Zvládla 27 pôrodov a na svet priviedla 69 detí. Valentina Vasiľjeva je dodnes považovaná za rekordérku v plodnosti

  • Valentina Vasiľjeva je považovaná za najplodnejšiu ženu sveta
  • Porodila 69 detí, vychovala napokon „len“ 67. Jej muž patrí taktiež k rekordérom plodnosti
Untitled design (89)
Unsplash/Jonathan Borba, brightside.me
  • Valentina Vasiľjeva je považovaná za najplodnejšiu ženu sveta
  • Porodila 69 detí, vychovala napokon „len“ 67. Jej muž patrí taktiež k rekordérom plodnosti

Ruska Valentina Vasiľjeva je držiteľkou zaujímavého rekordu. Zvládla 27 pôrodov a porodila 69 detí. Ide o skutočne neuveriteľný počet a málokto mu skutočne uverí. No opak je pravdou. Existuje množstvo súčasných zdrojov, ktoré naznačujú, že tento zdanlivo nepravdepodobný a štatisticky mimoriadny príbeh je pravdivý.

Manželka Feodora Vasiľjeva dala život 16 párom dvojičiek, siedmim trojičkám a štyrikrát sa im dokonca narodili štvorčatá. Všetky deti mala s jedným mužom a ten patrí tiež k rekordérom plodnosti. Feodor bol ženatý až dvakrát. Jeho druhá žena priviedla na svet 18 detí, a teda bol 87-násobným otcom. 

zdroj: brightside.me

„27. februára 1782 prišiel do Moskvy zoznam z Nikolského kláštora, ktorý obsahoval informáciu, že roľník z okresu Shuya Feodor Vassilyev, ktorý sa dvakrát oženil, mal 87 detí. Jeho prvá manželka porodila 16 párov dvojčiat, sedem párov trojčiat a štyri štvorčatá. Jeho druhej manželke sa v ôsmich pôrodoch narodilo šesť párov dvojčiat a dve trojičky. Vassilyev mal v tom čase 75 rokov a 82 jeho detí bolo nažive,“ píše sa v záznamoch z Petrohradskej panorámy. 

Prezývali ho „Boh plodnosti“, odhalili ho po smrti. Gynekológ má desiatky detí, nevedomky oplodňoval ženy

Presné záznamy o tom, ako sa manželia spoznali, nie sú známe. No podľa viacerých údajov sa ich cesty spojili začiatkom 18. storočia, v čase kedy Rusko predstavovalo impérium a obaja sa živili ako farmári.

Dvojica má svoje miesto aj v Guinessovej knihe rekordov, kde dodnes patrí k rekordérom. Zaujímavosťou je fakt, že dvojica spoločne vychovala 67 detí. Dvojičky zomreli veľmi krátko po pôrode. 

Je možné porodiť viac ako 60 detí?

James Segars, riaditeľ Divízie reprodukčnej vedy a výskumu zdravia žien na Univerzite Johns Hopkins, spoločne s tímom odborníkov nahliadol trochu hlbšie do tohto ohromujúceho a zdanlivo pochybného tvrdenia. Ak vezmeme do úvahy modernú vedu, žena by sa teoreticky mohla stať matkou oveľa viac detí, ako sme si kedysi mysleli. 

zdroj: brightside.me
 

Môže byť žena dostatočne plodná počas tak dlhého obdobia?

Tesne pred menopauzou sa plodnosť žien znižuje. „Percentuálna šanca na narodenie dieťaťa za cyklus, keď má žena 45 rokov, je približne 1 % mesačne,“ hovorí Valerie Baker, ktorá je docentkou pôrodníctva a gynekológie na Stanfordskej lekárskej fakulte.

zdroj: Unsplash/Camylla Battani

Nevídaná plodnosť predstavuje výnimku

„Väčšina žien neotehotnie po 42. roku života,“ hovorí Segars. Schopnosť otehotnieť navyše klesá s každým tehotenstvom, pretože postupný pôrod si vyberá svoju daň na reprodukčnej anatómii ženy. A keby pani Vasilijevová dojčila, ako by sa dalo očakávať u roľníka, ktorý by si nemohol dovoliť inú možnosť, tak jej telo by nemalo ovuláciu.

Táto zabudovaná biologická metóda antikoncepcie by ešte viac predĺžila pravdepodobnosť jej otehotnenia tak často, ako to uvádzajú zápisky z kláštora v Nikolsku, kde boli nahlásené všetky zaznamenané pôrody poddaných.

Pracovné bremeno je to, čo skutočne začína podkopávať dôveryhodnosť toľkých pôrodov, a to najmä vzhľadom na prostredie pred stovkami rokov na ruskom vidieku. Predpoklad, že Valentína prežila 27 pôrodov, je teda pochybný. „V minulosti bolo každé tehotenstvo rizikom pre život matky,“ hovorí Segars.

zdroj: gotupdates.com

Doposiaľ nie je známe, ako deti manželov žili, kde sa usadili či akého veku sa dožili. Pri ich vysokom počte je však možné, že niekde v Rusku sa ešte nájdu ich potomkovia.

Pôrody Valentiny mnohým spôsobujú zimomriavky. Podľa odborníkov je takáto plodnosť nevídaná. Hovoria o nej ako o výnimke. Tiež uvádzajú, že najplodnejšia žena sveta musela mať genetickú predispozíciu.

Zdroje: bbc.com, guinnessworldrecords.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK