Komik Michael Szatmary: Boris Kollár nám židom nerobí veľmi dobrú reklamu

Slovenský pilot: Komerčné lietadlá môže pilotovať aj slepý človek

Erik Kaliňák: Strýko nepije ani alkohol, drogami sa ho snažili zdiskreditovať

Zvieratá na Zemi umierajú rekordným tempom, až pätina vymizne zo sveta

  • Populácie rýb, vtákov či obojživelníkov poklesli na svete od roku 1970 o 68 percent
  • Podľa Národnej stratégie ochrany biodiverzity je v SR ohrozených 70 percent druhov rýb
  • Okrem toho aj všetky obojživelníky,takmer 92 percent druhov plazov, 46 percent hniezdiacich druhov vtákov a 69 percent druhov cicavcov
gaperd
Unsplash/Gwen Weustink
  • Populácie rýb, vtákov či obojživelníkov poklesli na svete od roku 1970 o 68 percent
  • Podľa Národnej stratégie ochrany biodiverzity je v SR ohrozených 70 percent druhov rýb
  • Okrem toho aj všetky obojživelníky,takmer 92 percent druhov plazov, 46 percent hniezdiacich druhov vtákov a 69 percent druhov cicavcov

Populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov poklesli na svete od roku 1970 v priemere o 68 percent. Konštatuje to Správa o stave planéty – Living Planet Report 2020, ktorú dnes zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF). V tlačovej správe, ktorú uverejnila agentúra SITA o tom informovala Andrea Settey Hajduchová z WWF Slovensko.

Najviac prichádzame o sladkovodné živočíchy

Ako ďalej priblížila, údaj o poklese populácií živočíchov, takzvaný „Living Planet Index“ stanovila správa s využitím údajov o 4 392 druhoch živočíchov a 20 811 monitorovaných populáciách v rôznych častiach sveta. Index odráža priemernú zmenu veľkosti populácií za obdobie rokov 1970 – 2016. Z pohľadu kontinentov najväčší úbytok zaznamenali populácie živočíchov v Latinskej Amerike a Karibiku (94 percent) a v Afrike (65 percent).

Z pohľadu ekosystémov zaznamenali najväčší úbytok populácie v prípade sladkovodných živočíchov (84 percent).

Správa upozorňuje, že v tomto storočí hrozí pre klímu vyhynutie až pätine živočíchov. Zároveň najrýchlejšie ubúda biodiverzita v prípade sladkovodných ekosystémov (84 percent).

Príčinou je nadmerný lov rýb a znečistenie, no opäť najmä strata prirodzeného prostredia. Od roku 1970 došlo k strate 35 percent prírodných mokradí, ktoré zo sveta miznú rýchlejšie, než prírodné lesy. Významne sa zmenili aj rieky a riečna krajina. Podľa správy len tretina z 242 najdlhších riek sveta, s dĺžkou viac ako tisíc kilometrov, zostáva bez zásahov človeka a tečie ešte slobodne.

A sú to rieky v odľahlých oblastiach, najmä v Arktíde, v povodí Konga a v Amazónii.

U nás je ohrozených 92 % druhov plazov

Na Slovensku nie je v dobrom ekologickom stave 46 percent vodných útvarov, a to nielen pre znečistenie, ale aj v dôsledku nevhodných úprav a bariér, ktoré ich prehradzujú.

Na Slovensku sa tiež nedarí zastaviť pokles biodiverzity. Podľa Národnej stratégie ochrany biodiverzity je na Slovensku ohrozených 70 percent druhov rýb, všetky obojživelníky, takmer 92 percent druhov plazov, 46 percent hniezdiacich druhov vtákov a 69 percent druhov cicavcov.

Slovenky vymysleli geniálnu hru, ktorá pomáha vzťahom. Nazrie pritom aj do najhlbších kútov duše

Z rýb sú ohrozené predovšetkým migrujúce druhy, ktoré nedokážu prekonať nevhodné bariéry na riekach. Podľa červeného zoznamu už u nás vyhynulo šesť druhov rýb a ďalších sedem druhov patrí ku kriticky ohrozeným. Medzi vyhynuté patrí vyza veľká, niektoré druhy jeseterov, pstruh morský či losos atlantický.

Slovensko je na tom najlepšie pri bezstavovcoch (ohrozenosť 8,4 percenta), situácia je však vážna aj v tomto prípade, upozorňuje správa. Podľa nej sú kriticky ohrozené takmer všetky druhy bezstavovcov viazané na mŕtve drevo, ktorého pri lesnom hospodárení nezostáva najmä v listnatých lesoch potrebné množstvo.

Zdroj: SITA

Najnovšie video