10 najdrahších miest sveta za rok 2023. Ceny tu obyvateľom dávajú poriadne zabrať

 • Najdrahšie mestá na svete za rok 2023 sú známe
 • Rebríček bol zostavený na základe celosvetového indexu životných nákladov
Veľkomesto
Ilustračný obrázok, Unsplash/Richard Tao
 • Najdrahšie mestá na svete za rok 2023 sú známe
 • Rebríček bol zostavený na základe celosvetového indexu životných nákladov

Najdrahšie mestá na svete pre tento rok sú známe. Stali sa nimi Singapur a Zürich, ďalej nasledujú Ženeva, New York a Hongkong. Oznámila to poradenská spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU) so sídlom v Londýne. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

EIU však upozornila na fakt, že globálna kríza životných nákladov sa ešte neskončila. Ceny viac ako 200 bežne používaných tovarov a služieb v miestnych menách medziročne vzrástli v priemere o 7,4 %. 

„Ide o pokles oproti rekordnému nárastu o 8,1 % v minulom roku, ale stále je to výrazne viac, ako bol trend v rokoch 2017 – 2021,“ uvádza EIU.

Ako informuje portál Teraz.sk, Singapur je na prvom mieste rebríčka už deviatykrát za uplynulých 11 rokov. Mestský štát v juhovýchodnej Ázii má najvyššie ceny za dopravu pre prísne vládne obmedzenia počtu áut. Do kategórie celosvetovo najdrahších tam patria aj oblečenie, potraviny a alkohol.

V prípade Zürichu sa prejavila sila švajčiarskeho franku a vysoké ceny potravín, tovarov pre domácnosť a rekreáciu. Ďalšie švajčiarske mesto Ženeva a americký New York sú zhodne na treťom mieste, Hongkong obsadil piate a Los Angeles šieste miesto.

V porovnaní s ostatnými regiónmi sveta má Ázia naďalej relatívne nižší nárast cien. Čínske mestá v rebríčku klesli na nižšie priečky a štyri z nich (Nanking, Wu-si, Ta-lien a Peking) spolu s japonskými mestami Osaka a Tokio mali v tomto roku najväčší zostup nadol.

EIU je výskumná a analytická divízia mediálnej spoločnosti Economist Group, vydavateľa týždenníka The Economist.

Najdrahšie mestá na svete vyžadujú plnú peňaženku

Portál CNN uvádza, že mestský štát Singapur a švajčiarsky Zürich boli označené ako najdrahšie mestá na svete. Hoci New York minulý rok na prvom mieste remizoval so Singapurom, obľúbená destinácia v USA, skĺzla na tretie miesto a vyrovnala sa švajčiarskej Ženeve. Ceny sa tam podľa štúdie zvýšili o 1,9 %.

Hong Kong, jediná ďalšia ázijská destinácia v top 10, bol piaty. Los Angeles sa umiestnilo na 6. mieste a Paríž vyhlásili za siedme najdrahšie mesto na svete.

Izraelský Tel Aviv sa delí o ôsme miesto s dánskou Kodaňou. Prieskum sa ale uskutočnil ešte pred októbrovým vypuknutím konfliktu medzi Izraelom a Hamasom. Napokon sa San Francisco, jedno z troch amerických miest v top 10, umiestnilo na 10. mieste.

Nižšie v zozname zaznamenali ruské mestá Moskva a Petrohrad niektoré z najprudších prepadov. V tohtoročnom rebríčku sa umiestnili na 142. mieste a 147. mieste. Najlacnejším mestom na svete ale zostáva sýrsky Damask. Teherán v Iráne a líbyjský Tripolis sú tiež na 172. a 171. mieste.

Najvyššie náklady na služby, pomoc v domácnosti a tabak zaznamenali v amerických mestách. Západoeurópske mestá však boli jedny z najdrahších, pokiaľ ide o rekreáciu, dopravu a tovar pre domácnosť. Potraviny a alkohol boli podľa prieskumu najdrahšie v ázijských mestách.

Celosvetové životné náklady 2023 skúmali 173 veľkých miest a porovnávali viac ako 400 individuálnych cien v rámci 200 produktov a služieb. Vylúčil venezuelský Caracas, kde ceny od roku 2022 vzrástli o 450 %.

10 najdrahších miest sveta pre rok 2023

 • Zürich
 • Singapur
 • New York
 • Ženeva
 • Hongkong
 • Los Angeles
 • Paríž
 • Tel Aviv
 • Kodaň
 • San Francisco 
Zdroje: Teraz.sk, CNN, YouTube/Reuters, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá