Zvrat v realitách: Realizačné ceny nehnuteľností zaznamenali rekord

  • Štatistický úrad prináša čerstvé čísla o nehnuteľnostiach
  • Týkajú sa realizačných cien nehnuteľností
nehnuteľnosti
Unsplash/Tierra Mallorca
  • Štatistický úrad prináša čerstvé čísla o nehnuteľnostiach
  • Týkajú sa realizačných cien nehnuteľností

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie v prvom štvrťroku medziročne vzrástli o 14,2 %. To podľa Štatistického úradu SR predstavovalo nový rekord medziročného vzostupu. Údaje z katastra nehnuteľností z realizovaných kúpnych zmlúv, teda ceny za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne predali, tak potvrdili avizované vysoké rasty inzerovaných cien

V rovnakom období pred dvomi rokmi ceny vzrástli podobne extrémne, o vyše 13 %, ale počas prvých troch mesiacov vlaňajška bol rast len o 2 %.

Údaje za predošlé roky však vychádzajú z inej metodiky, z menšej vzorky dát a z Cenovej mapy nehnuteľností vybraných realitných kancelárií. Aktuálne už úrad spracúva ceny nehnuteľností z komplexnej databázy katastra nehnuteľností na Slovensku, a to od 2. štvrťroka 2021.

Aktuálny vývoj počas prvého štvrťroka 2022 bol podľa úradu najmä dôsledkom dynamického rastu realizačných cien nových nehnuteľností na úrovni 16 %. Existujúce nehnuteľnosti pritom zvyšovali ceny miernejšie, medziročne o necelých 13 %. Nové nehnuteľnosti počas jedenástich rokov zvýšili predajné ceny o 56 %.

Minulý týždeň zverejnili svoju štatistiku k cenám nehnuteľností analytici Národnej banky Slovenska. Podľa nej ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli v prvom kvartáli medziročne o 23,3 %. Analytici vychádzajú pri výpočte cien nehnuteľností z databázy od spoločnosti United Classifieds.

Dobrá správa

Rýchlo rastúce ceny nehnuteľností na Slovensku na začiatku tohto roka neboli prekvapením. Na trhu je naďalej nedostatok bytov, ktorých ponuka nestíha vysokému záujmu o bývanie. V prostredí rastúcich úrokov z hypoték je však možné očakávať postupné zmierňovanie dopytu, a teda aj rastu cien realít, zhodujú sa ekonomickí analytici.

Národná banka Slovenska (NBS) tento týždeň zverejnila štatistiky, podľa ktorých v prvom štvrťroku 2022 vzrástli ponukové ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku medziročne o 23,3 %. Tempo zdražovania sa tak zrýchlilo, v 4. kvartáli minulého roka rástli tieto ceny o 22,1 %. Medzikvartálne tempo rastu sa tiež zrýchlilo na 8,5 %.

Rastúce ceny rozhýbali tých, ktorí váhali

„Najnovšie zverejnené štatistiky NBS nie sú prekvapivé, keďže rast cien realít bol kvôli kontinuálne oklieštenej ponuke v kombinácii s vysokou infláciou v tomto období očakávaný. Na trhu nebolo veľa dôvodov, ktoré by tento trend obrátili a postupné zdražovanie hypoték počas prvých troch mesiacov sa nepremietlo do zníženého dopytu po bývaní, práve naopak,“ priblížil odborník na reality z FinGO.sk Viktor Obtulovič.

Pri rastúcich sadzbách sa podľa neho možno „rozhýbali“ aj klienti, ktorí s kúpou nehnuteľnosti predtým vyčkávali. Aj keď úrokové sadzby hypoték začali postupne rásť, do konca marca sa stále držali na veľmi nízkej a všeobecne dostupnej úrovni, pripomína finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

„Noví žiadatelia mohli v 1. kvartáli 2022 získať hypotéku za veľmi výhodných podmienok a ľudia s hypotékami si úver dokázali navýšiť a refixovať s veľmi nízkym úrokom. K tomu sa pridáva stále vysoká úroveň úspor obyvateľstva a nízka nezamestnanosť, na ktorej sa zatiaľ nijako neprejavilo predikované spomaľovanie slovenskej ekonomiky v dôsledku vojny na Ukrajine,“ vysvetlil.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá