10 najlepších európskych destinácií, ktoré sú pripravené na zaočkovaných turistov

  • Viaceré krajiny už vyhlásili, že sú pripravené otvárať brány zaočkovaným turistom. Musia mať takzvaný „zelený pas“
  • Ktoré krajiny ťa chcú vidieť počas leta a ktoré z nich odporúčame navštíviť?
10 najlepších európskych destinácii, ktoré sú pripravené pre zaočkovaných cestujúcich
Unsplash/ Ramy Kabalan a Iman Gozal
  • Viaceré krajiny už vyhlásili, že sú pripravené otvárať brány zaočkovaným turistom. Musia mať takzvaný „zelený pas“
  • Ktoré krajiny ťa chcú vidieť počas leta a ktoré z nich odporúčame navštíviť?

Z cestovania sa stal akýsi bežný životný trend, priam masová záležitosť. Fotky z pláží, rôznych miest sa pravidelne objavovali na sociálnych sieťach. Boli to zlaté časy pre cestovný ruch.

Stačilo len pár mesiacov a vírus z Číny všetko zmenil. Zachvátil celý svet a v mnohých krajinách sa mu darí robiť problémy dodnes (vrátane Slovenska). Posledný rok je pre cestovný ruch – ktorý živí približne 30 miliónov ľudí v Európe – najhorším, aký si majitelia cestovných kancelárií, hotelov vôbec pamätajú.

Vďaka očkovaniu, ale svitá istá nádej, že sa karta začne opäť postupne obracať. Európska únia pracuje na takzvanom zelenom, digitálnom pase, ktorého podobu už cez víkend predstavila. Bude obsahovať základné informácie o danom človeku aj o tom či bol zaočkovaný proti koronavírusu, či ochorenie COVID-19 prekonal a či má čerstvý, negatívny test. Dostupný bude v digitálnej i papierovej forme bezplatne vo všetkých členských krajinách EÚ, ale aj na Islande, v Nórsku, v Lichtenštajnsku a v Švajčiarsku.

zdroj: Pixabay

Jednoducho povedané: má sa stať kľúčom k doposiaľ komplikovanému cestovaniu. Viaceré krajiny už oficiálne prehlásili, že sa na turistov s týmto pasom pripravujú a otvoria im dvere. Prinášame vám výber 10 krajín, respektíve konkrétnych miest, ktoré podobné prehlásenia už dali a ktoré po umožnení vycestovať – odporúčame navštíviť.

Island

Bol krajinou, ktorá zaviedla pre svojich občanov očkovacie osvedčenia a začala uznávať aj tie z iných krajín. Ostrov ohňa a ľadu láka turistov najmä svojou jedinečnou prírodou, pre ktorú ho prezývajú aj európskou exotikou. Množstvo vodopádov, gejzírov, dúhové hory, sopky, pláže s čiernym pieskom či jedinečné lagúny sú dostatočnými dôvodmi, prečo si tento ostrov severu pozornosť zaslúži.

Toto leto si doprajte a dýchajte čistý islandský vzduch, alebo poo 10-mesačnej prestávke v cestovnom ruchu kvôli globálnym reštrikciám a lockdownom naprieč svetom, sa Island pripravuje na novú éru outdoorových dobrodružstiev,“ posielajú od januára do celej Európy, cez jednotlivé agentúry , jasný odkaz potomkovia Vikingov.

zdroj: archív Patrik Paluga

Dánsko

U potomkov Vikingov ešte ostaňme. Dáni minulý mesiac zaviedli očkovacie pasy. Krajina je taktiež pripravená uznať očkovacie pasy vydané v iných krajinách alebo na medzinárodnej, či európskej úrovni.

Čaká ťa rozprávková farebná Kodaň, ktorá niekomu pripomína mestečko z rozprávok Hansa Christiana Andersena – jeho Malú morskú vílu nájdeš na pobreží pri kodanskom prístave. V meste okrem iného nájdeš kráľovské paláce, zelené parky s opäť rozprávkovo-vyzerajúcimi mlynmi. Takisto jeden z najznámejších zábavných parkov Tivoli a už si počul o slobodnej časti mesta Christiania?

Keď ťa už náhodou Dánsko omrzí, iné kráľovstvo severu, a to Švédsko je len kúsok cez more. Dostaneš sa tam za niekoľko minút vlakom alebo autobusom. Aj susední Švédi sú pripravení vítať zaočkovaných cestujúcich, takže si jednoducho môžeš pozrieť dve severské krajiny počas jedného výletu.

Dánsko
zdroj: Unsplash

Kanárske ostrovy

Aj známe „Kanáry“ sú otvorené očkovaným cestujúcim. Tieto Španielom patriace ostrovy (autonómna časť Španielska) hádam ani netreba bližšie predstavovať. Sedem hlavných, sopečných ostrovov, ktoré plávajú v Atlantickom oceáne a nie príliš ďaleko od afrického/marockého pobrežia, už dlhšie lákajú dovolenkárov z celého sveta na svoje pieskové pláže, palmové háje a skoro vždy slnečné počasie. Ďalšie leto bez dovolenkárov si tu predstaviť nevedia!

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa the canary islands 🇮🇨 (@the.canary.islands)

Azory

Niektoré slovenské cestovné kancelárie ich opisujú ako najkrajšie miesto na našej planéte či Havajské ostrovy Európy. Z hľadiska COVID-19 sa zas o nich už niekoľko mesiacov hovorí, ako o najbezpečnejšej voľbe na cestovanie. Ich návšteva bude s očkovacím preukazom ešte jednoduchšia a bez zbytočných ďalších testov alebo karantény.

Azory sú ostrovy patriace Portugalcom ďaleko v Atlantickom oceáne. S privretými očami by sa dalo povedať „niekde na polceste do Ameriky“. Sýto zelená príroda, vodopády, jazerá, fotogenické pobrežie, hory či najlepšie miesta v Európe na pozorovanie veľrýb, sú len veľmi stručným zhrnutím toho, čo ti Azory môžu ukázať.

zdroj: Unsplash/ Yves Alarie

Madeira

Na portugalských ostrovoch ešte ostaneme. Tentoraz sa ale posunieme bližšie k africkej pevnine, a to ku spomínaným Kanárskym ostrovom, kde nájdeme súostrovie Madeira – prezývané aj Purpurové ostrovy.

Až dve tretiny týchto ostrovov sú chránenou oblasťou, čo svedčí o ich prírodnej kráse a bohatstve. Madeira je dobre známa napríklad svojou nesmierne bohatou vegetáciou a množstvom exotických kvetov, ktoré tu rastú. Vďaka tomu si ostrovy vyslúžili aj ďalšie prezývky ako botanická záhrada Atlantiku alebo plávajúca záhrada v oceáne.

Podobne ako na Azoroch aj tu chodia turisti radi pozorovať veľryby a delfíny. Dá sa tu aj surfovať, potápať či venovať iným vodným športom. Keď ťa omrzí oceán, môžeš sa vybrať na turistiku naprieč touto zaujímavou krajinou, a to po jednom z vybraných turistických chodníkov. A večer nezabudni ochutnať pohár miestneho vína, ktoré Madeiru taktiež preslávilo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Madeira (@visitmadeira)

Kréta a grécke ostrovy

Tentoraz sa presunieme do Stredozemného mora, konkrétne na ostrov Kréta, ktorý je dobre známy už z antických čias a kde údajne vyrastal aj najvyšší boh Grécka Zeus. Práve tu nájdeš miesta, ktoré boli nedávno zaradené medzi najromantickejšie destinácie. Typická atmosféra Stredozemného mora, kamenné uličky, nádych histórie, majáky a samozrejme krásne pláže robia z Kréty, ale aj z množstva ďalších gréckych ostrovov, už dlhodobo vyhľadávané destinácie, ktoré si právom zamilovali ľudia z celého sveta.

Grécko

No nechceme vynechať ani samotné Grécko, ktoré je pripútané k pevnine. Táto krajina, ktorá z veľkej časti žije z cestovného ruchu, bola taktiež pochopiteľne medzi prvými, ktoré vyhlásili, že podporia návrh a myšlienku očkovacích preukazov. Obyvatelia Izraela, ktorí brali očkovanie naozaj rýchlym tempom, sú už v krajine pod Olympom istý čas vítaní a čaká sa na ďalších.

Aj v prípade Grécka by sa dalo hovoriť o plážach, stredomorskej atmosfére, dobrom víne, kuchyni. No tu chceme upriamiť pozornosť aj na dávnu históriu, akú môže väčšina Európy i sveta len závidieť. Prejdi sa Aténami alebo miestami, kde vyrastali legendárni Sparťania. Navštív miesta veľkolepých bitiek, ktoré si možno videl vo filmoch. Ako v skutočnosti vyzerá miesto, kde sa 300 Sparťanov postavilo obrovskej perzskej presile? Grécko je takmer dokonalý mix peknej prírody, mora a viac než bohatej minulosti.

zdroj: foto: Unsplash - Arthur Yeti

Andalúzia

Andalúzia je jedinečný, stredomorský región na juhu Španielska, kde sa výrazne zrazil arabský svet s tým európskym. Územie na niekoľko storočí patrilo Arabom a arabským dynastiám, ktoré tu zanechali nádherné pamiatky. Napríklad nádherné paláce. Napríklad Alhambra pri Granade.

Súčasťou tejto najteplejšej časti Pyrenejského polostrova sú aj stovky kilometrov pobrežia, taktiež hory a nádherné mestá, akými sú Sevilla, Malaga, Cordoba či Granada. A rozhodne netreba vynechať ani koniec Andalúzie a v podstate celej Európy – Gibraltár, odkiaľ už možno voľným okom (so Stredozemným morom po svojej ľavici a Atlantickým oceánom po pravici) uvidíš Afriku. Spoločnosť ti k tomu všetkému budú na hradbách robiť makaky, jediné európske opice.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ESPAÑA 🇪🇸 SPAIN 🇪🇸 (@espanapic)

Chorvátsko

Jednou z európskych krajín, ktorá si život a chod ekonomiky bez turistov vie len veľmi ťažko predstaviť je „slovenské more“ – Chorvátsko. Balkán je tradične zmesou morskej atmosféry, zaujímavej histórie (Dubrovník, koloseum v Pule…), dobrých jedál, ale aj krásnej prírody. Chorvátsko hádam netreba bližšie predstavovať, no ak ti náhodou príde už ako slovenské klišé, ako milovníkov Balkánu nám môžeš veriť, že vie prekvapiť aj po desiatej návšteve.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Croatia Full Of life (@croatiafulloflife)

Gruzínsko

Na záver ešte jedna forma exotiky, za ktorou sa musíme vybrať až za okraj Európy – na hranice Európy a Ázie. Gruzínsko rozhodne nie je medzi slovenskými dovolenkármi tak známe, ako napríklad Chorvátsko či Grécko. To neznamená, že nemá čo ponúknuť a ukázať.

Krajina spod Kaukazu sa môže pochváliť nádhernou prírodou. „Najkrajšími horami Kaukazu“, na ktorých výšky a vrcholky by sa naše Tatry pozerali naozaj zdola. K tomu údajne najkrajšie mesto regiónu Tbilisi. Staré kláštory, stopy kultúr, ospevované vína a syry a najmä spoznanie jedinečného regiónu s názvom Kaukaz. Gruzínsko bolo vyhlásené za najbezpečnejšiu destináciu minulého leta, a to s minimálnym výskytom COVID-19. Podľa svojich tvrdení je pripravené vítať turistov aj v tomto roku.

zdroj: Unsplash/ Iman Gozal
Zdroje: Re-open EU, European Best Destinations, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech