Zverejnili najnižšie a najvyššie platy Slovákov. Ekonóm má na čerstvé čísla jasný názor (PRIESKUM)

  • Desatina ľudí videla vlani na výplatnej páske menej ako 800 eur v hrubom
  • Naopak, desatina pracujúcich má plat vyšší ako 2 450 eur
  • Priepasť medzi platmi zhodnotil pre Startitup ekonóm Radovan Ďurana z organizácie INESS
práca, peniaze
Unsplash/Lilzi Designs
  • Desatina ľudí videla vlani na výplatnej páske menej ako 800 eur v hrubom
  • Naopak, desatina pracujúcich má plat vyšší ako 2 450 eur
  • Priepasť medzi platmi zhodnotil pre Startitup ekonóm Radovan Ďurana z organizácie INESS

Desatina ľudí pracujúcich na Slovensku mala vlani nižší hrubý plat ako 800 eur. Ak zamestnanec nemal deti a uplatňoval si nezdaniteľnú časť základu dane, narábal mesačne s čistým príjmom pod 632 eur.

Rozdiel nie je veľký

Najlepšie zarábajúca desatina ľudí na Slovensku dostávala v minulom roku v hrubom základný plat vyšší ako 2 450 eur. Startitup zaujímalo, či je rozdiel medzi oboma čiastkami priepastný, alebo nejde o nič alarmujúce.

„Situácia na Slovensku je taká, že u nás je rozdiel medzi vysokými a nízkymi mzdami pomerne malý. V iných vyspelejších krajinách sú takéto rozdiely väčšie. Slovensko má z pohľadu výšky miezd jednu z najnižších nerovností,“ osvetlil Radovan Ďurana z organizácie INESS.

Ak teda išlo o bezdetného zamestnanca z najlepšie zarábajúcej desatiny ľudí na Slovensku, ktorý si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane, v čistom zarábal mesačne viac ako 1 790 eur. Ukazuje to analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Regionálne rozdiely

Slovenský platový medián predstavoval vlani 1 288 eur v hrubom. Ide o hodnotu hrubej mzdy, pri ktorej polovica ľudí zarába menej a polovica, naopak, viac. Porovnanie mediánov v jednotlivých krajoch ukazuje výrazný rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska.

Najväčšie regionálne rozdiely sú medzi Bratislavským a Prešovským krajom. Kým v hlavnom meste zarobila v roku 2021 polovica zarábajúcich nad 1 520 eur, v Prešove a okolí sú takéto platy považované skôr za výnimočné. Nad 1 600 eur v hrubom tu napríklad vlani zarábala len najlepšia desatina zamestnancov.

Pri zamestnancoch, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, sú regionálne rozdiely v mnohých prípadoch ešte výraznejšie. Iba polovica ľudí v Bratislavskom kraji mala vlani nižší plat ako 1 750 eur v hrubom.

V Prešovskom kraji predstavuje medián len 1 100 eur v hrubom. Pohľad na regionálne mediány pri vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov je však zaujímavý v prípade Košického kraja. Medián tu v roku 2021 predstavoval 1 620 eur v hrubom a od hlavného mesta nie je vzdialený ako ostatné regióny.

Požiadavka na titul

Košický kraj je po bratislavskom regióne v poradí druhým s najvyšším počtom ponúk, ktoré požadujú vysokoškolské vzdelanie. Portál Profesia.sk evidoval vlani v Bratislavskom kraji 11 723 ponúk, ktoré požadovali univerzitný titul druhého stupňa. V prípade košického regiónu išlo o 2 442 inzerátov.

„Faktorom, ktorý mohol ovplyvniť aj pomerne vysoký platový medián, je, že až tretina košických ponúk je v informačných technológiách, teda v najlepšie platenej oblasti na Slovensku,“ upozornila spoločnosť Profesia.

Pri pracovných príležitostiach v Bratislave, ktoré požadujú vysokú školu, sú vyrovnanejšie možnosti z rôznych odvetví. Sektor IT tu tvorí 23 percent.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá