Zvládol by si týždeň bez smartfónu?

  • Čo by pre teba znamenal týždeň bez telefónu? Vieš si to vôbec predstaviť?
clem-onojeghuo-136847
unsplash.com/clem onojeghuo
  • Čo by pre teba znamenal týždeň bez telefónu? Vieš si to vôbec predstaviť?

Voľakedy bol telefón raritou, vymoženosťou, dnes je to naopak. Ten, kto ho nemá je divný. Čudák. Pre mnohých sa telefón stal neoddeliteľnou súčasťou dňa, znie to ako strašné klišé, ale je to presne tak. Ráno väčšina z nás vstáva vďaka budíku v telefóne, pri raňajkách si scrollujeme novinky, ktoré sa stali, kým sme spali, následne si cez appku nájdeme spoje do školy či práce. Zapneme krokomer a odchádzame z domu, … a takto to ide celý deň. Samozrejme, u každého odlišne a v inej miere. Zvládol by si však týždeň bez svojho smartfónu?

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: unsplash.com/rawpixel

Späť v čase

Niekedy si mal telefón zrejme iba na to, aby si si mohol zavolať, prípadne niekomu napísať správu. Teraz má mnoho ľudí s týmto malým šikovným vynálezom spojenú časť života. Napríklad Petra mi povedala: ,,Svoj bežný deň si bez telefónu určite predstaviť neviem, bez neho neviem ani, do akej miestnosti ísť na hodinu, pozerám cezeň seriály, mám tam audioknihy a učebnice v pdfku. Nemohla by som bez neho robiť ani svoju prácu a byť v kontakte s 95 % ľuďmi, na ktorých mi záleží.“

Áno, je to tak, z telefónu sa počas rokov stala vec, ktorá je dobrá takmer na všetko. Dá sa na ňom urobiť prezentácia do práce či školy, môžeš si do neho písať poznámky, čítať alebo počúvať cezeň knihy a pozerať filmy. Nehovoriac o aplikáciách.

Aby si každý z nás vedel predstaviť svoj deň bez mobilu úplne jednoducho, asi by sme sa museli vrátiť späť v čase. Záleží však na tom, do akej miery svoj telefón využívaš. ,,Mne osobne by chýbal Instagram a asi by som mala nutkanie pozrieť, čo nové vo svete, prípadne na Messengeri, ale inak si viem predstaviť, že by som to zvládla v pohode. Často telefón niekde zabudnem, takže zabudnúť ho na týždeň by mohla byt zaujímavá skúsenosť,“ vyjadrila sa Katarína.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: unsplash.com/jacob ufkes

Výhody

Tak ako sme si zvykli na technológie a urobili im priestor v našich životoch, určite by sme si vedeli zvyknúť aj na čas bez nich. Aj keď by sme tak dnešnej dobe zvládli fungovať asi iba ten jeden týždeň. Dovolenka bez mobilu, ktorá by mohla byť skutočne prínosná.

,,Pre mňa by to bola pravdepodobne úľava. Čo viem určite, zvýšila by sa moja efektivita vo voľnom čase, mala by som ho viac a neriešila by som nepodstatné veci. Čo sa týka spojenia sa s ľuďmi, kvôli kontaktu by som bola ochotná ísť na notebook na FB, aby som sa vedela s niekým na niečom dohodnúť,“ prezradila mi svoj názor Adriána.

Mám kamarátku, ktorá sa bežne dobrovoľne odstrihne od telefónu. Najmä v skúškovom období, kedy vie, že by kvôli nemu prokrastinovala a strácala čas. Momentálne má svoj iPhone v oprave a za ten čas si kúpila obyčajný telefón za desať eur. Dokonca začala zvažovať, že by svoj lepší telefón predala a peniaze si odložila. Vraj si plánuje kúpiť iba za časť z peňazí lepší model ako ten terajší, no nič drahé.

,,Viac sa sústredím na prednáškach a všímam si ľudí okolo mňa,“ prezradila mi Laura a mňa tento názor veľmi inšpiroval. Telefón sa snažím využívať efektívne, odpisujem cezeň na e-maily, na správy z práce, zo školy. No niekedy sa pristihnem pri tom, ako bezcieľne prepínam medzi aplikáciami a strácam tak čas, ktorý som mohla využiť efektívnejšie.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: unsplash.com/saulo mohana

Týždeň bez telefónu by sa dal zvládnuť. Bez ohľadu na to, aké je tvoje zamestnanie a profesia. Veci sa určite dajú nastaviť tak, aby si nemusel svoj smartfón kontrolovať každých päť minút. Otázkou však zostáva, či je zle aj to, keď niekto využíva svoj telefón tak efektívne ako napríklad Petra. Takpovediac má pre ňu funkciu denného plánovača a malej knižnice, v ktorej má na malom mieste veľa vecí.

Pokiaľ by si sa teda cez všetky užitočné veci napokon aj tak nenašiel na sociálnych sieťach, je naozaj potrebný týždeň bez telefónu? Možno iba ako účinná terapia pre oči a prsty, ktoré trpia neustálim používaním telefónov. Po psychickej stránke by to mohlo znamenať oslobodenie sa.

Voľnosť od materiálnej veci, na ktorej „závisí“ tvoj život. Mnoho z nás už zažilo ten pocit, keď sa telefón počas dňa vybíja a ty nemáš pri sebe baterku. Čo teraz?! Nič, ľudia počkajú, práca počká, pokiaľ práve nemáš smrteľný deadline. Ľudia predsa kedysi fungovali bez mobilov, vedeli sa dostať z bodu A do bodu B a dokázali sa dohodnúť, kedy sa tam stretnú. Vtedy sa musel na slovo klásť väčší dôraz. Pretože sms o zrušenom stretnutí sa odoslať nedala. Aj na toto by bol týždeň bez smartfónu užitočný. Aby sme si uvedomili podstatné hodnoty v živote.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech