Zuzana a Milan si v Bratislave otvorili kaviareň, ktorá je iná, ako tie ostatné

  • Mladý slovenský pár v Bratislave otvoril kaviareň na počesť významného ruského umelca
  • Siedma struna dáva priestor básnikom, pesničkárom či prozaikom priestor prezentovať svoju tvorbu
  • Mladý slovenský pár v Bratislave otvoril kaviareň na počesť významného ruského umelca
  • Siedma struna dáva priestor básnikom, pesničkárom či prozaikom priestor prezentovať svoju tvorbu

V Bratislave na Rajskej ulici nedávno otvorila kaviareň Siedma struna, ktorá je venovaná pamiatke ruského umelca Vladimira Semionoviča Vysockého. Tento priestor sa rozhodli vytvoriť manželia Zuzana a Milan Spodniakovci, ktorým Vysockij a jeho tvorba veľmi učarovali.

„Na Slovensku je pomerne neznámy, čo je škoda. Jeho pomníky a múzeá sú všade po svete, sú po ňom pomenované ulice, lode, hviezdy, pohoria, lietadlá, asteroid Vladvysockij, ale aj kvet a mnoho iného,“ povedala Zuzka, ktorá vyštudovala divadelnú réžiu a dramaturgiu a nedávno si do­kon­čila do­kto­rát na Ústave di­va­del­nej a fil­mo­vej vedy CVU SAV, kde písala prácu práve o Vysockom. Milan je zas vyštudovaný herec z VŠMU a v súčasnosti učí na základnej umeleckej škole.

zdroj: Startitup.sk/Lenka Sidorová

„Obidvaja sme umelci a dlho sme chceli mať nejaký svoj umelecký priestor, hlavne niečo, kde by mohli vystupovať pesničkári, básnici, prozaici. Zároveň miesto, kde sa budú konať scénické čítania, diskusie a podobne. Ľudia si na takýchto podujatiach radi dajú kávu alebo niečo iné a tiež taký priestor musí z niečoho žiť. Takže kaviareň v podstate vznikla až ako druhý plán,“ uviedla Zuzana.

zdroj: facebook.com/pg/siedmastruna

Názov Siedma struna je odvodený od sedemstrunovej gitary, na ktorú Vysockij hral celý život. Je to stará ruská gitara, ktorá sa používala najmä od konca 18. do konca 20. storočia. V západnej Európe je dnes náročné ju zohnať.

zdroj: facebook.com/pg/siedmastruna

Kaviareň od základov vlastnoručne vybudovali. Pôvodné priestory totiž vôbec neboli určené pre tento účel. Život im skomplikovala nečakaná situácia, keď stolár, ktorý im mal zhotoviť stoly a nábytok do celého baru, zobral peniaze a ušiel. Manželia museli zháňať ďalší kapitál a celý plán sa im tak posunul o niekoľko mesiacov.

S pomocou rodiny a priateľov kaviareň napokon dali dokopy. Siedma struna by sa mala čoskoro otvoriť, no všetko závisí od úra­dov, ktoré sa „ni­kam ne­po­náh­ľajú“.

zdroj: facebook.com/pg/siedmastruna

Večer venovaný Vy­soc­kému by sa mal konať  v ka­viarni pra­vi­delne raz do me­siaca, vždy 25. dňa, nakoľko sa číslo 25 sa spája s Vy­soc­kého na­ro­de­ním i úmr­tím. „Inak bude tento priestor slúžiť rôznym známym i zatiaľ neznámym umelcom ako miesto, kde môžu prezentovať svoju autorskú tvorbu.

„V Bratislave je síce kaviareň na kaviarni, ale každá je plná. Verím, že si nájdeme svojich klientov, ktorí sem prídu za niečím iným, čo nenájdu v inom podniku,“ povedal Milan.

zdroj: facebook.com/pg/siedmastruna

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech