Zuckerberg: Facebook umožní zamestnancom home office na 10 rokov, plat sa im upraví podľa lokality

  • Do konca roka budú musieť záujemcovia nahlásiť miesto výkonu svojej práce
  • Kritériá na výber kandidátov pre home office sú však prísne
homefiice
Unsplash/Bench Accounting,TASR/AP/Francois Mori
  • Do konca roka budú musieť záujemcovia nahlásiť miesto výkonu svojej práce
  • Kritériá na výber kandidátov pre home office sú však prísne

Zamestnanci spoločnosti Facebook Inc musia kvôli vlastnej zložitej situácii spojenej s globálnou pandémiou nového koronvírusu opustiť svoje domovy v Silicon Valley.

Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg sa včera pre CNBC vyjadril, že bude musieť takýmto zamestnancom upraviť platy podľa toho, kam sa presťahujú. Avizoval tiež, že nevylučuje prácu z domu aj po skončení karantény. Jeho zamestnanci by ju mohli využívať po dobu 10 rokov. 

Polovica na home-office

Práca z domu by bola vhodnou alternatívou pre všetkých tých, ktorí už v oblasti Silicon Valley s vysokou životnou úrovňou ďalej žiť nemôžu. Zuckerberg predpovedal, že až polovica by mohla využiť práve prácu z domu a vykonávať ju môžu z akéhokoľvek miesta na svete. Platové podmienky sa však v novej lokalite upravia. 

Budeme pravdepodobne globálne vedúcou spoločnosťou v rámci ponuky a alternatívy práce z domu,“ vyhlásil vo štvrtok Zuckerberg. Téme sa venovali viaceré médiá a agentúry. 

Z domu budú môcť zamestnanci Facebooku pracovať klasicky, na plný úväzok. Budú však musieť spoločnosť včas informovať, že od 1. januára 2021 sa presťahujú na nové miesto a uviesť presnú lokalitu. Ich odmeny sa tým pádom môžu líšiť od pôvodnej sumy, na ktorú podpísali zmluvu. Ich výška sa bude odvíjať práve od miesta výkonu práce.

zdroj: Unsplash.com/Luke Peters
 

Vtedy upravíme plat podľa vašej polohy,“ oznámil Zuckerberg a dodal, že je to potrebné pre dane a účtovníctvo. Tí však, ktorí nebudú úprimní a rozhodnú sa zo vzniknutej situácie vyťažiť, bude penalizovať. 

Aktuálne pracuje 95% všetkých zamestnancov spoločnosti Facebook z domu. Polovica z nich v prieskume uviedla, že sa im pracovať darí rovnako efektívne, ako z kancelárie.

Preto by so zavedením nových pravidiel nemal byť žiadny problém a podľa všetkého nedôjde ani ku zníženiu kvality práce. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 40 % zamestnancov má vážny záujem vykonávať svoju práce z domu na plný úväzok.

Až 75 % by sa chcelo presťahovať na iné miesto a vykonávať prácu tam. 

Kritériá nepustia

Zuckerberg považuje túto vymoženosť za trvalo neudržateľnú a preto vymedzil kritériá, na základe ktorých bude zamestnancom takýto benefit ponúkať.

Malo by ísť o skúsených členov tímov so silným a stabilným výkonom. Takáto možnosť nebude dovolená novým pracovníkom ani absolventom univerzít, resp. stážitom. 

 

Zdroj: cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech