Zvládneš šoférovať v zime? Otestuj sa, najväčšou hrozbou nie je sneh, nebezpečenstvo striehne inde

  • Sneh a zľadovatená vozovka robia Slovákom na cestách veľké problémy
  • Jazda v zime však nie je iba o šmykoch a ich zvládnutí
  • Ovládaš pravidlá cestnej premávky počas zimy? Over si svoje znalosti v kvíze
kviz
Facebook - Polícia SR - Žilinský kraj
  • Sneh a zľadovatená vozovka robia Slovákom na cestách veľké problémy
  • Jazda v zime však nie je iba o šmykoch a ich zvládnutí
  • Ovládaš pravidlá cestnej premávky počas zimy? Over si svoje znalosti v kvíze

Zima je pre vodičov jedným z najnebezpečnejších období. Šmyk, nedobrzdenie na zľadovatenej vozovke či neprehľadná jazda počas snehových kalamít. Aj toto sú faktory a situácie, ktoré ovplyvňujú cestnú premávku v zimnom období. 

Sneh, ľad a mokrá cesta sú veľkou výstrahou pre Slovákov k tomu, aby jazdili bezpečnejšie. Napriek tomu si to mnohí neuvedomujú a jazdia rovnako ako počas suchých ciest. Pri nedostatočnej opatrnosti a nedodržiavaní základných pravidiel však môže nastať situácia, ktorá spôsobí poriadny zmätok a neraz to vedie aj k dopravným nehodám. 

Povinné zmluvné poistenie (PZP) škodu po nehode na cudzom aute uhradí, no poškodenie na svojom aute si musí vodič zaplatiť z vlastného vrecka – pokiaľ nemá havarijné poistenie.

Aj to však mnohí ľudia zanedbávajú. Čoraz obľúbenejšie sú však kombinácie PZP a havarijných poistení – napríklad komplexné poistenie AutoMat od Kooperativy vie vodičom priniesť viac ako štandardné havarijné poistenie – na jednej zmluve zahŕňa havarijné poistenie a PZP, tiež aj množstvo bonusových pripoistení pre všetky životné situácie s autom.

Over si svoje šoférske zručnosti v kvíze nižšie a zisti, či poznáš všetky pravidlá cestnej premávky v zime.

Aká je minimálna povolená hĺbka dezénu na zimných pneumatikách?

Správne! Nesprávne!

Pre vozidlá kategórií M a N, teda pre osobné vozidlá, je stanovená hĺbka hlavných drážok v stredovej časti povrchu dezénu na 3 mm.

Čo nariaďuje táto značka?

Dopravná značka Pexels
Správne! Nesprávne!

Značka znázorňujúca snehové reťaze na kolesách vodičom prikazuje použiť pri jazde autom reťaze minimálne na kolesách jednej hnacej nápravy.

V prípade, že je v období od 1. novembra do 31. marca na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, musí vodič podľa zákona:

Správne! Nesprávne!

Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky na Slovensku ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca.

Používajú sa hmlovky aj v zimnom období?

Dobpravná nehoda Facebook - Polícia SR - Žilinský kraj
Správne! Nesprávne!

Používanie hmloviek je podľa zákona vymedzené len na konkrétne cestné podmienky. Využívané majú byť iba za hmly, sneženia a dažďa. Za používanie hmloviek v čase, keď neprší, nesneží a nie je hmla, vodičovi hrozí pokuta, a to vo výške od 10 do 30 eur.

Na zasneženej ceste sa s manuálnou prevodovkou najľahšie rozbieha na:

Správne! Nesprávne!

V prípade, že sa vodič rozbieha do klzkého svahu, je potrebné zaradiť vyšší prevodový stupeň ako ten, ktorý sa používa bežne pri rozbehu do suchého svahu. Ideálne je sa na zasneženej ceste či zamrznutom kopci s manuálnou prevodovkou rozbehnúť na druhom prevodovom stupni.

Rasťo Chvála z garaz.tv tvrdí, že ak sa človek nevie s autom pohnúť z miesta, brúsenie kolesami po zľadovatenom podklade nepomôže. „Čím sa kolesá viac pretáčajú šmýkaním, tým menej vás ťahajú dopredu. Radšej cúvnite, alebo sa skúste zľahka rozhojdať. Pri vychádzaní do kopca využívajte rozbeh a kinetickú energiu z miesta, kde sa ešte rozbehnúť dá.“

Na čo upozorňuje táto značka?

Dopravná značka SITA
Správne! Nesprávne!

Značka vodičov upozorňuje na ujazdený alebo zľadovatený sneh, alebo na poľadovicu.

Automobil s ktorým pohonom kolies má najväčšiu pravdepodobnosť dosiahnuť pretáčavý šmyk?

Správne! Nesprávne!

Za príčinu pretáčavého správania automobilu môže strata priľnavosti kolies na zadnej náprave. Pri pretáčavom šmyku zatočí predná časť automobilu do zákruty, no počas toho, kedy má automobil zmeniť smer, pokračuje zadná časť pôvodným smerom.

To spôsobí pretočenie automobilu do protismeru alebo nekontrolovateľnú rotáciu, teda „hodiny“.

Nešťastná náhoda dokáže zaskočiť aj tých najpripravenejších motoristov, preto je dôležité mať poistenie, na ktoré sa môžete vždy spoľahnúť. Medzi najpopulárnejšie riešenia pred prichádzajúcou zimou patrí napríklad komplexné poistenie AutoMat od Kooperativy, ktoré funguje ako kombinácia PZP a havarijného poistenia aj s bonusovými službami navyše.

Pri aute, ktoré má na oknách, streche, kapote či dverách sneh, treba:

Dopravná nehoda TASR
Správne! Nesprávne!

Zákon o cestnej premávke uvádza, že vodič vozidla je pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť. Za nerešpektovanie tohto paragrafu môže byť vodičovi uložená pokuta v hodnote 30 až 50 eur.

Automobil s akým pohonom kolies má najväčšiu pravdepodobnosť dosiahnuť nedotáčavý šmyk?

Správne! Nesprávne!

Príčinou nedotáčaveho správania auta je strata priľnavosti kolies na prednej náprave. V tomto prípade auto nereaguje na zatočenie volantu a vozidlo pri nedotáčavom šmyku pokračuje priamym smerom.

Na to, aby vodič vozidlo dostal z nedotáčavého šmyku, stačí ubrať plyn a počkať, kým kolesá na hnacej náprave opäť nezískajú priľnavosť.

Ako najrýchlejšie a najšetrnejšie zohriať studený motor?

Dopravná nehoda TASR
Správne! Nesprávne!

Motoristický influencer Rasťo Chvála tvrdí, že na princíp jemnosti a ľahkosti jazdenia v chladných mesiacoch treba myslieť aj pri každom štartovaní a rozbiehaní auta.

„Pochopiteľne, autu nevyhovuje po štarte jazda na plný výkon. Netreba ho však dlho zahrievať na voľnobehu, treba vyraziť hneď do takej pol minúty od studeného štartu, ľahko pridávať, ľahko brzdiť a jemne prechádzať nerovnosti na ceste. Všetky súčasti auta tak prejdú rozcvičkou spoločne a postupne sa dostanú do stavu, kedy vedia ponúknuť plný výkon,“ uzatvára Rasťo Chvála.

Čo nepomáha v prevencii proti tuhnutiu nafty?

Správne! Nesprávne!

K zimným starostiam vodičov, ktorí jazdia na naftových vozidlách, patria problémy so štartovaním. V niektorých prípadoch je na vine batéria, v iných prerušená dodávka paliva.

Pri probléme s dodávkou nafty do valcov ide o tuhnutie samotnej nafty. Dôležitými pojmami pri tuhnutí nafty sú najmä teplota zákalu a teplota filtrovateľnosti.

Preto je pre vodičov dôležité, aby v zime jazdili a nechávali si aj pri státí plnú nádrž a do paliva pridávali aj aditíva.

KVÍZ: Zasnežené cesty, s ktorými si Slováci nevedia poradiť. Poznáš pravidlá cestnej premávky v zime?

Zľadovatené cesty či cesty so snehovou pokrývkou vedia spôsobiť veľa nebezpečných situácií. Stačí, aby človek v jednej z vedomostí v kvíze pochybil, a nehoda môže byť realitou. Dobrým riešením je preto kombinácia PZP a havarijného poistenia za výhodnú cenu, akú ponúka napríklad komplexné poistenie AutoMat od Kooperativy. To dokonca umožňuje vyskladať si poistenie auta v jednom balíku a zvýhodniť si tak celkovú cenu.

Na jednej zmluve v sebe zahŕňa havarijné poistenie a PZP, množstvo pripoistení pre všetky životné situácie spojené s autom – a dokonca aj praktický bonus v podobe osobnej predpovede počasia Kooperativa Meteo a asistenčných služieb v oblasti starostlivosti o svoje zdravie eDoctor.

Zima je zradným obdobím pre vodičov. Šmyk, nedobrzdenie na zľadovatenej vozovke aj neprehľadnejšia jazda v snehovej kalamite a zlom počasí môžu spôsobiť nejednu nehodu – v reálnom živote stačí zlyhať len v jednej veci, na ktorú sa pýtame v kvíze.

Dobrým riešením je preto nakombinovať PZP a havarijné poistenie za výhodnú cenu tak, aby bolo auto na nebezpečné zimné situácie plne pripravené. Na Slovensku takúto službu zastrešuje napríklad komplexné poistenie AutoMat od Kooperativy. To dokonca umožňuje vyskladať si poistenie auta v jednom balíku a zvýhodniť si tak celkovú cenu.

Na jednej zmluve v sebe zahŕňa havarijné poistenie a PZP, množstvo pripoistení pre všetky životné situácie spojené s autom a aj praktický bonus v podobe osobnej predpovede počasia Kooperativa Meteo a tiež asistenčných služieb v oblasti starostlivosti o svoje zdravie eDoctor.

Sneh nie je jediným problémom na cestách

Už aj 5 centimetrov snehu v zime dokáže na cestách narobiť poriadny problém. Niektoré situácie dokážu vodičov skutočne prekvapiť, a to aj v prípade, že majú najazdené státisíce kilometrov. Aj keď ti vyšiel v kvíze dobrý výsledok, v reálnom živote vodič nemá niekoľko sekúnd na premýšľanie a musí konať takmer inštinktívne.

Práve preto sa poisťovňa Kooperativa spojila s Rasťom Chválom z Garáž.TV, podľa ktorého je v zime potrebné venovať premávke a ceste mimoriadnu pozornosť – a získať si tak cenné momenty na včasné reagovanie.

„Násobíme čas, ktorý potrebujeme na jazdu, aby sme sa už na začiatku nedostali do úzkych. Čiže ako prvé, potrebujeme viac času, aby sme v nepriazni počasia a na zradnej ceste nemuseli ísť rýchlo. Potrebujeme násobne dlhšiu vzdialenosť na zastavenie a všetky úkony robíme ešte skôr. Okolie potrebuje násobne skôr vedieť, čo ideme urobiť, a nenechávame si manévre na poslednú chvíľu,“ vysvetľuje novinár a influencer v tejto oblasti Rasťo Chvála. 

Ako Rasťo Chvála ďalej dodáva, Slováci jazdu po snehu síce nepodceňujú, no omnoho horšie je to v prípade „snehovej čľapkanice“. „Hnedá snehová čľapkanica“ je podľa expertových slov oveľa nebezpečnejšia, a to preto, že dáva vodičom len falošný pocit väčšej istoty.

„Vždy máme nutkanie ísť rýchlejšie, lebo je to iba mokrý, roztápajúci sa sneh. Lenže pneumatiky sa posolenou kašou ľahko obalia, dezén nefunguje a auto ide nekontrolovane mimo želanej stopy,“ konštatuje Rasťo Chvála.

Čo je základom bezpečnej jazdy v zime?

Skúsený motorista Rasťo Chvála tvrdí, že jazda v zime už nie je iba o šmykoch a ich zvládnutí. Je to o predvídaní a odhade.

„Dnešné autá nám umožnia zatočiť počas brzdenia, skrotia začínajúci šmyk, ale vždy len v istej zóne, len na tenučkej hranici priľnavosti. Ak ju prekročíme niekoľkonásobne, ani ten najlepší systém nás nevytiahne z biedy,“ hovorí novinár. 

V zime podľa Chválu musíme vnímať, po akej trase prechádzame – či je to dolina, most alebo vchádzame do tieňa. Na každej z týchto ciest nás môže prekvapiť iná nečakaná situácia. 

Pre vodičov to teda znamená zvýšenie opatrnosti pri jazde autom. Zo štatistík poisťovne Kooperativa vyplýva, že za minulé zimné obdobie bolo nahlásených celkovo 26-tisíc poistných udalostí, pri ktorých si klienti uplatňovali náhradu škody zo svojho havarijného poistenia či PZP. 

Havarijné poistenie je síce doplnkový produkt navyše, no v nepríjemných situáciách dokáže ušetriť tisícky eur – a práve v zime sa takéto situácie vyskytujú najčastejšie. Zisti viac informácií o komplexnom poistení →

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá