbou nielen zo strany ľudskoprávnych aktivistov, ale aj vlastných zamestnancov

„Keď začína rabovanie, začína strieľanie,“ napísal americký prezident Donald Trump na Twitter aj Facebook. Reagoval tak na vyhrotené protesty v amerických mestách. Zatiaľ čo Twitter označil príspevok varovaním, Facebook ho nechal tak. Mark Zuckerberg neskôr v statuse vysvetlil, že príspevok neporušuje pravidlá Facebooku.

Aj keď ide o príspevok s problematickou narážkou na históriu, rozhodli sme sa ho ponechať, lebo odkazovanie na Národnú gardu je varovaním štátu, že bude podnikať kroky. Myslíme si, že ľudia potrebujú vedieť, že vláda plánuje použiť silu,“ uvádza šéf Facebooku.

Zároveň dodal, že hoci jemu samému sa nepáči, ako prezident USA komunikuje, chce reagovať nie ako súkromná osoba, ale ako šéf platformy, ktorej základom je sloboda prejavu.

Viem, že veľa ľudí znepokojilo, keď sme prezidentov post ponechali, ale náš postoj je umožniť maximálnu slobodu prejavu, pokiaľ nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo, alebo škody presne stanovené v našich podmienkach,“ uviedol Mark Zuckerberg. Ešte minulú stredu sa v televíznom rozhovore pre Fox News  vyjadril, že „Facebook by nemal rozhodovať o pravde všetkého, čo ľudia povedia online“.

Kritika od zamestnancov

Netrvalo dlho a kritika sa začala valiť z každej strany, vrátane samotných zamestnancov spoločnosti Facebook. CNN upozorňuje na fakt, že viacero zamestnancov si vzalo virtuálne voľno na celý deň, aby tak vyjadrili protest voči politike Facebooku. Svojmu šéfovi adresovali aj viacero pikantných príspevkov na sociálnych sieťach.

Neviem, čo robiť, ale neurobiť nič je neakceptovateľné. Som zamestnanec Facebooku, ktorý absolútne nesúhlasí s rozhodnutím Marka nespraviť nič s Trumpovými príspevkami, ktoré jasne podnecujú násilie. Nie som tu vo Facebooku jediný. Neutrálny postoj k rasizmu neexistuje,“ napísal na Twitter dizajn manažér Facebooku Jason Stirman. Na Twitteri sa takýchto príspevkov objavili desiatky, často od ľudí priamo z vedenia spoločnosti.

Katie Zhu z vedenia Instagramu na Twitteri dokonca vyzvala ďalších zamestnancov, aby dali svoje „Zuck bucks“ (Prachy od Zucka) tam, kde ich treba, teda na podporu ľudskoprávnych organizácií.

Nepochopiteľné vysvetlenia

Najvyššie vedenie však nerobí nič. Protestujúcim zamestnancom nebude siahať na peniaze a deň voľna im povolilo. Stratégia mŕtveho chrobáka sa však stretla s veľkou kritikou aj od expertov na občianske práva.

Skupina, s ktorou Mark Zuckerberg a Sheryl Sandberg rokovali, však na Twitteri dala jasne najavo nespokojnosť s výsledkami. 

Sme sklamaní a zarazení Markovými nepochopiteľnými vysvetleniami toho, že ponechal Trumpove príspevky na sieti,“ uviedli občianskoprávni experti v spoločnom vyhlásení.

„Nepreukázal pochopenie historického ani moderného potláčania voličských práv. Odmieta uznať, že Facebook podporuje Trumpovu výzvu k násiliu voči protestujúcim. Mark stanovil precedens pre všetkých, ktorí chcú na Facebooku zverejňovať podobné škodlivé veci,“ vyjadrili sa lídri z organizácie NAACP, z Konferencie občianskych a ľudských práv a tiež organizácie Color of Change.

Vzťahy v biznise na bode mrazu

Fakt, že sa Facebook razantne nepostavil proti podnecovaniu násilia, škodí aj biznisu ako takému. Platforma Talkspace rokovala o partnerstve s Facebookom, no po Zuckerbergových výrokoch sa táto firma rozhodla z dohody vycúvať.

Nebudeme podporovať platformu, ktorá podporuje násilie, rasizmus a klamstvá,“ uviedol CEO firmy Talkspace Oren Frank na Twitteri. Neskôr ozrejmil, že šlo o partnerstvo, ktoré by jeho firme prinieslo státisíce dolárov.

Zdroje: BBC, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá