10 overených superpotravín na posilnenie imunity: Zatoč s chorobami raz a navždy (ZOZNAM)

  • Choroby ťa môžu zaskočiť aj v lete
  • S vhodnými potravinami si udržíš zdravie
Ovocie na tácke a žena zabalená v deke, ktorá kašle.
Ilustračná fotografia Freepik/@freepik
  • Choroby ťa môžu zaskočiť aj v lete
  • S vhodnými potravinami si udržíš zdravie

Aj keď sa zdá, že chrípková sezóna je už za nami, v teplých mesiacoch sa stále môžeme stretnúť s rôznymi vírusmi. Stravou a zdravým životným štýlom im však môžeme predísť alebo zmierniť príznaky ochorenia. 

Potraviny, ktoré sú dobré na imunitu, zverejnil portál Today a ak ich ešte nemáš zaradené v jedálničku, nastal najvyšší čas to zmeniť. 

Imunitný systém je ako armáda  

Predstav si svoj imunitný systém ako armádu vybavenú najsofistikovanejšími zbraňami v podobe buniek a zlúčenín. Aby táto armáda fungovala na plný pecky, potrebuje stály prísun „munície“ – živín, ktoré získavaš z potravy.

Najlepším jedlom pre tvoju imunitu je strava s minimálnym spracovaním, bohatá na rastliny. Ideálne by mala obsahovať aspoň 75 % rastlinných potravín. Prečo? Ovocie a zelenina sú plné rôznych „zbraní“, ktoré imunitný systém potrebuje. 

Vynechať by si preto nemal: 

  • Vitamín C: Táto vitamínová bomba posilňuje imunitné bunky a pomáha im bojovať proti infekciám.
  • Betakarotén: Prekurzor vitamínu A, ktorý je dôležitý pre zdravé sliznice a zrak, čím bráni vstupu škodlivých patogénov.
  • Niektoré vitamíny B, ako napríklad folát: Tieto vitamíny hrajú kľúčovú úlohu pri tvorbe a fungovaní bielych krviniek, hlavných bojovníkov imunitného systému.
  • Polyfenoly: Tieto antioxidanty upratujú tráviaci systém a vytvárajú priaznivé prostredie pre prospešné baktérie, ktoré tvoria až 80% imunitných buniek

Pomaranče

Sú bohaté na vitamín C, ktorý je dôležitý pre posilnenie imunitného systému a boj proti infekciám. Podľa štúdie Národného centra pre epidemiológiu a zdravie populácie na Austrálskej národnej univerzite vitamín C môže pomôcť predchádzať prechladnutiu, skrátiť jeho trvanie a zmierniť jeho príznaky.

Čučoriedky

Obsahujú antioxidanty, ktoré posilňujú imunitný systém a bojujú proti vírusom a baktériám. Výskum Univerzity v Aucklande ukázal, že ľudia, ktorí konzumovali flavonoidy (antioxidanty) z čučoriedok, mali o 33 % nižšiu pravdepodobnosť prechladnutia v porovnaní s tými, ktorí ich nekonzumovali.

Paradajky

Sú bohaté na vitamín C, ktorý je dôležitý pre imunitný systém a boj proti infekciám. Len jedna stredne veľká paradajka obsahuje viac ako 16 miligramov vitamínu C.

Divoký losos

Obsahuje zinok, ktorý posilňuje imunitný systém a pomáha pri liečbe prechladnutia. Štúdie preukázali, že zinok je účinný pri znižovaní závažnosti a trvania prechladnutia, ako aj pri prevencii jeho nástupu.

Tmavá čokoláda

Obsahuje teobromín, antioxidant, ktorý zmierňuje kašeľ. Flavonoidy v tmavej čokoláde pomáhajú uvoľňovať cievy a zlepšovať prietok krvi, čím znižujú krvný tlak a riziko srdcových chorôb. Čokoláda taktiež obsahuje horčík, minerál dôležitý pre zdravé fungovanie srdca a svalov.

Brokolica

Zvyšuje imunitu vďaka sulforafanu, chemická látka, ktorá aktivuje antioxidačné gény a enzýmy v imunitných bunkách. Zaraďte brokolicu a inú krížovú zeleninu do svojho jedálnička a posilnite obranyschopnosť organizmu.

Špenát

Bohatý na vlákninu a vitamín C, dôležité pre trávenie a imunitný systém. Špenát je bohatý na draslík, horčík a vlákninu, ktoré prispievajú k zdravému fungovaniu srdca. Draslík pomáha regulovať krvný tlak, horčík uvoľňuje cievy a vláknina znižuje hladinu cholesterolu. Pridaj špenát do šalátov, smoothies alebo ho dus ako prílohu k jedlu a tvoje zdravie sa ti poďakuje. 

Jablká

Obsahujú fytochemické antioxidanty, ktoré posilňujú imunitu a znižujú riziko chronických ochorení. Chrumkajte jablko denne a ochráňte sa pred prechladnutím a inými chorobami.

Grapefruit

Grapefruit, citrusové ovocie s horkastou chuťou, ponúka pre naše zdravie mnoho benefitov. Aj keď ho niektorí nemajú radi pre jeho horkú chuť, je dôležité si uvedomiť, že táto horkosť pramení z jeho prospešných látok. Grapefruit je plný vitamínov C, A a B, ako aj draslíka, horčíka a vápnika. Tieto živiny sú dôležité pre celkové zdravie a posilňujú imunitný systém.

Konopné semienka

Konopné semená sú kompletným zdrojom bielkovín, čo znamená, že obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť. To z nich robí skvelý zdroj bielkovín pre vegetariánov, vegánov a ľudí, ktorí hľadajú alternatívu k živočíšnym bielkovinám.

Konopné semená sú bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravé srdce, mozog a oči. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu, zatiaľ čo omega-6 mastné kyseliny sú dôležité pre zdravé bunkové membrány a funkciu mozgu.

Zdroje: Today, AI

Najnovšie videá

Trendové videá