Zuzana spája vo svojom biznise slovenské tradície s moderným dizajnom

  • Pomerne nová značka Laser Art Atelier na slovenskom handmade trhu vznikla v októbri 2018
  • Za všetkým stojí mladá Slovenka Zuzana
  • S vlastným remeslom začínala pod značkou Slovak Roots a Roots of Life
Laser Art Atelier
Laser Art Atelier
  • Pomerne nová značka Laser Art Atelier na slovenskom handmade trhu vznikla v októbri 2018
  • Za všetkým stojí mladá Slovenka Zuzana
  • S vlastným remeslom začínala pod značkou Slovak Roots a Roots of Life

Ahojte Laser Art Atelier, mnohí vás určite poznajú ako výrobcov drevených dekoratívnych predmetov, ako tieto produkty vznikajú a akú technológiu na to používate?

Ahoj, volám sa Zuzana, už nejaký ten čas predávam drevené ozdoby. Moje výrobky vznikajú  pomocou lasera. Tento stroj dokáže gravírovať a rezať do dreva alebo iných materiálov. Sama mám rada originálne veci, preto si všetko v prvom rade kreslím či už na papier alebo rovno v počítači. Ďalej návrhy upravím v rôznych grafických programoch a laser to následne vyreže. Týmto to samozrejme nekončí. Ďalej nasleduje opracovanie výrobku, šmirgľovanie, maľovanie, lakovanie či lepenie. Každý výrobok je iný a inak časovo náročný. Dôležitá je kvalita s pracovania a originálnosť než kvantita.

Laser Art Atelier
zdroj: Laser Art Atelier

Kedy vznikla značka Laser Art Atelier a prečo práve takýto názov?

Značka Laser Art Atelier vznikla koncom októbra 2018, dá sa povedať,  že nedávno. Názov bol zámerne definovaný v týchto troch slovách. Laser je môj hlavný nástroj k výrobe. Art symbolizuje veľkú časť toho, čo do tvorby dávam, od nápadov až po spracovanie. Atelier, to je dielňa kde sa to všetko deje. Tam tvorím, tam som doma.

Ako si sa dostala k spracúvaniu dreva a ručnej výrobe?

K tejto práci som sa dostala v jednej firme, kde sme mali aj laser. Pracovala som tam 3 roky a veľa som sa naučila, získala prax a skúsenosti. Z práce sa stal aj koníček, tak som sa rozhodla ísť vlastnou cestou a pomaly vznikol tento Ateliér. Bol to veľký sen, ktorý sa mi splnil.

zdroj: Laser Art Atelier

Čo si študovala a ako si sa učila pracovať s drevom?

Už od mala som mala blízko k umeniu a maľovaniu, navštevovala som ľudovú školu umenia. Študovala som v Ružomberku Propagačnú grafiku, ale nepracovala som v tomto obore, až po niekoľkých rokoch som sa k tomu vrátila. Zistila som, že toto je tá správna cesta, ktorá mi otvorila iné dvere. Začínala som výrobou šperkov z dreva.

S akými druhmi dreva pracuješ a koľko ľudí na to všetko treba?

Väčšinou pracujem s preglejkami rôznych hrúbok a druhov dreva, ale aj masívnym drevom, s látkami, kožou či papierom. Drevo je materiál, ktorý stále pracuje, na to netreba zabúdať, preto je dôležité kvalitné drevo a jeho opracovanie.

zdroj: Laser Art Atelier

V ateliéri pracujem sama, vyhovuje mi to takto, aj keď je to veľmi náročné. Práca zahŕňa návrhy, obsluhu stroja, celkovú výrobu produktov, propagácia, fotenie výrobkov, komunikáciu s klientmi, fakturáciu, posielanie balíčkov, zaistenie materiálu, predávanie na trhoch a mnoho iného.

Čím musí byť dielňa vybavená, aby si dokázala tvoriť?

Dielňa, v ktorej pracujem, je jedna veľká miestnosť, prispôsobená mojej práci. Elektrina, kúrenie, internet, stoly kde pracujem, regály s materiálom a hotovými výrobkami, úložný priestor,  počítač, laser a kútik na oddych. To je základ, ktorý je potrebný pre dielňu.

zdroj: Laser Art Atelier

Máš pomerne široký záber produktov, ktoré ponúkaš, čo všetko u teba nájdeme?

Ako som už spomínala, začínala som výrobou šperkov, náušníc, ale aj motýlikov a manžetových gombíkov pre pánov, tie môžete vidieť pod značkou Slovak Roots. Okrem toho vyrábam dekorácie a spomienkové predmety na rôzne príležitosti ako sú svadby alebo sviatky, drevené obrazy ale aj maľované, ktoré mám aj pod značkou Roots of Life. Často experimentujem s farbami a rôznymi materiálmi, tak vznikla aj posledná jarná kolekcia šperkov, každý kúsok je originál. Veľa vecí robím priamo na zákazky.

Aký nákladný je proces výroby? Vrátila sa ti tvoja investícia predajom?

S výrobou sú samozrejme spojené aj náklady, to všetko si naceňujem podľa množstva použitých materiálov a komponentov, času, grafike, práci stroja a celkovej výrobe každého produktu. Na začiatku je dosť veľká investícia, ktorej som sa bála, ale môžem povedať, že sa to určite vracia, len nie hneď naraz.

zdroj: Laser Art Atelier

Koľko času približne do remesla investuješ?

Som z  tých ľudí, pre ktorých je 24 hodín málo, takže venujem  tvorbe väčšinu svojho času. No najviac času trávim nad návrhmi, snažím sa vyrábať pestré a zaujímavé výrobky, tí čo ma sledujú sa majú na čo tešiť. Pre mňa je to nielen práca, ale aj koníček, ktorý ma napĺňa  a posúva ďalej. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK