Zúfalá situácia v slovenskom meste: Nemocnica pozastaví činnosť pediatrickej pohotovosti. Deti totiž nemá kto liečiť
- V trenčianskej nemocnici nebude počas víkendov a sviatkov fungovať ústavná pohotovostná príjmová pediatrická ambulancia
- Obmedzená bude aj počas pracovných dní
- V trenčianskej nemocnici nebude počas víkendov a sviatkov fungovať ústavná pohotovostná príjmová pediatrická ambulancia
- Obmedzená bude aj počas pracovných dní
Fakultná nemocnica v Trenčíne dočasne pozastaví činnosť pediatrickej pohotovosti. Stane sa tak počas pracovných dní od 15.30 do 7.00 h, ako aj cez víkendy a sviatky.
Deti, ktoré budú potrebovať hospitalizáciu, budú odoslané do nemocníc v Považskej Bystrici, Bojniciach a Myjave. Túto informáciu poskytla hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.
Nemocnica FN Trenčín už niekoľko mesiacov aktívne rieši situáciu na pediatrickej klinike v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a Trenčianskym samosprávnym krajom. Klinickí pediatri požiadali, aby od 1. októbra 2024 boli v službe dvaja pediatri súčasne. Pri 17 lôžkach bez JIS a jednom pediatrovi počas pohotovosti nemocnica spĺňa predpísané personálne normy.
Výpovede z nadčasov
Portál tvnoviny.sk uvádza, že lekári odmietli ďalej pracovať nadčasy a podali výpovede. „Napriek všetkej snahe nebolo možné k uvedenému dátumu požiadavku splniť, podarilo sa však dospieť k dohode s našimi pediatriami a chod kliniky bude zabezpečený v upravenom režime tak, aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti o našich detských pacientov,“ uviedla Holecová.
Počas pohotovosti, teda v pracovné dni od 15.30 do 7.00 h a cez víkendy a sviatky nepretržite, zostane na klinike jeden pediater. Ten sa bude starať o hospitalizované deti a podľa potreby vykonávať konzíliá v nemocnici. Pohotovostná príjmová ambulancia však nebude otvorená.
„O upravenom režime a smerovaní pacientov budú rodičia informovaní na našej príjmovej ambulancii a prostredníctvom našich komunikačných kanálov. Fungovanie ambulancie pohotovostnej služby pre deti a dorast v Trenčíne bude pokračovať v nezmenenom režime. Vedenie nemocnice, MZ SR a TSK naďalej hľadajú možnosti riešenia vzniknutej situácie s cieľom, aby rodič ani detskí pacienti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nepocítili akýkoľvek diskomfort,“ doplnila hovorkyňa.
Plánované načasovanie podania výpovedí
Zber výpovedí lekárov z nadčasovej práce organizujú lekárski odborári. K pondelku už evidovali 2 635 výpovedí z 24 slovenských nemocníc.
Lekárski odborári oznámili, že načasovanie podania výpovedí úzko súvisí s krokmi vlády. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský na pondelkovej tlačovej konferencii opäť zdôraznil, že v prípade schválenia konsolidačného balíčka v parlamente začnú zbierať klasické výpovede.
„My sme na základe toho, že vláda nerieši zdravotníctvo – naopak, krokmi za celý rok problém slovenského zdravotníctva len prehlbuje, vyzvali kolegov, aby sa k nám pridali a dali výpovede z nadčasovej práce,“ uviedol Visolajský. Ako priblížil, nateraz ide o výpovede z 24 slovenských nemocníc. Ide pritom o kľúčové nemocnice a oddelenia na Slovensku.
Opakovane kritizoval konsolidačný balíček. Ušetriť v zdravotníctve sa dá podľa neho aj inak, bez toho, že by sa to dotklo pacientov alebo ovplyvnilo ich liečbu, klesol počet zdravotníkov, neboli k dispozícii lieky alebo nefungovali nemocnice.
„Keby ministerstvo zdravotníctva robilo to, čo má, tak v zdravotníctve dokáže ušetriť 241 miliónov pre tento rok,“ podotkol. Budúci rok sa podľa neho dá ušetriť 308 miliónov.
Poukázal na analýzu Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva financií SR a predstavil viacero riešení, ako sa dá ušetriť. Ide napríklad o centrálne nakupovanie liekov, optimalizáciu cien vyšetrovacích metód a zdravotníckych pomôcok či zákonnú povinnosť zdravotných poisťovní pokryť minimálne oprávnené náklady na liečbu pacienta v nemocnici.
Zdroje: tvnoviny.sk, TASR