10 faktov z histórie, ktoré kompletne zmenia tvoj pohľad na plynutie času

  • Každá historická udalosť je prepojená s inými a pohľad na ne môže byť s odstupom času nesmierne zaujímavý. Teraz ti predstavíme 10 šokujúcich historických faktov, ktorým nebudeš chcieť uveriť.
collagesert
wikimedia.org, pexels.com
  • Každá historická udalosť je prepojená s inými a pohľad na ne môže byť s odstupom času nesmierne zaujímavý. Teraz ti predstavíme 10 šokujúcich historických faktov, ktorým nebudeš chcieť uveriť.

Najstarší strom na svete mal už 1000 rokov, keď vyhynul posledný mamut

zdroj: wikimedia.org , flickr.com

Najstaršie stromy na Zemi sú Bristlecone borovice. Strom tohto druhu rastie v Bielych Horách v Kalifornii a to už vyše 4000 rokov. Pred nedávnom, tam bol objavený ešte jeden strom takéhoto druhu, ktorý je viac ako 5000 rokov starý. Mamuti vyhynuli pred asi 4000 rokmi.

V čase výstavby Eiffelovej veže, vznikla známa japonská firma Nintendo. V rovnakom čase bol na úteku sériový vrah Jack Rozparovač

zdroj: wikimedia.org

Japonská firma Nintendo, ktorá sa v súčasnej dobe venuje výrobe a distribúcii videohier a herných konzol, bola založená v 23. septembra 1889. V rovnakom čase prebiehala výstavba symbolu Francúzska – Eiffelovej veže v Paríži a Londýn bol vystrašený z jedného z najznámejších zločincov v histórií: Jacka Rozparovača.

Bicykel bol objavený po prvom parnom vlaku

zdroj: wikimedia.org

Určite si si myslel, že bicykel tu bol už od nepamäti. Avšak, je to celkom mladý vynález, ktorého prototyp bol objavený v roku 1818. Neskutočných 21 rokov predtým, presne v roku 1797, bol predstavený parný vlak.

Značka Coca-Cola je len o 31 rokov mladšia ako Taliansko

zdroj: wikimedia.org

Talianske kráľovstvo sa objavilo na mape sveta v roku 1861. O 31 rokov neskôr, v roku 1892, bol vyrobený prvý nealkoholický nápoj, dnes celosvetovo známej značky Coca-Cola.

Hitler, Stalin, Leon Trotsky, František Jozef I., Lev Trockij a Freud žili v roku 1913 v rovnakom meste

zdroj: wikimedia.org

Len si to predstav: píše sa rok 1913, je leto a vo Viedni krásny slnečný deň. V malej kaviarni si popíjajú kávu a debatujú Hitler, Stalin a Freud. Zdá sa, že toto stretnutie by bolo aj celkom možné.

Málokto vie, že títo slávni ľudia žili v rovnakom meste a nie tak ďaleko od seba. Trockij a Hitler boli pravidelní návštevníci rovnakej kaviarne (Cafe Central), zatiaľ čo o pár metrov ďalej bolo Freudovo obľúbené miesto – kaviareň Landtmann. Stalin a Hitler žili od seba len hodinu chôdzou a mohli na seba kedykoľvek naraziť.

Kleopatra žila bližšie k dobe, keď sa uskutočnil let na Mesiac, ako k dobe budovania pyramíd

zdroj: wikimedia.org

Pyramída v Gíze, najväčšia z pyramíd stredovekého Egypta, bola postavená 2540 pred Kristom. Krásavica Kleopatra však žila bližšie k našej dobe, v 69-30 pred Kristom. Let na Mesiac sa uskutočnil v roku 1969.

V roku založenia Apple zomrel Charlie Chaplin

zdroj: wikimedia.org

Charlie Chaplin zomrel v roku 1997 – v rovnakom čase, kedy bola založená spoločnosť Apple.

Harvardova univerzita bola založená predtým ako Isaac Newton zverejnil pohybové zákony a zákon gravitácie

zdroj: wikimedia.org

Harvardova univerzita bola založená v roku 1636, takmer 50 rokov predtým ako vzniklo Isaacove dielo Matematické princípy. Prácu publikoval v roku 1687 a obsahovala pohybové zákony a zákon gravitácie.

Bratia Wrightovci absolvovali ich prvý let iba 66 rokov skôr ako prvý človek vstúpil na Mesiac

zdroj: wikimedia.org

Veda sa vyvíja rýchlo a tempo sa len zvyšuje. Bratia Wrightovci absolvovali ich prvý pilotovaný let v roku 1903. V roku 1969, prvý človek vstúpil na povrch Mesiaca. A rozdiel je len neuveriteľných 66 rokov!

Fax bol objavený 10 rokov skôr ako telefón

zdroj: wikimedia.org

V skutočnosti, boli faxové prístroje objavené ešte skôr ako úplne prvý komerčne fungujúci „fax“, ktorý začal pracovať na trati Paríž – Lyon v roku 1865. O 10 rokov, v roku 1875, Thomas Watson a Alexander Bell demonštrovali operáciu ich prvého membránového telefónu.

zdroj: brightside.me

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK