Zuzana Čaputová vyzýva k očkovaniu: Nie je to akt stádovitosti, ale úcty k ostatným

  • Vo svojom príhovore vyzvala Zuzana Čaputová verejnosť k očkovaniu
  • Šírenie akýchkoľvek správ odrádzajúcich verejnosť od vakcinácie považuje za netolerovateľné
čaputová, prezidentka
TASR/ Martin Baumann
  • Vo svojom príhovore vyzvala Zuzana Čaputová verejnosť k očkovaniu
  • Šírenie akýchkoľvek správ odrádzajúcich verejnosť od vakcinácie považuje za netolerovateľné

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, predstúpila pred ľudí s výzvou k očkovaniu. „Všetci sa tešíme z toho, že sa vracia život do normálu. Som si istá, že sa nik nechce vrátiť do minulosti. Bol však identifikovaný Delta variant aj u nás na Slovensku. Epidemiológovia varujú, že môže prísť tretia vlna a ani včasné kontrolovanie na hraniciach nás nemusí zachrániť.“

Upozorňuje na to, že rozhodnutím nezaočkovať sa dôjde k rozčleneniu spoločnosti v zmysle ochrany individuálneho zdravia. „Nebude to štát, ani spoločnosť, kto bude deliť ľudí na zraniteľných a nezraniteľných. Bude to vírus, ktorí rozdelí ľudí na očkovaných a neočkovaných. Obraciam sa preto na vás, nečakajte na príchod tretej vlny, istotou, že nás vakcína ochráni, máme až zopár týždňov po druhej dávke.“

Očkovanie ako znak rešpektu

S príchodom tretej vlny bude na očkovanie neskoro. Slovensko sa v očkovaní nachádza na chvoste Európskej únie. Podľa slov prezidentky sú naši susedia omnoho lepšie pripravení na prípadný príchod tretej vlny spôsobenej variantom Delta. „Ľudia na Slovensku, predsa, nie sú neuvedomelí,“ apeluje na verejnosť.

Šíriť správy proti očkovaniu považuje za nehodné a život ohrozujúce. Zároveň však chápe poukazovanie občanov na chyby vlády: „vláda je tu aj na to, aby dokázala názoru verejnosti čeliť a chyby napraviť.“

Napriek svojej výzve občanom dodáva, že očkovanie je dobrovoľným činom. „Nik nikomu neupiera to, že očkovanie je dobrovoľné. Avšak snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity vo svete je prejavom úcty, nie stádovitosti. Je prirodzené a ľudské, že máme obavy z nového, niektorí z vás aj z vakcinácie. Zvážme teda riziká, ktoré prinášajú nové kmene vírusu,“ uzatvára.

Obávaš sa tretej vlny pandémie?

Už aj u nás

Vírus Delta bol na Slovensku sekvenovaný počas 22. júna, ako upozornil v relácii Braňo Závodský naživo na Extrese biochemik Vladimír Leksa, sekvenácia trvá na Slovensku približne tri týždne, čo znamená, že sa vírusu podarilo preniknúť na územie nášho malého štátu takmer pred mesiacov. Aj z tohto hľadiska vníma očkovanie za veľmi potrebné.

Na druhej strane verejnosť upokojuje vyjadrením, že individuálnou zodpovednosťou sa dokážeme pred treťou vlnou uchrániť. Súčasnú situáciu determinuje množstvo faktorov, ktoré pri vzniku druhej vlny do jej priebehu nevstupovali.

Situáciu v našej krajine mení v porovnaní s rokom 2020 a druhou vlnou pandémie zapríčinenou britským variantom Alfa, ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Tými sú zaočkovanosť, politickí predstavitelia, konzistentnosť nariadení, zodpovednosť ľudí a, v neposlednom rade aj priaznivé počasie.

Biochemik Leksa: S Deltou nemusíme skončiť ako India, očkovaných považujem za hrdinov

Čo môžeme spraviť teraz je, že sa môžeme poďakovať ľuďom, ktorí sa dali zaočkovať. Ak niekto skočí za druhým do rieky, aby ho zachránil, je hrdina. Takto vnímam očkovaných. Je zbytočné ukazovať, čo hovorí odborná literatúra, ľudia, ktorí veria vede, sú už zaočkovaní. Na ostatných musíme aplikovať inú metódu,“ vraví a dodáva, že je potrebné rozlišovať nezaočkovaných ľudí na viacero skupín. Na tých, ktorí sú výrazne proti očkovaniu a akákoľvek vakcína je pre nich znakom zla, ale aj na tých, ktorí sa k vakcinácii ešte pre nízku dôveru či rôzne pochybnosti odhodlávajú.

Delta má mutáciu v proteíne, ktorá ho veľmi zvýhodňuje. Teraz sa ešte objavil aj Delta Plus, ten ešte chytil mutáciu podobnú juhoafrickému, ktorá mu umožňuje trošinku ubziknúť našej imunite. Tých možností v genóme však nie je veľa, preto sa na rozličných miestach na zemeguli objavujú rovnaké mutácie opakovane, môžeme to vidieť na viacerých variantoch vírusu“ upokojuje biochemik.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK