1 887 nových prípadov koronavírusu. Opatrenia musia pritvrdiť, hovorí Matovič

  • Laboratóriá vykonali rekordný počet testov
  • Slovensko v počte nových prípadov láme rekordy už štvrtý deň
AktualneSIU
  • Laboratóriá vykonali rekordný počet testov
  • Slovensko v počte nových prípadov láme rekordy už štvrtý deň

V piatok 9. októbra pribudlo na Slovensku rekordných 1 887 pozitívnych prípadov. „To je počet pozitívnych pri 11 123 testoch za piatok. Extrémny rast až o 169% voči piatku minulému,“ oznámil na Facebooku premiér Igor Matovič s tým, že pandemická komisia kvôli tomu zasadne ešte dnes, teda v sobotu. Dodal, že sprísnenie opatrení je absolútne nevyhnutné.

Verím, že idioti ako Marián Kotleba či Robert Fico a spol. si aspoň v tejto mimoriadnej situáciu uvedomia, že na ich bludy a posmešky z rúšok teraz desiatky ľudí doplatí životom,“ dodal premiér.

Rekordný počet testov síce priniesol rekordný počet nakazených, podiel pozitívnych testov voči tým negatívnym je až 17 percent, čo je doteraz najviac.

Rozmýšľam, či tu napísať to, čo mne zobralo dych a verejnosti bude známe až o 10h. Nuž, zrejme je to moja rola byť…

Gepostet von Igor Matovic am Samstag, 10. Oktober 2020

Celkovo máme na Slovensku potvrdených 18 797 prípadov koronavírusu, z toho je 5 553 vyliečených a 61 zosnulých. Počet vyliečených ľudí sa oproti predošlému dňu zvýšil o 101, včera pribudli aj štyri nové úmrtia na COVID-19.

Pozitívne testy malo 992 žien a 895 mužov. Pozitívne testovaní boli vo veku od niekoľko mesiacov do 94 rokov, najviac vo vekovej kategórii od 35 do 44 rokov.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (543), v Prešovskom kraji (406), v Trenčianskom kraji (198), v Košickom kraji (188), v Trnavskom kraji (156), v Bratislavskom kraji (148), v Banskobystrickom kraji (128) a v Nitrianskom kraji (120).

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 380 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň, z nich potvrdený nový koronavírus má 326 ľudí. Na JIS je 12 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 31 ľudí.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR/NCZI

Graf: Počet aktívnych prípadov na Slovensku od začiatku epidémie

Graf: Počet denných prírastkov prípadov na Slovensku

Graf: Celkový vývoj epidémie koronavírusu na Slovensku

Odkiaľ sú nové prípady

Najvýraznejší nárast ochorenia za piatok 9. októbra zaznamenali úrady verejného zdravotníctva v Bardejove a Dolnom Kubíne. Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková, prevažná časť ochorení má súvislosť so svadbami, rodinnými oslavami a ďalšími početnejšími spoločenskými udalosťami. Početnejší výskyt COVID-19 vo svojej územnej pôsobnosti hlásili aj regionálne úrady verejného zdravotnícva (RÚVZ) v Bratislave, Prievidzi, Dunajskej Strede, Liptovskom Mikuláši, Trebišove, Čadci či Prešove.

Aj v prípade RÚVZ Prešov ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb, ktoré sa zúčastnili na svadbách či rôznych početnejších rodinných udalostiach, a ktoré nákazu následne rozšírili do ďalších kolektívov,“ ozrejmila Račková.

RÚVZ Čadca informoval, že pri nových prípadoch ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných ľudí, v menšej miere aj o importy zo zahraničia. Ochorenie COVID-19 bolo potvrdené aj u ľudí s klinickými príznakmi ochorenia, ktorí iniciatívne kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára. Pozitívne testovaná bola aj časť klientov a personálu v centre sociálnych služieb. RÚVZ spolupracuje pri protiepidemických opatreniach so zriaďovateľom centra, postupuje sa podľa vypracovaného krízového plánu.

zdroj: TASR/AP

V Dunajskej Strede potvrdili početnejší výskyt COVID-19 u zamestnancov a klientov zariadenia sociálnych služieb. RÚVZ nariadil úplnú karanténu zariadenia, zákaz návštev, prijímania nových klientov a ich prekladanie do iných zariadení. V spolupráci s vedením centra prijal aj ďalšie protiepidemické opatrenia.

RÚVZ Prievidza priblížil, že v jeho spádovej oblasti išlo zväčša o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, predovšetkým zo svadieb. Vyskytlo sa aj niekoľko menších ohnísk, ktoré RÚVZ monitoruje a sporadické prípady, pri ktorých začal epidemiologické vyšetrovanie.

VEĽKÝ PREHĽAD: Vedci zistili, ktoré rúško ťa ochráni najlepšie. Niektoré sú reálne nebezpečné

Aj v Liptovskom Mikuláši väčšinu prípadov tvoria dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy na pracoviskách, vyskytli sa aj nové ochorenia, pri ktorých sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

Podstatnú časť potvrdených prípadov v Trebišove tvoria dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa ešte pred sprísneným celoplošných opatrení zúčastňovali na svadbách či rodinných oslavách. Účastníci následne vírus rozšírili do kolektívov pracovísk, výchovno-vzdelávacích pracovísk či do rodín. Ochorenie sa v malom množstve potvrdilo aj v jednom zo zariadení sociálnych služieb, kde je v súčasnosti nastavený špeciálny režim fungovania.

Situáciu v Bratislave a odporúčania epidemiológov môžete podrobnejšie sledovať cez Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m,“ uviedla Račková.

Vírus si už nenosíme zo zahraničia

Hovorkyňa ÚVZ SR ďalej objasnila, že vývoj epidémie COVID-19 na Slovensku má charakter celoplošne zvýšeného výskytu. Prevažne je to dôsledkom konania svadieb, rodinných osláv, firemných podujatí a ďalších rodinných či spoločenských udalostí v posledných týždňoch. „Niektorí potenciálne nakazení účastníci následne navštívili aj ďalšie svadby a rôzne rodinné udalosti. Toto všetko sa stalo miestom vzniku množstva ďalších ohnísk s veľkým počtom nakazených, ktorí následne šírili toto ochorenie v rodinách, na pracoviskách, školách, škôlkach, zariadeniach sociálnych služieb či zdravotníckych zariadeniach,“ vysvetlila Račková.

V súčasnosti sa ochorenie COVID-19 začína šíriť najmä v rodinách.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech