Zuzana Čaputová: Nechcem byť prezidentka odtrhnutá od reality

  • Zuzana Čaputová je v úrade už dva roky, situácia v krajine je podľa nej dnes zložitá
  • V budúcnosti chce byť súčasťou zmeny
Zuzana Čaputová
TASR/Martin Baumann
  • Zuzana Čaputová je v úrade už dva roky, situácia v krajine je podľa nej dnes zložitá
  • V budúcnosti chce byť súčasťou zmeny

V relácii O 5 minút 12 hodnotila prezidentka Zuzana Čaputová svoje dva roky vo funkcii. N pretras prišli viaceré zaujímavé témy, hovorila o tajnom stretnutí v SIS, situácii v politike ale aj o tom, čo chce v budúcnosti pre Slovensko spraviť ona sama. „Chcem byť súčasťou toho, čo Slovensko posunie dopredu,“ povedala. Svoje právomoci počas posledných dvoch rokov využila najmä pri menovaní nových členov justície – sudcov, ale aj prokurátorov.

Politici majú podľa nej pred sebou veľa práce. „Slovensko je zranené,“ povedala. V dôsledku koronavírusu podľa nej Slovensko zaostáva aj čo sa týka operácií. „Zomrelo nám 12-tisíc ľudí, to znamená, že sú tu desiatky tisíc pozostalých,“ hovorí.

Na nálade spoločnosti podľa prezidentky nepridávajú ani konflikty v politike. „Potrebujeme sa pohnúť dopredu a riešiť reálne problémy Slovákov,“ povedala.

Tajné stretnutie neľutuje

Čaputová musela vysvetľovať aj „tajné“ stretnutie najvyšších ústavných činiteľov v SIS. Podľa nej bolo mnohými ľuďmi zle interpretované a fakty sa zamieňajú s domnienkami.

Slovensko podľa nej prechádza ozdravným procesom a na situáciu sa treba pozerať s nadhľadom. Tajné stretnutie dnes nepovažuje za chybu, v tej chvíli považovala za správne venovať sa informáciám, ktoré jej sprostredkovala SIS.

„Trvám na tom, že tam neboli rozoberané živé kauzy,“ povedala. V parlamente sa podľa nej čítal akýsi abstrakt viacerých správ zo SIS, ktorý vyznieva horšie, ako samotné správy v správnom kontexte.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Situácia v politike je podľa nej lepšia, ako bola pod vedením Igora Matoviča. „Pokiaľ ide o štýl vládnutia, vláda pod vedením Eduarda Hegera je iná,“ povedala. Konflikty sa podľa nej snaží skôr tlmiť. Podľa nej však stále doznievajú problémy jednotlivcov, ktorí majú dlhodobé rozpory.

Podľa Čaputovej bola výmena Hegera s Matovičom v tej dobe najlepším riešením. Treba podľa nej brať ohľad na fakt, že v tom čase boli nemocnice plné chorých ľudí.

Koho by si volil/a, ak by boli voľby tento týždeň?

Redaktor sa Čaputovej pýtal aj na situáciu v strane Za ľudí. Podľa nej táto strana sama o sebe neohrozuje vládu, predčasné voľby sú však stále v hre. Podľa nej sa treba snažiť vidieť problémy reálnych ľudí, ktoré treba riešiť. „Potrebujeme upokojiť vody,“ tvrdí Čaputová.

Nechce byť odtrhnutá od reality

Vláda podľa nej stojí pred ďalšou skúškou v podobe tretej vlny koronavírusu, ktorá nás zrejme čaká. Dúfa, že politici nepodcenia prípravu. Podľa nej záujem o očkovanie klesá, je preto potrebné, aby štát vychádzal v ústrety ľuďom napríklad aj mobilnými očkovacími centrami.

Ďalšie obdobie vo svojom úrade chce stráviť prácou na prioritách, ktoré si určila. Osobitne ju zaujíma enviromentalistika ale aj sociálne témy, najmä seniori. Zuzana Čaputová si uvedomuje dosah pandémie a to, ako zasiahla Slovákov. Preto museli ísť niektoré témy prirodzene do úzadia. Ako sama povedala, nechce byť prezidentkou, ktorá je odtrhnutá od reality.

O tom, či bude kandidovať opäť, hovoriť nechcela. „Je to predčasná otázka,“ povedala. Na zreteľ však bude brať aj dôveru verejnosti, ktorú  zatiaľ má.

Zdroj: RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK