Zuzana Čaputová pobáda Slovákov, aby sa nebáli vyhľadať odbornú pomoc. Na duševné zdravie musíme dbať viac

  • Prezidentka SR Zuzana Čaputová vníma, že duševné zdravie a pohodu detí a mládeže zasiahla pandémia osobitne ťažko
  • V rámci Medzinárodného dňa duševného zdravia vyzvala Slovákov, aby samých seba nezanedbali
pjimage - 2021-10-10T122110.587
TASR/Jakub Kotian Unsplash/Christopher Ott
  • Prezidentka SR Zuzana Čaputová vníma, že duševné zdravie a pohodu detí a mládeže zasiahla pandémia osobitne ťažko
  • V rámci Medzinárodného dňa duševného zdravia vyzvala Slovákov, aby samých seba nezanedbali

V prípade pocitov samoty, úzkosti či depresie nie je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej hanbou požiadať o pomoc. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa duševného zdravia.

Na svojom profile sa zároveň prihovorila deťom a mladým. Vníma, že ich duševné zdravie a pohodu zasiahla pandémia osobitne ťažko. Doplnila, že bezplatnú pomoc vedia nájsť na Linke detskej istoty, Linke detskej dôvery, Krízovej Linke pomoci IPčko či Linke pomoci Chuť žiť pre ľudí s poruchami príjmu potravy.

„Psychické problémy, ktoré v živote postretnú asi každého, môžu v extrémne náročnej situácii prerásť až do porúch a vyžadujú si pomoc a liečbu presne tak, ako telesné choroby,“ podotkla Čaputová.

Zuzana Čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Hoci ide o problém, o ktorom by sa malo hovoriť, možno povedať, že táto téma je na Slovensku stále tabuizovaná. Podľa Ligy za duševné zdravie trpí pocitmi úzkosti každý piaty Slovák, počet ľudí s psychickými ťažkosťami neustále rastie. 

Najsmutnejšie na tom je, že podľa výsledkov prieskumu agentúry 2muse, vyhľadal počas pandémie pomoc odborníka len jeden zo štrnástich ľudí trpiacich psychickými ťažkosťami. Dôvodov, prečo sú tieto čísla alarmujúce, je niekoľko, no najhlavnejším sú práve financie. 

Keďže 10. októbra prebieha Medzinárodný deň duševného zdravia, platforma K sebe sa rozhodla spustiť osvetovú kampaň, v ktorej kládli dôraz na dôležitosť duševnej pohody. Súčasťou kampane sú samé známe mená, zapojila sa napríklad Zuzana Smatanová, Katarína Balážiová, známa ako Becca, či Kristína Tormová.

V rámci kampane sa tím rozhodol aj podať pomocnú ruku všetkým, ktorí zvažujú vyhľadať pomoc psychológa. Viac ako 100 ľudí malo možnosť si zadarmo vyskúšať, aké to je rozprávať sa so psychológom, odbúrať strach pred prvým sedením s odborníkom a rozhodnúť sa, či by v terapii chceli pokračovať. 

zdroj: Unsplash/Helena Lopes

Dlhodobý problém

Závažnosť problému si prezidentka Čaputová uvedomuje už dlhodobo. Na tento problém totiž reagovala už pred viac ako rokom. Slovákom sa prihovorila prostredníctvom sociálnych sietí.

#KtoPomozeSlovensku

Je pre nás prirodzené a pomáha nám, keď sa môžeme zdôveriť svojim blízkym, alebo naopak, keď môžeme byť oporou niekomu inému. Ešte viac to platí v týchto dňoch. Ak si však už nevieme pomôcť sami, nechajme, aby nám pomohli iní. Nie je hanbou si nechať poradiť ani od odborníkov na duševné zdravie. Na stránke iniciatívy Kto pomôže Slovensku nájdete informácie, na koho sa môžete obrátiť. Pomôcť môže aj bezplatná linka Ligy pre duševné zdravie. Verím, že krízu spoločne zvládneme a toto neľahké obdobie bude čoskoro za nami.

Posted by Zuzana Čaputová on Saturday, April 4, 2020

„Je pre nás prirodzené a pomáha nám, keď sa môžeme zdôveriť svojim blízkym, alebo naopak, keď môžeme byť oporou niekomu inému. Ešte viac to platí v týchto dňoch. Ak si však už nevieme pomôcť sami, nechajme, aby nám pomohli iní. Nie je hanbou si nechať poradiť ani od odborníkov na duševné zdravie, uviedla Zuzana Čaputová v minulosti.

Zdroje: K sebe, TASR, Facebook/Zuzana Čaputová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK