Zverejnili nominácie na Homofóba roka: Nominovaní sú Matovič, tenista Kližan či známy raper
- IĽP a Dúhové Slovensko spustili 12. ročník ankety Homofób roka, kde prvýkrát hodnotia aj skutky
- Hlasovať možno do 16. júna

- IĽP a Dúhové Slovensko spustili 12. ročník ankety Homofób roka, kde prvýkrát hodnotia aj skutky
- Hlasovať možno do 16. júna
Pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii (IDAHOT), ktorý sa každoročne pripomína 17. mája, spustili mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. už dvanásty ročník ankety Homofób roka.
Cieľom kampane je upozorniť na nenávistné prejavy a činy voči LGBT+ komunite na Slovensku.
Verejnosť môže hlasovať za „víťaza“ tejto anticeny do 16. júna. Po minuloročnej prestávke, spôsobenej zhoršenou bezpečnostnou situáciou po pokuse o atentát na premiéra Roberta Fica, sa organizátori rozhodli vrátiť s rozšíreným formátom ankety. Informovali tak médiá prostredníctvom tlačovej správy.
„Vzhľadom na to, že homofóbovia a homofóbky vo verejnom priestore sa posunuli od slov k činom, rozhodli sme sa tento rok zaradiť do ankety popri výrokoch aj konkrétne homofóbne skutky,“ uviedol Peter Weisenbacher, riaditeľ Inštitútu ľudských práv. Zároveň vyzval verejnosť, aby pri príležitosti IDAHOT nosila dúhovú stužku ako symbol podpory LGBT+ ľudí. „Takto vysielame signál nielen homofóbom, ale najmä ľuďom z LGBT menšín, že stoja za podporou a rešpektom.“
Medzi doterajšími laureátmi anticeny sú známe mená ako Štefan Harabin, Anna Záborská, Igor Matovič či biskup Ján Orosch. Zatiaľ jediným, kto si cenu osobne prevzal, bol Andrej Danko. Po stretnutí s organizátormi v minulosti zmiernil svoje vyjadrenia voči LGBT komunite.
Koordinátorka iniciatívy Dúhové Slovensko Zuzana Slamená reagovala na potenciálne útoky a dezinformácie:
„Chcem verejne zdôrazniť, že na kampaň Homofób roka sme nikdy nezískali financie zo štátnych ani zahraničných fondov, nadácií či grantov. Ide o čisto dobrovoľnícku aktivitu, financovanú z individuálnych darov. Práve pre rastúci tlak cítime ešte väčšiu podporu zo strany verejnosti a organizácií naprieč EÚ aj mimo nej.“
Nominácie na Homofóba roka 2025:
1. Martina Šimkovičová – ministerka kultúry a šíriteľka konšpirácií
Za výrok: „LGBTI+ mimovládky už od ministerstva kultúry nedostanú ani cent.“
Organizátori tvrdia, že ide o zneužitie právomoci na základe sexuálnej orientácie.
2. Igor Matovič – predseda Hnutia Slovensko a bývalý premiér
Za výrok namierený proti Petrovi Pellegrinimu: „Pellegrini si oblieka červené tangáče a pozýva si rôznych mužov do bytu.“
Výrok bol označený za homofóbny útok s cieľom dehonestovať politického oponenta.
3. Separ – raper
Za výrok: „Ja len nesúhlasím s tým, aby sa na základných školách na prvom stupni dávalo deťom na výber, či sú radiátor alebo žehlička.“
Ide podľa organizátorov o dezinformáciu a zosmiešňovanie trans ľudí.
4. Martin Kližan – bývalý tenista
Za podporu Daniela Bombica, známeho z nenávistných výrokov, vrátane večere so stíhaným extrémistom, ktorého vyjadrenia boli opakovane označené za homofóbne, rasistické a antisemitské.
5. Rudolf Huliak – minister cestovného ruchu a športu
Za výrok: „Tvrdo a striktne sa ohradzujeme proti šíreniu tu demagogickej ideológie progresívneho liberalizmu, ktorou je ideológia LGBT a 72 nezmyslov, ktoré nazývajú rodmi.“
Vyjadrenie označili aktivisti za urážlivé a nepravdivé.
Organizácie upozorňujú, že cieľom kampane nie je šíriť nenávisť, ale upozorniť na jej prítomnosť v slovenskom verejnom živote a motivovať spoločnosť k väčšej citlivosti a rešpektu voči zraniteľným skupinám.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: TS/Inštitút ľudských práv