Zvládneš to lepšie ako Fico alebo Matovič? V hre „Vyhraj voľby“ budeš mať v rukách osud celého Slovenska

  • Aktuálne situácia vo vláde je kritická
  • Možno aj kvôli tomu vznikla unikátna spoločenská hra s názvom Vyhraj voľby!
  • Vtiahne ťa do sveta politiky a každý tvoj ťah bude nesmierne dôležitý, pretože v rukách budeš mať budúcnosť celého Slovenska
SIU
  • Aktuálne situácia vo vláde je kritická
  • Možno aj kvôli tomu vznikla unikátna spoločenská hra s názvom Vyhraj voľby!
  • Vtiahne ťa do sveta politiky a každý tvoj ťah bude nesmierne dôležitý, pretože v rukách budeš mať budúcnosť celého Slovenska

Za hrou stojí Popradčan Samo Ceľuch, ktorý sa inšpiroval ostatnými parlamentnými voľbami. „Ponúkli mi nevyčerpateľnú studnicu hlášok, nereálnych sľubov a tiež diskusie o zmene volebného systému, ktoré ma inšpirovali k tomu, aby hráči nebojovali o Slovensko ako celok, ale bojovali o priazeň voličov jednotlivých regiónov Slovenska,“ hovorí pre Startitup. 

Tvorba celej hry aj s nasledovnou výrobou trvala približne rok, čo Samo opisuje ako dosť dlhú cestu. Dôvodom tvorby spoločenskej hry týkajúcej sa slovenskej politiky má byť nedostatok podobných hier na slovenskom trhu. „Tiež som chcel vtipnou formou poukázať na dôležité témy a možno aj takýmto spôsobom pritiahnuť k našej politickej scéne viac pozornosti od ľudí, ktorí sa nezaujímajú koho a či volia.“

zdroj: SIU

Skĺznuť na nelegálnu cestu je jednoduché

Ako sme už písali vyššie, cieľom hry je vtiahnuť hráčov do sveta politiky a jednému z nich umožniť ovládnuť Slovensko. Zaujímavosťou je, že za detailne prepracovanou hrou stojí len Samo. „Tvoril som väčšinou sám, hru som však testoval a následne upravoval s mojou snúbenicou a priateľmi, za čo im patrí veľká vďaka,“ hovorí. 

So zaujímavou grafikou Samovi pomáhal najmä jeho brat. Sám hovorí, že bratova pomoc mu dala väčší priestor na manévrovanie a mohol do grafiky zakomponovať pár „easter eggs“ pre všímavých hráčov.

Niekoľko ľudí si už hru zakúpilo a reakcie boli rôzne. Niektorí sa celý čas zabávajú, iní sústredia všetko svoje úsilie na to, aby zvíťazili a nič si nedarujú. „Najviac ma ale zaujalo to, že jeden z hráčov zistil, aké je pri dosahovaní výhry vo voľbách ľahké skĺznuť na nelegálnu cestu. Snáď to je tak len v tejto hre,“ smeje sa Samo. 

zdroj: SIU

Pelleho jedenástka?

V hre sa nachádza 11 politikov, ktorí sa čisto náhodne, ako hovorí Samo, podobajú na 11 výrazných tvárí jedenástich najlepších strán z parlamentných volieb 2020. Nájdeš tam napríklad Ivora Masloviča, Manfreda Kotrbu a Andrzeja Granka. 

Mená sú skrášlené kvôli tomu, že nejde o reálnych politikov, ale o ich karikatúry, ktoré humorne reflektujú našu politickú scénu. „Nechcel som, aby sa hráči stotožňovali s reálnymi politikmi, ale aby sa bavili na ich absurdnostiach,“ vysvetľuje Samo. 

zdroj: SIU

Pravidlá hry sú úplne jednoduché. Vyhráva hráč, ktorý získa najväčší počet hlasov. Hráči rôznymi spôsobmi získavajú voličské body, vďaka ktorým potom obsadzujú regióny. Každý región je svojimi voličskými požiadavkami jedinečný a dáva hráčovi voličské hlasy podľa počtu voličov, ktorí tam žijú.

Počas hrania sa môžeš tešiť aj na zaujímavé duely. Hra obsahuje 12 tém. Aj vďaka duelom si dokážeš získať priazeň voličov. Všetky témy sú originálne. Patria medzi ne klasiky ako „diaľnica z KE do BA“ či „Slovensko ako montážna hala Európy“.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech