Rok prezidentky na fotkách: Zuzana Čaputová je prvou a najmladšou prezidentkou v histórii

  • Prezidentka chce byť aj naďalej hlasom tých, ktorých nie je počuť
  • Do úradu nastupovala ako 45-ročná
Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Prezidentka chce byť aj naďalej hlasom tých, ktorých nie je počuť
  • Do úradu nastupovala ako 45-ročná

Presne pred rokom 15. júna 2019 si Zuzana Čaputová symbolicky sadla do prezidentského kresla. Z právničky, ktorú preslávila kauza skládky v Pezinku, sa stala hlava štátu.

Je prvou ženou na Slovensku v tejto funkcii a zároveň ide o najmladšiu prezidentku, akú Slovensko kedy malo. Do úradu nastupovala ako 45-ročná.

Mnohí jej odporcovia jej vyčítali práve vek a nedostatok skúseností v politike, no po roku v prezidentskom kresle môžeme uznať, že si svoju funkciu plní tak, ako sa to od hlavy štátu očakáva.

zdroj: SITA/Martin Medňanský

Zuzanu Čaputovú nesprevádzajú škandály, no v médiách sa často objavujú zmienky o jej účese, šatách a celkovom výzore.

V Ústave SR sa píše, že prezident reprezentuje štát navonok i dovnútra. To Zuzana Čaputová zvláda na jednotku. Okrem početných zahraničných návštev prijala množstvo svetových štátnikov. Nezabúda ani na rokovania s predstaviteľmi vlády či na stretnutia s občanmi.

zdroj: SITA/Kancelária prezidentky SR

Podpisuje, ale aj pripomienkuje a vetuje zákony. Najznámejší bol ten o zákaze prieskumov pred voľbami a predĺženie moratória.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila uplynulý rok za výnimočný a v mnohých situáciách náročný. Pri príležitosti prvého výročia svojho nástupu do funkcie pre TASR uviedla, že sa bude naďalej snažiť byť hlasom tých, ktorých nie je počuť.

Aktívna chce byť v diskusii o systémových zmenách vo fungovaní prokuratúry. V súvislosti s výzvami do budúcna poukázala i na potrebu vyrovnať sa s dopadmi krízy. „Treba naprojektovať múdry plán využitia rozvojovej pomoci, aby sme ju naozaj stihli vyčerpať,“ zdôraznila.

zdroj: SITA/Kancelária prezidentky SR

Hlava štátu skonštatovala, že v uplynulom roku čelila mnohým novým výzvam a úlohám. „Veľmi veľa sa zmenilo v mojom pracovnom živote aj v súkromí,“ poznamenala. Na otázku, čo považuje za najťažšie rozhodnutie vo funkcii, odpovedala, že každé dôležité rozhodnutie je ťažké a zodpovedné.

Či už ide o posudzovanie zákonov, rozhodovanie o udelení alebo neudelení milosti alebo uplatnenie menovacích právomocí. Pri každom rozhodnutí s veľkým dopadom na ľudí alebo aj na jednotlivca sa snažím pozorne vyhodnotiť všetky dostupné informácie, aby som sa rozhodla správne,“ tvrdí.

zdroj: TASR/Michal Svítok

Počas uplynulého roka sa podľa jej slov ukázali dlho neriešené problémy v spoločnosti. Poukázala na stav justície, ale aj na problémy, ktoré zvýraznila koronakríza.

Mám na mysli kondíciu zdravotníctva, školstva, dlhodobú starostlivosť o seniorov, finančné nedocenenie mnohých profesií alebo infraštruktúru pomoci. Musíme sa z krízy poučiť,“ podotkla.

V súvislosti so zmenami po parlamentných voľbách prezidentka podotkla, že aj výsledok volieb zodpovedá veľkej túžbe nastoliť spravodlivosť a bojovať s korupciou v spoločnosti. Spoluprácu s novou vládou nateraz zhodnotila ako konštruktívnu a vecnú.

zdroj: SITA/Martin Havran

Medzi najväčšími prioritami do budúcna uviedla hlava štátu napríklad snahu aktívne sa zapájať do diskusie o zmenách vo fungovaní prokuratúry.

Podotkla, že tá sa za posledných 20 rokov zmenila len veľmi málo a jej súčasná podoba nezodpovedá nárokom doby. „Ani miere problému, ktorému čelíme po zverejnení správ z Threemy,“ poznamenala.

zdroj: SITA/Martin Medňanský

Za dôležité tiež považuje vyrovnať sa s dopadmi aktuálnej krízy. „Musíme myslieť aj na skupiny ľudí, ktorých kríza zasiahla najviac, riešenie ich situácie musí byť našou prioritou,“ zdôraznila Čaputová.

Dodala, že máme tiež šancu urobiť zo Slovenska zelenšiu, modernejšiu a vzdelanejšiu krajinu vďaka prostriedkom Európskej únie.

zdroj: SITA/Kancelária prezidentky SR

V galérii nájdeš tie najzaujímavejšie momenty z prvého roku Zuzany Čaputovej v pozícii prezidentky Slovenskej republiky. 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech